27. Jula 2019.

Oklevetani

Big Portal

Piše: Nataša Jovanović

Geopolitika i crkva na Balkanu


Koliko je arsenal uvreda koje dolaze iz Crne Gore a na račun SPC, koncept tamošnjih vlasti a koliko vrednosni stav položen u temelje moderne evroatlantske geopolitike?

Nije tek slučajno potpukovnik general Frenklin Ben Hodžis, bivši glavnokomandujući američkih kopnenih snaga u Evropi, sumirajući učinak SAD u pregovorima Beograda i Prištine nedavno upozorio na opasnost od Srpske crkve. Iza njegove opaske da bi Srbija trebalo da se odupre njenim pritiscima, stoji, što i ne krije, veza sa Rusijom. O duhovnoj vertikali je dakako reč, iako reći će general da je fokus zapravo na stabilnosti u regionu, te da Evropa i NATO prepoznaju strateški značaj obezbeđivanja stabilnosti na Balkanu, kao i značajnu ulogu koju Srbija igra u tom području – gde bi mogla da bude pozitivan i veoma odgovoran faktor. Bez pravoslavlja, naravno. I Rusa, dabome. Po meri, razume se, Zapada koji dobro zna da su duhovno prevereni konvertiti najljući nacionalni i verski neprijatelji – na radost Imperije, u slavu kolonizatora.

MONOPOL? Ove smernice zapadne politike na Balkanu najvernije od svog referendumskog odvajanja sledi Crna Gora. Ona je valjda prva prepoznala opasnost od pravoslavlja, pa je nakon progona klira i pretnji oduzimanja imovine SPC, nedavno i obrazložila svoj stav. Naime, SPC nije verska već politička ustanova. Tako bar tvrdi crnogorski ambasador u UN, Milorad Šćepanović koji je na sednici Saveta za ljudska prava UN u Ženevi, neukusno se nadgornjavajući sa đakonom Mitropolije crnogorsko -primorske u jednom trenutku, zaključio da SPC uopšte nije verska institucija(!). Politički činilac, pa tek verski, ispraviće ga kasnije ministar spoljnih poslova Srđan Darmanović. Progon SPC ne postoji a Predlog zakona kojim se Srpskoj crkvi oduzima imovina u Crnoj Gori, objasnio je ministar, Venecijanska komisija nikada ne bi prihvatila da je bio u suprotnosti sa evropskim standardima. Problem i spor sa SPC drugačije je prirode i leži, zaključuje, u strahu Srpske crkve od gubitka monopola. Monopol, iako ne eksplicitira, valjda se odnosi na kulturno i duhovno nasleđe Nemanjića te crkve i manastire starije od novovekovne crnogorske državnosti. Kako god, rezolutan je on, država će, odrediti koja će kulturna dobra Crne Gore doći pod državnu imovinu.
Očito da za presecanje srpskog nacionalnog korpusa i održivost NATO tvorevina, nije dovoljno samo fizičko prisustvo Alijanse. U Crnoj Gori NATO je preko montenegrinske obale prodro u srce Balkana, ali bez civilizacijske konverzije i odupiranja pravoslavlju, na šta nas je upozorio bivši glavnokomandujući američkih kopnenih snaga u Evropi, posao Imperije nije završen. Otuda silne klevete na račun SPC, stvaranje autokefalnih crkava od Skopske do tzv Dedeićeve, relativizovanje zaveta, pobijanje mitova, pokušaj rušenja predstava o Rusiji. Zapadno obaveštajna mreža ne drema. Za stavljanje Poluostrva pod potpuni protektorat Zapada, zna Imperija, neophodno je sprečiti svako rusko prisustvo, pa čak i ono koje se čuva u kolektivnoj arhetipskoj svesti Srba. Podsetimo da je dokument o konceptu suprotstavljanja „zlonamernom“ uticaju Kremlja nedavno bio predmet razmatranja direktora Američke agencije za međunarodni razvoj i predstavnika G17. U dokumentu koji je objavljen na sajtu agencije stoji da bi u „nastavku formiranja odgovora na zlonamerni uticaj Kremlja“ trebalo raditi na „stvaranju uslova za ekonomsku i demokratsku održivost zemalja na koje su akcije usmerene, i kroz rad koji će biti usmeren protiv pokušaja Kremlja da podrije rad niza institucija“. Novac je delom opredeljen za finansiranje 11 strateških medijskih partnera koji će povećati svoje prisustvo u Bosni, na Kosovu, u Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji i Srbiji. Gotovo istovremeno, i britansko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da će Velika Britanije izdvojiti 18 miliona funti „za borbu protiv dezinformacija i lažnih vesti u istočnoj Evropi i za jačanje nezavisnih medija na Zapadnom Balkanu“.

