3. Marta 2022.

Od -16 do pobjede: Zvezda nadigrala Baskoniju

Crveno-beli su nadoknadili -16 sa starta druge četvrtine i slavili protiv španske ekipe, koja ih je deklasirala u prvom delu sezone.

Tako se Crvena zvezda revanširala Baskoniji za ubedljiv poraz, kada je na klupi španskog tima debitovao Neven Spahija.

Posle pobede nad Fenerbahčeom, upisana je još jedna važna pobeda i Zvezda je sada blizu mesta koje vodi u Top 8, posle isključenja ruskih ekipa.

Do pobede su ih predvodili Mitrović sa 18, Volters sa 17, Holins sa 12 i Kalinić sa 11 poena.

U timu Baskonije istakli su se Fontekio sa 19, Boldvin sa 18, Grejndžer sa 15 i Kostelo sa 14 poena.

Evroliga, 28. kolo
Crvena zvezda – Baskonija 86:83
(13:26, 28:15, 14:15, 31:27)

Dvorana: Aleksandar Nikolić (Beograd)
Sudije: Luiđi Lamonika, Janis Fufis, Robert Viklicki

Crveno-beli su odigrali katastrofalnu prvu četvrtinu, u kojoj su promašivali zicere, promašili su prvih šest šuteva na utakmici i sve je to iskoristila Baskonija, koja je utakmicu otvorila serijom 8:0.

To je bilo neuobičajeno, pošto obično Zvezda odlično otvara utakmice i pravi razliku na startu, ali ovoga puta nije bilo tako.

Simone Fontekio je ubacio 11 poena u prvoj četvrtini i nemoćna Zvezda je bila u zaostataku, pošto je bilo 13:26 nakon prvih 10 minuta.

Trojkom Grejndžera Baskonija dolazi na +16 i upalio se crveni alarm u redovima Crvene zvezde.

Radonjić je obavio ključne izmene i pronašao pravu petorku, a napadački su Zvezdu digli Dobrić i Davidovac, dok su u odbrani svi bili odlični.

Domaćin je napravio seriju 12:0 i neverovatnom energijom se u potpunosti rezultatski vratio.

Gde su stali Dobrić i Davidovac, tu je nastavio sjajni Luka Mitrović, koji je u drugoj četvrtini postigao 12 poena.

Pogađao je iz reketa, iz okreta, iz horoga, uz faul… i najvažnije, pogodio je u poslednjim sekundama prvog poluvremena i doneo izjednačenje, sa kojim se otišlo na veliki odmor.

Crvena zvezda je nastavila u istom ritmu i na startu treće četvrtine.

Luka Mitrović je nastavio da igra odlično, ređali su se poeni Zvezde i odlična odbrana, pa Baskonija nije poentirala skoro četiri minuta.

Napravila je Zvezda seriju 9:0 i došla do +9, ali je onda stala.

Brzo je uvela Baskoniju u bonus i išla na liniju penala, međutim, promašivali su Vajt i Kalinić i malo po malo se prednost topila.

Na kraju, posle nesportske Ivanovića nad Grejndžerom i neverovatnom trojkom istog igrača od tablu, Baskonija je povela i pred poslednjih 10 minuta imala poen prednosti, uprkos tome što je njihov najbolji igrač Boldvin zaustavljen u potpunosti od strane Holinsa.

Holins se probudio napadački i pogodio na ulazu za prve poene na meču, a zatim i trojku i doneo Zvezdi +4 posle tri minuta igre u četvrtoj četvrtini.

Preko Voltersa i posle trojke Kalinića, Zvezda ponovo odlazi na najvećih +9 i delovalo je da ima sve pod kontrolom.

Ipak, počele su da pljušte trojke sa svih strana i Boldvin i Fontekio trojkama, a zatim i Piters poenima pod košem, vraćaju Baskoniju na -3 na tri minuta do kraja.

Velika borba vodila se u završnici, Baskonija se nije predavala i vratila se iz zaostatka, ali je Zvezda ponovo napravila seriju.

Preko Voltersa i Kalinića dolazi do +10 na minut do kraja. Delovalo je da je to kraj, ali je Kostelo vezao šest poena i vratio Baskoniju na -4.

Posle drame, Zvezda je na kraju ostvarila pobedu krađom Dobrića i zakucavanjem Holinsa.