24. Juna 2019.

Okončana dominacija Evrope – Amerikanci prvi put šampioni svijeta u basketu

Basketaši Sjedinjenih Američkih Država osvojili su Svetsko prvenstvo 3×3 u Amsterdamu.

Amerikanci su u finalu savladali Letoniju 18:14, uz osam poena sjajnog šutera Dejmona Hafmana.

Tako je okončana višegodišnja dominacija evropskih selekcija u basketu, jer je poslednja tri turnira osvajala Srbija.

SAD su dominaciju u Amsterdamu najavile upravo pobedom nad Srbijom na startu turnira, okončavši niz od 15 uzastopnih pobeda “Orlova”.

Nažalost, Srbija nije uspela da osvoji medalju, prvi put otkako se igra SP u basketu od 2012.

“Orlovi” su u meču za bronzu izgubili od Poljske, u kontroverznoj završnici. To znači da su se SAD, Letonija i Poljska izborile za kvalifikacioni turnir za Olimpijske igre 2020, a koji je na programu sledećeg marta.

U ženskoj konkurenciji, titulu prvakinja sveta osvojile su basketašice Kine, pobedom nad Mađarskom 19:13 u finalu za savršen učinak od 7-0 u Amsterdamu.

Bronzu je osvojila Francuska, pobedom nad Australijom 21:9.