Sa ovakvim vladikama teško da će Zapad moći da obezbedi duboku i trajnu okupaciju: episkop Joanikije


POČELO JE GONjENjE Propagandna laboratorija Zapada koja premrežava Balkan teško da bi uvažila mišljenje vladike Joanikija. A ceo spor koji teče između Srpske crkve i države Crne Gore, između slobode i okupacije, zaveta i izdaje, on je najsažetije objasnio.
„Nikad dosad niko nije rekao da je sporna crkvena imovina, da su sporna zavještanja naših predaka, da je sporno ono što su sveti ktitori prilagali. To nije rekao niko izuzev naše vlasti. Ima petnaest godina i više da se piše i sa mnogih adresa postavlja pitanje porijekla imovine naših vlastodržaca, novih bogataša koji su upisani na liste svjetskih bogataša. Crkva je napadnuta i počelo je njeno gonjenje.“
Ali gonjenje se neće završiti u Crnoj Gori. Vladika ukazuje da postoji „isti ovakav paragraf, kao kod naših vlasti, u jednom zakonu kod Hašima Tačija“.
„Ni tamo još nije usvojen. Vidi se da rade zajedno. Cilj je da sve naše srpske svetinje na Kosovu i Metohiji jednim paragrafom pređu u vlasništvo te kvazidržave koju više od pola svijeta ne priznaje. Daj Bože da ovaj praznik današnji slavite u slobodi kroz sve vjekove, niko da se ne miješa u svetu službu i niko da ne zapovijeda osim Crkve. Da ne dođe okupator, ili neko ko nije pozvan da vas ugrožava i gazi. Jer smo mi narod koji je zavjetovan slobodi, da čuvamo svoju vjeru i najveća izdaja je uvijek bila pogaziti svoju vjeru. A radi se sve da zaboravimo svoju istoriju, korijene i svetinje, da se od njih otuđimo“.
Arsenal uvreda koje dolazi iz Crne Gore a na račun SPC manje je koncept tamošnjih vlasti, više vrednosni stav položen u temelje moderne evroatlantske geopolitike. No, sa ovakvim vladikama teško da će Zapad moći da obezbedi duboku i trajnu okupaciju. Između mita i činjenica, Srbi biraju mitove. Tu pada svako umeće anglosaksonskih propagandista…

Ne, dragi moj
Sednica Saveta za ljudska prava u UN na kojoj je svoje viđenje verskih sloboda iznosio đakon Konstantin Dojić a vrlo mu nevešto replicirao ambasador Milorad Šćepanović, može da posluži za svojsvrsnu analizu stanja moderne Crne Gore. Razgovor prenosimo u celini.

Dojić:
Vaša ekselencijo, vaša Vlada konfiskuje crkvenu imovinu u Crnoj Gori.

Šćepanović:
Ne, dragi moj, znate li vi uopšte šta je to konfiskacija. Rođen si posle tog vremena, znaš kada se to dešavalo

Dojić:
Može biti da ste vi rođeni u ono vreme, kada su konfiskovali ekonomsku imovinu Crkve, a sada konfiskuju njenu imovinu, kulturno nasleđe. U vreme kad ste vi rođeni, pobili su sve sveštenike u Crnoj Gori 180 sveštenika je ubijeno

Šćepanović:
Stvarno? Nisam star kao tvoj otac, da se toga sećam.

Dojić:
Zašto mi vaša Vlada ne da privremeni boravak u Crnoj Gori već sedam godina? Zašto me vaša Vlada mrzi? Zašto vaša Vlada misli da nemam pravo da postojim u Crnoj Gori

Šćepanović:
Pitajte nadležne u Crnoj Gori.

Dojić:
Vi ste nadležna vlast, Nije, samo je u „oblandi“ demokratija. Vlada Crne Gore ne poštuje sudske odluke Crne Gore, Evropska unija je to stavila u izveštaj. A to je EU rekla u svom izveštaju o napretku.
Šćepanović:
SPC nije crkva već politička organizacija!

Piše: Nataša Jovanović za pecat.co.rs

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare