6. Septembra 2022.

Od slatkog nema pomoći, gorke trave su za jače i zdravije tijelo

Big Portal

 Za jačanje organizma sveznike treba tražiti među gorkim travama, prvenstveno žutoj i plavoj lincuri, vranilovoj travi, ehinacei.

Retko koja biljka uživa toliko poverenje i u lečenju i u preventivi kao iva. „Naš narod ima poslovicu Trava iva od mrtvog pravi živa. To jasno upućuje na delovanje ove biljke na jačanje organizma”, ističe je Momčilo Antonijević, novinar i narodni travar.

Ona se posebno preporučuje onima koji su preležali neku tešku bolest, deci koja slabo napreduju, ljudima koji se generalno osećaju slabo, umorno, podložni su različitim vrstama infekcija.

Kapi za jačanje od propolisa i dve snažne biljke

Propolis izuzetno dobro dezinfikuje usnu duplju, ali ne treba ga koristiti samo za ispiranje već ga treba i piti jer je odličan imunostimulator i jača čitav organizam, posebno je dobar za organe za varenje i različite vrste urinarnih infekcija.

Biljke koje se sa propolisom uklapaju da bi se dobile kapi za jačanje su ehinacea i vranilova trava.

Ehinacea se preporučuje onima koji su skloni različitim vrstama infekcija, ljudima koji pate od upornih, sistemskih urinarnih infekcija.

Vranilova trava je takođe veoma efikasna pri urinarnim infekcijama kod trudnica i kod dece, sadrži supstance koje deluju snažno protiv bakterija, gljivica koje su korisne i u slučajevima poremećaja u varenju, virusnih infekcija.

U staklenoj teglici dvanaest cvetova ehinacee, 10 grama vranilove trave i 10 grama propolisa naliti 70-procentnim alkoholom, zatvoriti, ostaviti da stoji dve nedelje na tamnom i hladnom mestu uz svakodnevno mućkanje. Nakon toga procedi se kroz četvorostruku gazu. Tečnost se ostavi u teglici još jedan dan da se nataloži i pažljivo odlije i sipa u flašicu sa kapaljkom. Tri puta dnevno po dvadeset kapi uzima se sa malo vode ili mlakog čaja, a mogu da ih koriste svi stariji od 12 godina.

„Trava iva je gorka biljka koja stimuliše rad jetre, lučenje želudačne kiseline, ali je dokazano da je snažan antiseptik za disajne organe pa se preporučuje ljudima koji su skloni respiratornim infekcijama. Pokazalo se da može da pomogne znatno kod upale pluća, specijalno u kombinaciji sa omanom”, objašnjava gost Jutarnjeg programa.

To je mala, gorka biljka koju treba pažljivo brati, najbolje uz korišćenje makaza da se ne bi iščupala iz korena. Korisna je na planinskim livadama jer je zaštita od erozije.

Sa planina je još jedna gorka biljka koja je važna za očuvanje zdravlja – lincura. Njoj je pretilo potpuno izumiranje jer je pedesetih godina 20. veka masovno vađena da bi se prodavala. Ipak se to nije desilo i danas lincure ima na livadama Zlatibora, Zlatara, Golije i Tare.

Postoji nekoliko vrsta lincure, ali se najčešće nalazi i najviše koristi žuta lincura Gentiana lutea.

Šumska sirištara Gentiana asclepiadea nekada je upotrebljavana u procesu pravljenja sira, ali kao i njena rođaka žuta lincura, koristi se za jačanje organizma, kao i nakon preležanih teških bolesti, infekcija, u slučaju slabog apetita, kod manjka želudačne kiseline.

Kafena kašika usitnjenog sušenog korena šumske sirištare prelije se sa pola litra ključale vode, ostavi se da stoji pola sata, procedi se i dobijeni napitak podeli se u tri doze. Pije se pre jela, nezaslađen.

Za jačanje organizma mogu se koristiti i čajne mešavine. Jedna od poznatijih je kombinacija koja se pravi od matičnjaka, miloduha, zove, kleke i majčine dušice. 

RTSmagazin.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare