4. Januara 2020.

Novak se namučio, ali donio pobjedu Srbiji!

Srbija i Južna Afrika se sastaju u okviru Grupe A koja se odigrava u Brizbejnu.

U istoj grupi je prethodno na prvo mesto izbila Francuska, koja je sa 2-1 savladala Čile.

Prvi je na teren izašao Dušan Lajović koji je za protivnika imao Lojda Herisa, od kojeg je izgubio jedan jedini međusobni duel do ovog, prošle godine u Čengduu (2-0)

Srpski teniser je loše ušao u meč i na samom startu pretrpeo brejk. U nastavku seta nije igrao dobro, pa je Heris uspeo duplim brejkom da dođe do prednosti od 1-0.

U drugom setu Lajović je zaigrao mnogo bolje, ali nije iskoristio nijednu od četiri šanse za brejk. Otišlo se u taj-brejk i tu je Dušan odmah preuzeo inicijativu, a onda zasluženo došao do izjednačenja, pa se otišlo u treći set.

U trećoj deonici meča Lajović je prvi napravio brejk i poveo sa 3:1, ali je Heris uspeo da se vrati i izjednači. Ipak, bolja fizička sprema je presudila, Srbin je ponovo napravio brejk i onda rutinski priveo meč kraju – 3:6, 7:6(4), 6:3.

U drugom meču međusobnog okršaja Novak Đoković se sastao sa Kevinom Andersonom.

Novak i Kevin su se sastali 11. put u karijeri i srpski teniser je upisao devetu pobedu posle skoro dva i po sata tenisa.

Prvi set počeo je brejkom Đokovića, ali i ribrejkom Andersona. Srbin je imao nekoliko prilika da mnogo ranije završi prvu deonicu meča, ali je morao da sačeka taj-brejk i tu dođe do 1-0.

U drugom setu Anderson je bio znatno bolji nego u prvom. U pojedinim trenucima igrao je kao u transu, ali opet nije imao odgovor protiv “gospodara taj-brejkova”, pa je na semaforu pisala pobeda Đokovića – 7:6(5), 7:6(6).

Novak Đoković otvorio je 2020. godinu pobedom i doneo Srbiji trijumf nad Južnom Afrikom na ATP kupu.

“Hvala vam od srca što ste došli, pokazali ljubav i strpljenje prema teniserima i Srbiji”, zahvalio je Novak posle pobede navijačima u Brizbejnu.

Đoković je sjajno ušao i meč, odmah napravio brejk koji je “pretvorio” u 4:1, ali tada Anderson podiže nivo igre i brzo se vraća u meč.

Iskusni Južnoafrikanac počinje sjajno da servira i strpljivom igrom uspeva da vrati brejk za 4:3.
Đoković je odmah posle toga propustio četiri brejk šanse u osmom gemu, a potom još jednu koja mu je mogla doneti set, pa je odlučivao taj-brejk.

Đoković je odmah napravio mini-brejk, ali Anderson nastavlja da mu parira. Nakon nekoliko naizmeničnih mini-brejkova, Srbin konačno uspeva da se odbrani i iskoristi treću set lopta za 1-0.

U istim ritmu nastavljeno je u drugom setu, igrači su teško dolazili do brejk šansi sve do sedmog gema, kada Đoković prvo propušta priliku, a onda spasava tri uzastopne brejk lopte rivala.

Opet je odlučivao taj-brejk u kojem je Anderson sjajno parirao drugom teniseru sveta, uspeo je čak i da preokrene na 6:5 i servira za set, ali Đoković sa dva mini-brejka u nizu rešava izuzetno naporan meč.

Sledi meč dublova koji će odlučiti o konačnom rezultatu u duelu Srbije i JAR. “Orlovi” u drugom kolu igraju sa selekcijom Francuske, u ponedeljak. “Trikolori” su u prvom rundi savladale Čile 2-1.

Srbija je posle dva singla pobedila Južnoafrikance, ali ostaje da dublovi (Troicki/Đoković – Klasen/Relofs) odluče o tačnom rezultatu.