Radojičić je na konferenciji za novinare, povodom 88. rođendana Banskog dvora, istakao da je ponosna na rezulate koje u posljednje vrijeme ostvaruje ova ustanova.
On je podsjetio da je Banski dvor bio jedna od prvih ustanova koja je počela sa aktivnostima nakon što je to dozvoljeno zbog epidemije virusa korona, te da je publika sa nestrpljenjem čekala da krene program.
Radojičić je naveo da je u protekle dvije godine izvršena najveća obnova zgrade Banskog dvora još od razornog zemljotresa 1969. godine.
Direktor Јavne ustanove Banski dvor – Kulturni centar Mladen Matović rekao je da je u ovoj ustanovi tokom godine organizovano oko 300 događaja i najavio tri nova projekta kojima će biti “osvježena banjalučka kulturna scenu u narednom periodu”.
On je naveo da je prvi projekat osnivanje kamernog gudačkog orkestra koji će nositi ime bana Svetislava Tise Milosavljevića i djelovaće pri Banskom dvoru, a prvi koncert će imati na Dan Banskog dvora – 8. novembra.
- Druga značajna programska aktivnost biće realizacija ekskluzivne postavke koju čini porodična zaostavština bana Todora Lazarevića, dok je treći projekat u vezi sa likovnom umjetnošću gdje će, u adaptiranim slikarskim ateljejima, stvarati poznati likovni umjetnici koji će dolaziti u Banjaluku – naveo je Matović.
Dirigent Kamernog gudačkog orkestra “Ban Svetislav Tisa Milosavljević” Branka Radošević Mitrović rekla je da svaki grad koji drži do kulture ima svoj kamerni orkestar i da za Banjaluku ovo predstavlja veliki iskorak.
Ona je dodala da će orkestar za početak brojati devet članova zbog aktuelne epidemiološke situacije, a da je planirani broj članova 25.
Urednik likovnog programa u Banskom dvoru Slobodan Vidović rekao je da rezidencijalni projekat dolaska likovnih umjetnika u Banjaluku podrazumijeva da ovi umjetnici u određenom vremenu borave u gradu i ovdje stvaraju svoja djela, a nakon toga će uslijediti izložbe i drugi prateći sadržaji.