2. Augusta 2021.

Portoriku zlato, rukometašice Rusije pobedile Španiju, Francuz izjednačio olimpijski rekord

Kamačo-Kvin je pobedila rezultatom 12,37 sekundi.

Amerikanka Kendra Herison osvojila je srebro sa 12,52 sekunde, a bronzanu medalju osvojila je Megan Teper sa Jamajke rezultatom 12,55 sekundi.

Rukometašice Rusije pobedile su na Olimpijskim igrama u Tokiju selekciju Španije sa 34:31 (18:17), u poslednjem kolu Grupe B.

Aktuelne olimpijske prvakinje je predvodila Ana Vjahireva sa sedam golova, dok su po četiri gola upisale Polina Kuznjecova, Ksenija Makejeva i Jekaterina Iljina.

Bolja od ostalih u selekciji Španije bila je Marta Lopes Herero sa upisanih sedam golova, a Nereja Pena je dodala šest golova.

Francuska je u istoj grupi savladala Brazil (29:22), i tako je uspela da se plasira u četvrtfinale turnira, dok su u Grupi A Južna Koreja i Angola odigrale nerešeno (31:31).

Prvo mesto u Grupi B ranije je osigruala Švedska, druga je Rusija, dok je Francuska treća.

Za poslednje mesto u četvrtfinalu iz ove grupe bore se Španija i Mađarska, a selekcija Mađarske bi pobedom nad Švedskom došla do prolaza dalje.

Košarkašice Sjedinjenih Američkih Država, Japana i Francuske osigurale su plasman u četvrtfinale Olimpijskih igara u Tokiju.

Selekcija SAD je savladala Francusku sa 93:82 (19:22, 31:22, 21:23, 22:15), u meču poslednjeg kola Grupe B.

Najefikasnija u pobedi svoje selekcije bila je Ejža Vilson sa 22 poena i sedam skokova, Briana Stjuart je upisala 17 poena uz po sedam skokova i asistencija, dok je Tina Čarls zabeležila 15 poena.

U selekciji Francuske najbolji učinak imala je Enden Mijem sa 15 poena, a Sandrin Gruda je dodala 12 poena uz šest skokova.

Japan je u istoj grupi savladao Nigeriju sa 103:82.

SAD će u četvrtfinale sa prve pozicije, Japan sa druge, dok je Francuska prošla kao jedna od dve najbolje trećeplasirane ekipe.

Žreb za narednu fazu takmičenja je kasnije u ponedeljak posle mečeva u Grupi C.

Kenijska atletičarka Fejt Kipjegon ostvarila je najbolji rezultat u kvalifikacijama u trci na 1.500 metara na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Kipjegon se plasirala u polufinale rezultatom 4:01,40 minuta.

Drugi najbolji rezultat imala je atletičarka iz Ugande Vini Nanjondo sa 4:02,24 minuta, a treći Australijanka Linden Hol 4:02,27.

Svetska šampionka Sifan Hasan iz Holandije pobedila je u svojoj grupi rezultatom 4:05,17 minuta, što je 17. rezultat kvalifikacija. Ona je u završnici trke pala pošto se saplela u pokušaju da preskoči Kenijku Edinu Džebitok, koja je pala ispred nje kada su se na početku poslednjeg kruga trkačice borile za poziciju.

Hasan je ustala i nastavila trku, velikom brzinom je sustizala protivnice, a u samoj završnici našla se ispred Australijanke Džesike Hol i Amerikanke Elinor Purije Sen Pjer.

Hasan će danas od 14.40 trčati u finalu trke na 5.000 metara, a učestvovaće i u trci na 10.000 metara.

Grčki atletičar Miltijadis Tentoglu osvojio je zlatnu medalju u skoku u dalj na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Tentoglu je pobedio skokom u poslednjoj šestoj seriji od osam metara i 41 centimetra. On je još imao skokove od 8,11 metara, 8,10 metara i 8,15 metara, a dva puta je prestupio.

Grčki atletičar Miltijadis Tentoglu osvojio je danas zlatnu medalju u skoku u dalj na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Vodeći do poslednje serije Kubanac Huan Migel Ečeverija ostvario je isti rezultat, 8,41 metara, ali je imao slabije skokove. On se povredio tokom takmičenja, propustio je petu seriju, a u šestoj nije uspeo da skoči.

Bronzanu medalju osvojio je njegov sunarodnik Majkel Maso rezultatom 8,21 metara, koliko je skočio u prvoj seriji. On je posle toga skočio još samo jednom, u drugoj seriji, 8,05 metara.

Francuski reprezentativac u streljaštvu Žan Kikampo osvojio je zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Tokiju, u disciplini brza paljba pištoljem.

On je sa 34 pogođena kruga izjednačio olimpijski rekord, dok je do srebrne medalje došao Kubanac Leuris Pupo.

Bronzana medalja pripala je Kinezu Li Juehunu.

Streljaštvo se na Igrama u Tokiju završava finalnim takmičenjem u disciplini malokalibarska puška trostav, a u finalu će nastupati srpski strelac Milutin Sebić.

Finale je na programu od 9.50.

Beloruska atletičarka Kriscina Cimanouskaja nalazi se pod zaštitom japanskih vlasti, saopštio je Međunarodni olimpijski komitet (MOK).

Cimanouskaja je u nedelju odbila da se ukrca u avion tvrdeći da ju je Olimpijski komitet Belorusije mimo njene volje doveli na aerodrom.

Ova 24-godišnja sprinterka je noć provela u aerodromskom hotelu, nakon što je zatražila zaštitu japanske policije.

Portparol MOK Mark Adams je rekao da će MOK nastaviti da komunicira sa Cimanouskajom, koja za sada ostaje u Tokiju.

Beloruskinja je izjavila medijima da se plaši povratka u Belorusiju i da planira da zatraži azil u Austriji.

Nekoliko zemalja, među koijima su Češka i Poljska, su saopoštile da su spremne da ponude vizu i zaštitu Cimanouskaji.

Ona je u ponedeljak zvanično i zatražila politički azil u Poljskoj.

Indonežanke Grejsija Poli i Aprijani Rahau osvojile su olimpijsko zlato u badmintonu, u konkurenciji dublova.

One su u finalu savladale kineski par Čen Činčen i Zej Ifan sa 2:0 (21:19, 21:15).

U meču za bronzu sastala su se dva para iz Južne Koreje, a bolje su sa 2:0 bile Kim So Jon i Kong Hi Jon.