23. Jula 2019.

Nutricionistkinja otkriva idealnu namirnicu za zdravo jutro i štitnu žlijezdu

Big Portal

O VAŽNOSTI doručka pisani su brojni tekstovi. Poslovnim ljudima treba osigurati kvalitetan početak dana, sportistima dobar sportski ritam, školarcima i studentima kognitivne vještine. Mogli bismo isticati prednosti doručka kojeg brojni u žurbi odrade dok mnogi iz lijenosti zaobiđu.

Doručak koji je prisutan u gotovo svim krajevima svijeta i kroz vijekove se uz njegov miris bude sve generacije je hljeb s maslacem.

U vrijeme povećane brige za vitku liniju, maslac se zaobilazi u širokom luku. Ako znamo da sto grama maslaca oslobađa energiju od čak 780 kalorija, možemo i razumjeti zašto ga nema u većini jelovnika opterećenih manjim dnevnim kalorijskim unosom. Na svu sreću postoje mala pakovanja, takozvane hotelske kockice maslaca, koje dolaze u količini od deset grama, odnosno 78 kalorija i prava su mjera za doručak. Zapravo radi se o količini koja stane u jednu supenu kašiku.

Uglavnom je poznato i dokazano kako je A vitamin iz maslaca najlakše apsorbira. Uz lutein takođe prisutan u maslacu, uz slastan i mastan doručak unosimo elemente za bolje zdravlje očiju. Maslac se s pravom nalazi na čelu dijetetskih preporuka za bolji vid i sporenje degenerativnih procesa u oku.

Danas se sve više traga za namirnicama koje mogu pomoći narušenom zdravlju štitne žlijezde. Štitna je glavna energetska žlijezda, a njenom radu zavise najvažnije funkcije. Štitna je regulator rada svih tjelesnih stanica.

Uz brojne faktore, prehrambene navike mogu doprinijeti poboljšanju zdravlja štitne žlijezde. Čak 20 posto populacije Evropske unije ima neki od poremećaja rada štitne pa se predlaže povećan unos algi, morske ribe i plodova mora te jaja i sireva.

Doručak s maslacem pravi je dar za umornu štitnu. Obilje vitamina A i E te antioksidansa koji ublažavaju upalne procese svakodnevno je nutritivna podrška endokrinom sistemu. Jedinstveni malac ima Wulzen faktor koji se, nažalost, gubi pasterizacijom i prilične količine joda koje su dragocjene ako ne možete ili ne želite konzumirati plodove mora.

Valja napomenuti da je za zdravlje štitne žlijezde vrlo važna optimalna mikroflora. Maslac sadrži glikosfingolipide, posebne masne kiseline koje čuvaju od čestih gastrointestinalnih infekcija, kao i masne kiseline kratkog i srednjeg lanca, a upravo su one zaslužne za obustavljanje bujanja gljivica u probavnom sistemu. Stoga je maslac redovan u anti candida dijetama.

Uz obožavani hljeb, najbolje integralni, i tanki sloj razmazanog maslaca možete pripremiti i druge doručke prijatelje štitne.

Zelena čarobnica

Jedna banana
Četiri datule ili smokve
Sok jednog limuna
Dvije narandže bez kore
Šaka do dvije špinata
Četiri dcl vode ili hladnog čaja po izboru
Malo oraščića
Čajna kašičica maslaca

Sve sastojke dobro izmiksati u blenderu.

Kaša od zobi

2,5 dcl biljnog mlijeka
Tri kašike zobenih pahuljica
Čajna kašičica maslaca
Cimet

U 2,5 dcl biljnog mlijeka dodati tri supene kašike zobenih pahuljica. Ako ste odabrali dehidrirane pahuljice, koje nije potrebno kuhati, dodajte ih u mlako mlijeko i ostavite pet minuta. Ako je pahuljice potrebno termički obraditi, postupiti po uputi proizvođača. Prije konzumiranja u kašu dodati malu čajnu kašiku maslaca i prstohvat cimeta te dobro izmiješati.

Slatki tost

Dva integralna tosta
Šest smokvi (svježe ili suhe)
Supena kašika badema
Čajna kašičica maslaca

U blenderu dobro usitniti sastojke i namazati na podgrijani tost. Nadjev možete pojesti i bez tosta uz tri dcl biljnog čaja.

Ako je maslac od mlijeka krava koje su u slobodnom uzgoju, to jeste na zelenim površinama, bolji je nutritivni sastav. Tako dobijen maslac ima i X faktor koji je otkrio dr. Weston Price.

Index

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare