Opisuje ga reč “lagom”, što znači umereno, savršeno jednostavno ili u ravnoteži – Šveđani se te ideologije pridržavaju u gotovo svim aktivnostima, uključujući roditeljstvo. U nekim nordijskim zemljama, uključujući Švedsku, sasvim je u redu ostaviti bebu u kolicima na hladnom vazduhu, što je kod nas nezamislivo.
Evo kako je primenjuju u tom slučaju.
Dopuštaju deci da se igraju napolju uprkos hladnoći
Prema švedskoj izreci, ne postoji loše vreme, samo odeća koja nije dovoljno topla. Bilo da pada sneg ili je sunčano, roditelji u Švedskoj dopuštaju deci da se igraju na otvorenom.
Ne postoji loše vreme, već odeća koja nije dovoljno topla.
ZanimljivostiŠvedska se može pohvaliti najnižom stopom smrtnosti dece uzrokovanih povredama na svetu. Uprkos hladnom vremenu, deca u vrtićima borave na otvorenom bar sat vremena. Muški toaleti imaju stolove za previjanje beba. Muškarci mogu da otvore porodiljsko kako bi se brinuli o novorođenčadi.
Ne brane učestvovanje u rizičnim aktivnostima
Švedski roditelji puštaju decu da se bave avanturističkim aktivnostima, poput plivanja i penjanja na drveće. Dopuštaju deci da budu znatiželjna.
Muškarci su ponosni što brinu o svojoj deci
U većini švedskih porodica muž i žena jednako dele zadatke. Muškarci su vrlo ponosni što hrane svoju decu, previjaju ih, preuzimaju nakon škole.
Roditelji imaju 480 dana plaćenog odsustva koje mogu da podele, a 90 dana je odmor samo za očeve.
Mala deca nemaju puno organizovanih aktivnosti
Švedski roditelji su vrlo zaštitnički nastrojeni kada je reč o slobodnom vremenu njihove dece. Ne žure da ih prijave za raznorazne vannastavne aktivnosti, poput sporta, muzike, jezika. S druge strane, roditelji u mnogim drugim zemljama većinu svog vremena provode vozeći svoju decu na časove klavira, fudbal, plivanje i drugo.
Kraći radni dan
To je još jedna stvar koja olakšava roditeljstvo u Švedskoj. Roditelji dece mlađe od osam godina mogu da rade šest dnevno, a ne osam. Zbog toga im ne nedostaje vremena za druženje s decom.
Dečija prava
Švedski roditelji podstiču svoju decu da izraze misli i ideje. Pružaju im podršku i negu koja im je potrebna da izrastu u stabilne odrasle osobe. Zapravo je Švedska bila jedna od prvih zemalja koja je donela UN konvenciju o pravima deteta. Takođe je prva zabranila sve oblike telesnog kažnjavanja dece.