Pjanić od heroja do tragičara, Italija “razbila” Lihtenštajn, Španci na čelu, Danci šokirali Švajcarsku

Italija – Lihtenštajn 6:0(4:0)
Sensi 17, Verati 32, Kvaljarela 35p, 45+3p, Kean 69, Pavoleti 76
Bosna i Hercegovina – Grčka 2:2 (2:0)
Višća 10, Pjanić 15 – Fortunis 64p, Kolovos 85

Italijani su sa 6:0 savladali Lihtenštajn i tako ostali ubedljivi na prvoj poziciji grupe J. Stefano Sensi je već posle 17. minuta postigao prvi pogodak, a Marko Verati pravom “golčinom” povisio na 2:0 u 36. minutu utakmice.

Iskusni Fabio Kvaljarela igra u fantastičnoj formi i u Seriji A, a to je preneo i na reprezentaciju pošto je dva puta bio precizan sa bele tačke i pomagao “Azurima” da pobedu 4:0 posle samo 45 minuta.

Juventusovo “čudo od deteta” je ponovo pogodilo mrežu, pošto je Mojz Kean u 69. minutu utakmice postigao peti gol Italijana, a Pavoleti sedam minuta kasnije postavlja konačnih 6:0.

U Sarajevu je bilo vrlo interesantno, pošto je Bosna i Hercegovina lako došla do dva gola na Bilinom Polju, a u drugih 45 minuta su sve to prosuli. Prvi gol za Bosnu i Hercegovinu postigao je Višća već u 10. minutu da bi pet minuta kasnije i Miralen Pjanić bio strelac.

Fortunis je već u 64. minutu sa penala bio precizan i smanjio prednost “Ljiljana” na 2:1. Pjanić je samo minut nakon gola Fortunisa zaradio crveni karton i tako ostavio svoj tim “na cedilu”.

Grci su majstorski iskoristili ovaj kiks Pjanića i preko Dimitrisa Kolovosa u 85. minutu došli do izjednačenja i tako “bacili na kolena” četu Roberta Prosinečkog.

Fudbaleri Norveške i Švedske odigrali su jedan spektakularan meč u Oslu koji je završen bez pobednika rezultatom 3:3, dok su Španci lako pobedili Maltu.

Deak 26, Kešeru 29, 32, Puškaš 63 – Davidsen 40p

Špancima je cilj da odu na Evropsko prvenstvo i to uopšte nije tajna, a u grupi F su posle dva odigrana kola suvereni vladari, pošto su savladali Maltu golovima Alvara Morate sa 2:0 i tako došli do šestog boda iz dva kola.

Morata je zatresao mrežu Maltežana posle 31. minuta fudbala, a konačnih 2:0 postavio je u 78. minutu utakmice. Španci su bili apsolutni favoriti i dominirali su tokom svih 90 minuta i na kraju zasluženo slavili i olakšali sebi put kroz kvalifikacioni ciklus EURO 2020.

Rumunija je bila ubedljiva protiv reprezetnacije Farskih Ostrva pošto su ih pobedili sa 4:1 u drugom kolu kvalifikacija i tako došli do prvih bodova u ovom ciklusu. Do vođstva su Rumuni stigli posle 26 minuta kada je Deak zatresao mrežu.

Na 2:0 postavlja Klaudiju Kešeru u 29. minutu, a isti igrač tri minuta kasnije postiže i treći gol za Rumune pa se ovim rezultatom prvo poluvreme i završilo. Davidsen je sredinom drugog poluvremena smanjio na 3:1, a konačnih 4:1 postavlja Džordž Puškaš u 63. minutu utakmice.

Najzanimljivije je bilo u Oslu gde su fudbaleri Norveške dočekali Švedsku i dozvolili gostima da sa sobom ponesu veoma lep plen. Norvežani su poveli sa 2:0 golovima Jonsona i Kinga u 41. odnosno 59. minutu utakmice, a posle Kingovog gola delovalo je da će Norveška uzeti tri boda i uneti malo drame u grupu F.

Baš tada na scenu stupaju Viktor Klaeson koji Grankvistov promašeni penal popravlja golom, da bi Robi Kvaison režirao pravi horor Norvežanima u samoj završnici utakmice. Prvo je u 86. minutu doneo izjednačenje, a potom i činilo se pobedu u prvom minutu sudijske nadoknade.

U ovim momentima su svi već prežalili Norvešku, ali ne i Kamara, koji je u šestom minutu nadoknade šokirao Švedsku ukravši joj pobedu i doneo je veliku radost svojim navijačima za konačnih Norveška 3, Švedska 3.

Fudbaleri Danske ukrali su bod Švajcarskoj tokom poslednjih devet minuta utakmice, koja je završena bez pobednika sa šest golova, bilo 3:3.

Golom Konora Hurijana Irska je pobedila Gruziju sa 1:0 i tako zauzela poziciju broj 1 u grupi D sa maksimalnih 6 bodova i 2 postignuta gola, pošto su u prvom kolu savladali Gibraltar u gostima takođe minimalnim rezultatom.

Švajcarska je imala veoma lepu prednost protiv Danske, ali je sve to prokockala u završnici drugog poluvremena. Do vođstva su došli preko fudbalera Šenoe Freulera nakon svega 19 minuta fudbala i tim rezultatom se završilo prvo poluvreme.

Drugih 45 minuta je bilo znatno zanimljivije, pošto smo tada videli čak pet golova. Granit Džaka je povećao prednost Švajcarske na 2:0 u 66. minutu utakmice, a Bri Embolo deset minuta kasnije donosi velikih, velikih 3:0.

Svi su mislili da je meč gotov osim reprezentativaca Danske. Zanka je u 84. minutu postigao gol koji je doneo tračak nade Dancima, da bi Gitkjer u 88. minutu poprilično zabrinuo navijače Švajcarske.

Za totalni šok i sjajan performans gostiju pobrinuo se Dalsgard u trećem minutu nadoknade, koji je tada postigao i treći gol za Dansku i omogućio svojoj reprezentaciji da ne ode kući praznih ruku.

Grupa D:

Drugo kolo:

Švajcarska – Danska 3:3 (1:0)
Freuler 19, Džaka 66, Embolo 76 – Zanka 84, Gitkjer 88, Dalsgard 90+3
Irska – Gruzija 1:0 (1:0)
Hurijan 36

Fudbaleri Finske savladali su Jermeniju sa 2:0 i tako upisala prve bodove u kvalifikacionom ciklusu Evropskog prvenstva 2020. godine.

Finska je po statistici bila inferiorniji protivnik, imali su duplo manje šuteva od Jermenije, znatno manji posed lopte i tri prekršaja više od svog protivnika. Finci su ipak bili snalažljiviji i posle 45 minuta imali veoma lepu prednost.

Do vođstva su došli već od 12. minuta utakmice kada je Fredrik Jensen na asistenciju fudbalera Noriča, Tima Pukija, postigao prvi gol i doneo veliku radost navijačima Finske.

Nastavila je Jermenija sa terenskom inicijativom, ali i sa manjkom konkretnosti pošto im je Finska u potpunosti prepustila loptu, ali Jermeni jednostavno nisu uspevali da postignu pogodak.

Kako to obično u fudbalu biva, kada nešto veliko propustite protivnik to kazni, Finska je prednost uvećala na 2:0 u 78. minutu kada je Soiri zatresao mrežu na asistenciju Robina Loda.

Ovoga puta 2:0 nije bio najopasniji rezultat i Finska je sačuvala prednost, pa su upisali prve bodove nakon poraza od Italije u prvom kolu identičnim rezultatom, 2:0.