20. Juna 2021.

Pobjeda Italije, Vels ide dalje, Švajcarska na čekanju

Jedini gol postigao je Mateo Pesina u 39. minutu posle uigrane akcije i centaršuta Marka Veratija iz slobodnog udarca sa desne strane.

Obe selekcije prolaze u osminu finala, Italija kao prvoplasirana, a Vels sa druge pozicije, pošto ima isti broj bodova kao Švajcarska, ali i bolju gol-razliku.

Grupa A, 3. kolo
Italija – Vels 1:0 (1:0)
Pesina 39
Stadion: Olimpiko (Rim)
Sudija: Ovidiju Hategan (Rumunija)

“Azuri” su domaćinstvo u grupi A u potpunosti iskoristili, nisu primili nijedan gol, ali i pored toga, pokazali su mnogo više vrlina nego što je to najavljivano pre početka EP.

Dokazali su da mogu i bez osmorice prvotimaca iz uvodna dva meča, te da imaju dosta dugu klupu i sijaset igrača sličnog kvaliteta.

Italija: Donaruma – Toloi, Bastoni, Bonući, Emerson – Pesina, Žoržinjo, Verati – Kijeza, Bernardeski, Beloti.
Vels: Vord – Vilijams, Rodon, Roberts, Gunter – Morel, Ampadu, Alen – Ramzi – Džejms, Bejl.

U ovom susretu su u potpunosti odsekli Arona Remzija i Gereta Bejla, osim u 75. minutu kada su napravili jedinu grešku i najbolji igrač Velšana je ostao potpuno sam, te promašio najzreliju priliku na meču.

Prethodno je u prvom delu šansu imao i Kris Ganter, ali se generalno se nisu naigrali fudbala, jer su izabranici Roberta Mančinija bili ti koji su kontrolisali susret, pritiskali i stvarali šanse.

Najviše je “gađan” Andrea Beloti, ali često neprecizno, a priliku je imao i Federiko Kijeza pre nego što je u 39. minutu Mateo Pesina doveo domaće u prednost.

Verati je od početka bio čovek oko koga se sve vrtelo i pokazao je koliko znači Italijanima, a upisao se kao asistent posle uigrane akcije i proigravanja Pesine za vođstvo.

Na 2:0 umalo je povisio Bernardeski u 52. minutu, ali je iz slobodnog udarca pogodio stativu. Četiri minuta kasnije praktično je sve bilo rešeno.

Ampadu je startovao otvorenim đonom na zglob Bernardeskog, a rumunski sudija Hategan je odmah pokazao direktan crveni karton igraču Velsa. Nije bilo potrebe ni za VAR analizom.

To je u mnogome olakšalo posao Italiji da bude maksimalna posle tri kola, jer ni Velšani nisu želeli više da bod, već samo da ostanu na jednom primljenom golu kako bi sačuvali bolju gol-razliku u odnosu na Švajcarce.

U tome su i uspeli, pa ćemo i jedne i druge gledati u nokaut fazi. Za protivnike će sačekati rasplete u narednim danima, ponajviše u grupama B i C sa kojima bi trebalo da se ukrste

Fudbaleri Švajcarske savladali su Tursku 3:1 (2:0) u poslednjem kolu grupe A na Evropskom prvenstvu.

Švajcarska je uprkos ubedljivoj pobedi završila na trećem mestu sa četiri osvojena boda, koliko je osvojio i Vels.

Sa Velsom su odigrali 1:1, pa je odlučivala gol razlika, koja je na strani Velsa. ”Zmajevi” su otišli sa drugog mesta u osminu finala, dok će Švajcarska najverovatnije ići u nokaut fazu kao jedna od od četiri najbolje trećeplasirane ekipe.

Švajcarska – Turska 3:1 (2:0)
Seferović 6, Šaćiri 26, 68 – Kaveči 62

Stadion: Olimpijski stadion (Baku)
Sudija: Slavko Vinčić (Slovenija)

Bio je ovo jedan od najzanimljivih mečeva na prvenstvu, pošto se igralo otvoreno i sa velikim brojem šuteva na gol (40 na gol, 15 u okvir).

Turska je u prvih pet minuta imala tri šuta – dva su išla pored gola, a jedan je sjajno odbranio Jan Zomer, koji je u prvom poluvremenu imao tri odlične odbrane.

Delovalo je da su Turci sjajno ušli u meč i da mogu do rezultata na ovom meču, ali onda Švajcarska iz prvog napada na meču u šestom minutu postiže

Švajcarska: Zomer – Elvedi, Akanđi, Rodrigez – Zuber (od 85. Benito), Vidmer (od 91. Mbabu), Džaka, Frojler, Šaćiri (od 75. Vargas) – Šeferović (od 75. Gavranović), Embolo (od 85. Mehmedi)

Turska: Čakir – Ajhan (od 64. Jokušlu), Čelik, Sojunču, Demiral – Muldur, Kaveči (od 80. Kokču), Tufan (od 64. Jaziči), Čalhanoglu (od 80. Tokuz) – Under (od 80. Karaman), Jilmaz

Haris Seferović snažnim udarcem levom nogom sa ivice kaznenog prostora pogađa donji desni ugao i donosi prednost Švajcarskoj.

Bio je to lep gol, a još lepši postigao je Đerdan Šaćiri u 26. minutu za 2:0.

Desnom nogom pogodio je rašlje i bacio reprezentaciju Turske na kolena.

Samo dva minuta kasnije je izašao 1 na 1 sa Čakirom posle kontre i već tada mogao da reši meč, ali je prvo bio sebičan, pa onda i neprecizan i od toga nije bilo ništa.

Zomer se do kraja poluvremena istakao se još dve odbrane i bio je prosto neverovatan, a na semaforu je posle prvih 45 minuta stajalo 2:0 za Švajcarsku.

Čakir i Zomer su imali po jednu sjajnu odbranu u prvih 10 minuta drugog poluvremena, a fascinantan je bio pogodak da smo već do 60. minuta videli 30 šuteva na gol i 13 u okvir.

Kaveči je postigao prvi gol za Tursku na Evropskom prvenstvu u 62. minutu.

Fintirao je i zalomio svog čuvara, namestio loptu na levu nogu i pogodio rašlje, pa je tako smanjio rezultat i nastavio reviju lepih golova.

Samo šest minuta kasnije, pukla je kontra i Zuber je perfektno pronašao Šaćirija, koji sa 10 metara pogađa za 3:1 u 68. minutu.

Mogla je to da bude i ubedljivija pobeda, ali je Džaka u 78. minutu pogodio stativu iz slobodnog udarca sa 16 metara.