Škola će uskoro postati dio većeg kompleksa održive arhitekture, GYAAN centra, koji će takođe uključivati žensku zadrugu i izložbeni prostor.
Škola je izgrađena od lokalnog, ručno rezbarenog pješčenjaka kako bi se neprimjetno stopila sa svojim pustinjskim pejzažom. Mnoge porodice djevojčica koje će pohađati školu bile su uključene u izgradnju, koja je uključivala samo lokalnu radnu snagu. Tu je napravljen i namještaj od ružinog drveta sa tradicionalnim Charpai pletenim sjedećim garniturama.
Oslanjajući se na Jallis, zidove ekrana koji se tradicionalno koriste u regiji za privatnost, škola ima propusne površine koje omogućavaju cirkulaciju zraka, dok stvaraju hlad. U međuvremenu, lokalne drevne tehnike sakupljanja vode maksimiziraju upotrebu kišnice i recikliraju sivu vodu.
“Efektan dizajn postupak je koji zahtijeva duboko razumijevanje istorije mjesta – njegove kulture, topografije i narodnog jezika”, rekla je arhitektica i osnivačica studija Diana Kellogg. “Željela sam stvoriti zgradu o svjetlosti i zajednici – strukturu koja odjekuje dušom svojih ljudi i prisiljava prirodne energije da njeguju i liječe žene i djevojke.”
Medha – izložbeni i umjetnički prostor s bibliotekom i muzejom – i Ženska zadruga – prostor u kojem će lokalne zanatlije podučavati žene tkanju i tehnikama vezenja iz regije – uskoro će se pridružiti ovoj održivoj školi. Cilj je da kompleks poboljša život lokalne zajednice, u regiji u kojoj ženska pismenost jedva doseže 36%.
Projekat je naručila CITTA, neprofitna organizacija koja “podržava razvoj u nekim od ekonomski najozbiljnijih, geografski udaljenih ili marginalizovanih zajednica na svijetu”.
Dopunjavajući potpuno novu zgradu, indijski modni dizajner Sabyasachi Mukherjee kreirao je studentske uniforme. Škola će biti otvorena u julu 2021. godine, i pohađaće je oko 400 djevojčica od jaslica do desete godine.
Izvor: wallpaper.com
Ultra.ba