U ovom trenutku istragu, međutim, koja se vodi u našoj zemlji, najviše interesuju zločini koji su dovođeni u vezu sa Elezom, ali i zaštiti koju je uživao ne samo dok je izdržavao kaznu u Sremskoj Mitrovici, već i kasnije, po izlasku sa robije.
- Elez je uživao gotovo povlašćeni tretman u zatvoru – navodi naš sagovornik iz istrage.
- Osuđen je na devet godina robije za udruživanje radi vršenja krivičnih dijela i trgovine narkoticima. Iz zatvora je izašao poslije osam godina, a prethodno je nekoliko godina proveo u otvorenom odeljenju. Neki od zatvorskih stražara su posvjedočili da je od 2017. godine imao veoma zanimljive posjete. O tome će tek biti govora.
Povezanost Eleza i Belivuka, kao i njihovo djelovanje pod okriljem “kavačkog klana”, posebno jednog od navodnih vođa Radoja Zvicera, predmet je dalje istrage. U fokusu su i njihovi zaštitnici u redovima srpske policije, ali i među državnim funkcionerima.
Nova hapšenja i privođenja očekuju se narednih dana, a o svim saznanjima bezbjednosnih službi biće reči i na sjednici Saveta za nacionalnu bezbjednost, koja je zakazana za subotu po podne.
- Niko nije slutio do kakvih će se sve saznanja doći – ističe naš izvor. – Elez i Belivuk su bili sredstvo u rukama manjeg broja moćnika, koji su se krili iza svojih funkcija i položaja, od MUP Srbije, preko partija i državnih firmi, do sportskih organizacija.
Predistraga, koja je započela u Upravi Carine, na površinu je izbacila sve malverzacije i kriminal u ovoj državnoj firmi, u koji su bili upleteni i neki od funkcionera beogradskog odbora SNS.
Narednih dana o tome će biti ispitani i bivši direktor UC Milan Tomić, potom nekadašnji načelnik Odeljenja za sprečavanje krijumčarenja Nemanja Manjak, ali i bliski saradnici Dejana Stojanovića Keke, koji su, u međuvremenu, zahvaljujući direktoru FSS Slaviši Kokezi, postali suvlasnici carinskih terminala i skladišta. Riječ je o Aleksandru Nešoviću Baji, ali se ispituje i uloga Aleksandra Dabića Dabe.
- Bilo je tu malverzacija sa raznom robom, ali će javnost ostati zaprepašćena kada se otvori afera sa naftom i naftnim derivatima – naglašava naš sagovornik. – U interesu istrage o tome se sada malo govori, ali policija i tužilaštvo rade svoj posao.
Određena grupa ljudi se za kratko vrijeme enormno obogatila, a onda su pomislili da mogu da upravljaju i državom. Inicirali su i lansirali razne afere uplićući porodicu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, kako bi mu oslabili političku moć. Onda su, prema saznanjima obavještajnih službi, počeli da kuju planove i da ga fizički uklone.
O tome je u više navrata ispitivana i Dijana Hrkalović, bivša državna sekretarka MUP Srbije. Prvi put je saslušavana u prostorijama Sektora unutrašnje kontrole, kada je i odbila da ide na poligraf. Tema je bila nezakonito prisluškivanje predsjednika Srbije i članova njegove porodice.
Drugi put, prije nekoliko dana, dovedena je u Službu za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK), gdje je, pored ostalog, saslušavana i o ugrožavanju bezbjednosti predsjednika Aleksandra Vučića. I ovoga puta joj je ponuđeno da ide na poligraf, ali se izvukla uz konstataciju da je popila lijekove.
Pitanja o ugrožavanju predsjednika Vučića odbio je i Kokeza, kao i mogućnost da odbranu iznese na poligrafu.
Najavljeno ročište Darku Elezu, koji je u srijedu iz Srbije izručen Bosni i Hercegovini, koja ga tereti za više krivičnih dijla, u četvrtak, ipak, nije održano. On je pred Sudom BiH trebalo da se izjasni o krivici.
Sarajevski advokat, Dušan Tomić, koji je posejtio Eleza ubrzo pošto je stigao u pritvorsku jedinicu Suda BiH, kaže da se njegov klijent, “poslije izručenja osjeća prevarenim, jer se insistira da mu se sudi i za predmet ‘Lutka’, iako on nije isporučen BiH za taj predmet”. Advokat je naveo i da više neće biti Elezov branilac, jer nije uspio da održi obećanje koje mu je dao, a to je da mu neće biti suđeno za predmet “Lutka”, jer to, kako kaže, nije moguće po osnovu sporazuma BiH i Srbije od 2015. godine.
Elez mu je, kaže Tomić, rekao da je, automatski, odlučio da se brani ćutanjem, pa “oni koji ga optužuju neka to i dokazuju”.
- Kada sam nadležnima u Sarajevu predočio da nije u redu to što su odmah odlučili da Elezu sude za “Lutku”, rečeno mi je, na moje veliko iznenađenje, “neka nas Srbija zbog toga tuži”! Pošto nisam učestvovao u suđenjima u predmetu “Lutka”, Eleza će braniti drugi advokat, koji je bio angažovan u tom “suđenju stoleća” – kaže Tomić za “Novosti”.
(Novosti)