Naglasio je da u posljednjih mjesec dana nije bilo značajnih promjena cijena naftnih derivata na tržištu Srpske.
- Već početkom ove sedmice kompanije iz Evrope koje se bave prodajom derivata, kao i rafinerije iz kojih se distributeri snabdijevaju, povećale su cijene dizela – naveo je Trišić.
Naglasio je da su razlozi rasta nabavnih cijena globalna dešavanja koje su na sceni, a tiču se moguće recesije i promjene u politici zemalja Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK).
- Takođe, na sve utiče i nepovoljna bezbjednosna situacija, ali i moguće ograničenje postojećih ruta snabdijevanja – naveo je Trišić, ali nije iznio prognoze za koliko bi gorivo moglo da poskupi od iduće sedmice.
I na benzinskim pumpama u Srpskoj naveli su da će od iduće sedmice korigovati cjenovnike.
- Promjena cijena biće sa novim nabavkama. Za koliko tačno, ne znamo. Sve će biti usklađeno prema novim nabavkama i ograničenoj marži u prometu – naveli su na benzinskim pumpama.
Potvrdili su i da je većina njih korigovala cijene prije par dana u prosjeku za pet feninga naviše, pa tako sada vozači za dizel treba da izdvoje u prosjeku oko 3,15 maraka po litru.
Predsjednik Udruženja distributera naftnih derivata FBiH Milenko Bošković rekao je da je zbog najavljenog smanjenja proizvodnje OPEK-a za dva dana došlo do skoka od 25 feninga prerađene nafte od dobavljača.
- Tako da je gorivo u nabavci u srijedu za četvrtak poskupjelo za 10,6 feninga, dok je nabavna cijena za petak korigovana naviše za 15 feninga – kazao je Bošković i dodao da poskupljenje goriva ponovo otvara pitanje intervencije u poresku strukturu jer će teško stanje nastupiti u privredi.
Grupa OPEK+ dogovorila je u srijedu na sastanku u Beču da smanji zajedničku proizvodnju nafte za dva miliona barela dnevno, u nastojanju da zaustavi pad cijena “crnog zlata” izazvan slabljenjem globalne ekonomije. To je najveće smanjenje proizvodnje OPEK-a i saveznika od 2020. godine.