– Prema informacijama koje imam, već je napustio zemlju avionom – rekao je Varatunga i dodao da je predsjednik proslijedio pismo o ostavci svojim povjerljivim saradnicima.
On kaže da će u zavisnosti od situacije pismo biti objavljeno kasnije danas.
Predsjedavajući parlamenta Mahinda Јapa Abejvardena rekao je da je, nakon nasilnih protesta u kojima su demonstranti upali u predsjedničku rezidenciju i zapalili kuću premijera u Kolombu, Radžapaksa odlučio da sljedeće 13. jula podnese ostavku.
On je potvrdio da ga je Radžapaksa obavijestio o svojoj odluci da se povuče sa predsjedničke funkcije, preneo je Rojters.
– Odluka da se povuče donesena je kako bi se obezbijedila mirna primopredaja vlasti. Zato tražim od javnosti da poštuje zakon i održava mir – rekao je Abejvardena.
Premijer Šri Lanke Ranil Vikremesinge pristao je da podnese ostavku da bi se formirala prelazna vlada sačinjena od predstavnika svih partija, navedeno je u saopštenju iz njegove kancelarije.
Saopštenje je usledilo nakon intenziviranja antivladinih protesta zbog kojih je predsjednik Šri Lanke evakuisan prije nego što su demonstranti upali u njegovu rezidenciju.
Hiljade demonstranata izašlo je na ulice Kolomba, zahtijevajući ostavku Radžapakse, a neki od njih su ušli u predsjedničku rezidenciju.
Tokom protesta ranjene su 32 osobe, uključujući nekoliko policajaca.
Država od 22 miliona ljudi bori se sa ozbiljnom nestašicom deviza koja je ograničila osnovni uvoz goriva, hrane i lijekova, gurnuvši je u najgoru ekonomsku krizu od sticanja nezavisnosti 1948. godine, prenosi Rojters.
Mnogi za to okrivljuju Radžapaksu, a uglavnom mirni protesti traju od marta.
Nezadovoljstvo se pogoršalo posljednjih nedjelja pošto je u zemlji došlo do zatvaranja škola i racionalizacije potrošnje goriva, a inflacija u junu je dostigla gotovo 55 odsto.
Izvor: RTRS