30. Oktobra 2019.

Olimpijakos pobijedio CSKA, Bajern “srušio” Real, Fener nemoćan u Tel Avivu, Barsa rutinski

Stari su znanci košarkaši CSKA i Olimpijakosa, oni su u svojoj istoriji odigrali pregršt zanimljivih mečeva, pogotovo u završnici Evrolige.

Sada su Moskovljani na svom parketu ugostili Olimpijakos u 4. kolu i doživeli poraz, rezultatom 84:79, u utakmici koju su obeležili bekovi – Majk Džejms i Brendon Pol.

CSKA je odlično počeo utakmicu, kako to najčešće i biva i uspeli da prvi period dobiju sa 24 postignuta poena, Majk Džejms je bio veoma aktivan u ovom periodu, a i Nikola Milutinov je tada pogodio svoje jedine poene na utakmici.

U nastavku smo videli furiozan nalet Olimpijakosa. Brendon Pol i Jorgos Pritenzis bili su nerešiva enigma za izabranike Dimitrisa Itudisa, napravljena je kontra serija i sa 25:15 za 10 minuta, gosti iz Pireja stižu do “plus 5” pred odlazak u svlačionice.

Brendon Pol i Majk Džejms su nastavili da budu prve napadačke opcije svojih ekipa, a posle treće četvrtine u kojoj su obe ekipe postigle po 21 poen, subjektivni osećaj je bio kao da tog perioda nije ni bilo.

U poslednjoj četvrtini, Olimpijakos nastavlja da “melje” CSKA i tamo negde na sredini deonice uspeva da povede i sa 81:72, što je bila najviša prednost na utakmici.

Do kraja je Majk Džejms uspeo samo da ublaži poraz “Armejaca”, pa je utakmica završena rezultatom 84:79.

Džejms je postigao 22 poena, Hajns 19, a Darun Hilard 17. Na drugoj strani, najefikasniji je bio Brendon Pol sa 20 poena, Kevin Panter 16, a Jorgos Printezis 11 poena.

Srpski centar Nikola Milutinov postigao je samo 2 poena, a uhvatio je i 8 skokova.

Zenit je kao gost uspeo da savlada ekipu Žalgirisa i to posle produžetka, rezultatom 82:70. Oni su u dodatnom petominutnom periodu uspeli da postignu čak 20 poena i da limitiraju izabranike Šarunasa Jasikevičijusa na jednocifren broj poena – 8.

Najefikasniji je bio igrač Zenita Mateuš Ponitka sa 19 poena, a u redovima Žalgirisa Zek Lidej i Edgaras Ulanovas istakli su se sa po 12 postignutih poena.

Košarkaši minhenskog Bajerna pobedili su Real Madrid na svom parketu rezultatom 95:86 u utakmici 5. kola košarkaške Evrolige.

Posle pet odigranih utakmica Bajern ima skor od 3 pobede i 2 poraza, dok je Real na 2 pobede i 3 poraza i zajedno sa Fenerom prolazi kroz teške trenutke.

Greg Monro i “Bavarci” nisu imali milosti. Već na startu prve četvrtine smo videli nagoveštaj kako će ova utakmica izgledati, tj. da ćemo gledati “rovovsku” bitku i borbu za svaku loptu.

U tom prvom periodu, postignuto je čak 42 poena, a veliki deo je bilo zasluga američkih košarkaša, prevashodno Grega Monroa i Entonija Rendolfa.

U drugoj četvrtini su Real i Bajern praktično samo prekopirali igru iz prvog desetominutnog perioda, jedino su strelci bili drugačiji, pošto su se izdvojili srpski reprezentativac Vladimir Lučić i argentinski Fakundo Kampaco.

Izabranici Dejana Radonjića su odigrali nešto kvalitetnije u trećoj četvrtini i reklo bi se da je ona bila ključna za finalni ishod. Bajern je u ovom segmentu utakmice ubacio čak 26 poena, a ključna serija napravljena je već početkom četvrtine da bi do kraja iste samo bila održavana.

Pokušali su igrači Pabla Lasa da se vrate u finalnom kvartalu, u kom je viđen pravi vatromet. Čak 57 postignutih poena i penal završnica koju je dodatno “raspalila” sjajna atmosfera u “Audi Domu” u Minhenu.

Real je zahvaljujući Kozeru i Kampacu posle tri minuta košarke stigao na svega 3 poena zaostatka, tada je Greg Monro uz pomoć Maodo Loa, Bartela i Vlade Lučića ponovo odlepio Bajern i Realu su ostale samo teoretske šanse.

Na kraju je Bajern pobedio sa 95:86 uz 18 poena Grega Monroa, 17 Danila Bartela, 15 Koponena i 8 Vladimira Lučića. Na drugoj strani, 17 je ubacio Rendolf, 16 Kozer, a 12 Usman Garuba.

