Kritike su se pojavile nakon što je dnevni list Domani otkrio da je lider stranke Italija viva u jeku krize vlade koju je izazvao, otputovao u Saudijsku Arabiju da bi učestvovao na konferenciji koju organizuje Fondacija u vlasništvu vlade u Rijadu.
Gotovo unisono se osuđuje Rencijevo ponašanje kao “neetično i oportunističko”.
Renci je član direktorijuma saudijske Fondacije i za to je plaćen 80.000 evra godišnje.
Danas mediji objavljuju i snimak razgovora senatora Rencija sa saudijskim prestolonaslednikom princom Mohamedom bin Salmanom u toku kojeg Renci “preterano hvali Saudijsku Arbiju i tvrdi da ta zemlja može biti mesto nove renesanse”, piše list “Fato kotidijano”.
Republika ocenjuje da: “Mateo Renci, lider male partije igra na dve strane, kod kuće gde je izazavo krizu vlade, i na međunarodnoij sceni u slučaju da njegova partija izgubi poverenje birača”.
Mediji i političari kritikuju Rencija da preterano hvali princa i Saudijsku Arabiju zanemarujući da je princ u direktnoj vezi sa okrutnim ubistvom saudujskog novinara Džamala Kašogija, čije je telo, nakon ubistva u saudijskom konzulatu u Turskoj, raskomadano, te da je Saudijska Arabija zemlja u kojoj se gaze prava žena, manjina, stranih radnika, gde ne postoji sloboda govora, okupljanja i organizovanja i gde se, prema oceni humanitarnih organizacija, preterano primenjuje smrtna kazna.