Užasna sezona turskog velikana se nastavlja, usledio je poraz u Tel Avivu od Makabija rezultatom 67:55 u 4. utakmici košarkaške Evrolige.

Utakmica u Izraelu je počela užasno po Fenerbahče, pošto su izabranici Želimira Obradovića za 10 minuta košarke postigli svega 6 poena uz šut iz igre 2/10 poenima Vilijamsa i Veselog.

U drugoj četvrtini su zaigrali tek za nijansu bolje u napadu, ali zato igra u odbrani faktički nije ni postojala jer su Vilbekin, Kaspi i Hanter bili nezadrživi.

Makabi je u drugom desetominutnom periodu postigao 29 poena i na drugoj strani je igrao faktički jedino Nando de Kolo. Željko Obradović je bio vrlo ljut na svoje igrače i to im je sigurno stavio do znanja na poluvremenu.

Fener je izašao na parket u nastavku i izgledao neuporedivo bolje. Uhvatili su Makabi “u raskoraku” i uspeli da spuste razliku na pristojan nivo, napravljenom serijom 11:0 i delovalo je da u poslednjoj deonici sve moguće.

Za svega pet minuta košarke, prednost Makabija je ponovo prepolovljena i “Ponos Izraela” vodio je 57:51, da bi dve greške Nanda de Koloa delovalo da će Makabi ponovo imati prednost, ali je odlična odbrana turskog predstavnika donela novu šansu i de Kolo trojkom vraća neizvestnost u “Menoru”.

I pored svih napora, u poslednji minut se ušlo sa visokih 62:55 u korist Makabija da bi u prvom narednom napadu Nejt Volters dobio dva slobodna bacanja, bio je polovičan, a svoj posed Fener nije iskoristio, pa je poenima Zosmana razlika otišla 10 i sa 50 sekundi do kraja meča, bilo je jasno da će Fener upisati novi poraz.

Ovoga puta rezultatom 67:55. Najefikasniji je bio Omri Kaspi sa 13 poena, dok je Otelo Hanter imao dva poena manje. U redovima poraženog tima, sa 13 poena se istakao Nando de Kolo, a Bobi Dikson i Derik Vilijams upisali su po 11 poena.

Sa svega jednom pobedom u pet utakmica, ovo je definitivno najlošiji start u karijeri Željka Obradovića, hoće li i njegov tim uskoro “obasjati sunce”?

Košarkaši Barselone su rezultatom 83:77 pobedili Valensiju u Blaugrani, pa su i dalje jedini neporaženi tim Evrolige, dok Valensija i dalje ne zna za trijumf.

Barsa je u Blaugrani uglavnom igrala veoma dobro, pogotovo u odbrani i zanimljiv je podatak da je Valensija jedini tim u Evroligi koji prosečno da ispod 70 poena.

Barsa je skakačni vrlo dominantan tim, to su potvrdili i u susretu s Valensijom, pošto su ukupno uhvatili 32 skoka, od čega je 6 bilo ofanzivno.

Kori Higins i Nikola Mirotić su ponovo demonstrirali silu, a Barsa je prvo poluvreme odigrala baš onako kako se i očekivalo – pametno i taman onoliko koliko joj je bilo potrebno da bude u vođstvu.

Valensija je na momente imala prednost, kako u prvoj, tako i u drugoj četvrtini. Međutim, njihovi naleti su isuviše kratko trajali kako bi se ugrozila najbolja evroligaška ekipa u ovim momentima i na poluvremenu su zaostajali tri poena, kada je na semaforu pisalo 44:41.

ASVEL – Baskonija 66:63

Valensija je svojim performansom u trećoj četvrtini šokirala čitavu Blaugranu. Fernando San Emeterio i Bojan Dubljević jesu najiskusniji i verovatno najkvalitetniji igrači Valensije i upravo su se oni istakli kada je timu iz sunčanog grada to bilo najpotrebnije.

Upravo su oni inicirali tu seriju Valensije, pa je gost uspeo da na kraju ovog perioda stekne prednost od 3 poena. Kori Higins i Ante Tomić su vratili prednost Barsi na početku poslednje deonice, ali je trojkom slabu odbranu kaznio Vanja Marinković.

Hanga i Mirotić preuzimaju stvari u svoje ruke i posle njihovih sjajnih minuta, Barsa je ponovo vodila. Sve do poslednjeg sudijskog zvižduka izabranici Svetislava Pešića prednost nisu ispuštali i na kraju su slavili rezultatom 83:77.

Nikola Mirotić i Kori Higins su sa po 17 postignutih poena predvodili Barsu, a dvocifren je bio još i Adam Hanga sa 13 postignutih poena. Na drugoj strani, Džordan Lojd je imao 15 poena, Bojan Dubljević 12, a nekadašnji kapiten Partizana, Vanja Marinković, meč je završio sa 5 postignutih poena.