Neočekivani poraz Zvezde u Beogradu, pobjeda Žalgirisa u Areni

Evroliga, 19. kolo:
Crvena zvezda – Žalgiris KaunasDvorana: Beogradska arena
Sudije: Rižik, Roha, Kontas
Gledalaca: 15.874

Zvezda je doživela poraz od ekipe koju je savladala u prethodnom međusobnom okršaju odigranom u Kaunasu i time prekinula svoju seriju trijumfa.

Crveno-beli su prethodno izlazili kao pobednici iz poslednja četiri duela u Evroligi (Olimpijakos, Zenit, Bajern, ASVEL).

Crvena zvezda: Kuzmić 8, Panter 5, Braun 14, Lazić 2, Beron 9, Dobrić 5, Gist 9, Dženkins 4, Simanić 5, Jovanović, Odžo, Štimac 9; Trener: Dragan Šakota

Žalgiris:
Vokap 8, Rivers 8, Lekavičus 17, Hejs 5, Jankunas, Lukosunas, Milaknis 9, Geben, 3 Jokabaitis, Ledej 10, Lendejl 9, Ulanovas 7; Trener: Šarunas Jasikevičus

Tim Šarunasa Jasikevičusa je dokazao da se pred ovaj meč nije zasluženo nalazio na deobi poslednje pozicije Evrolige.

Kao jedan od glavnih razloga za poraz može se istaći užasno šutersko veče Zvezdine bekovske linije. Braun je šutirao 6/17, Panter 2/8, a Beron 3/9.

Zvezda je prva došla do poena i povela sa 4:0, ali je odjedanput pala i dopustila protivniku da napravi svoju seriju, i to od 11:0.

Odličan osećaj za skok u napadu pokazao je Kuzmić u ovom delu utakmice i upravo njegovim poenima, uz faul, crveno-beli su prekinuli seriju protivnika.

Centar domaćina nastavio je da igra dobro u prvoj deonici i nadomestio je nešto slabiju partiju saigrača, ali je Zvezda posle prvih deset minuta ipak gubila – 20:22.

Ulaskom Pantera i Štimca momentalno se videla promena u igri Zvezde i ideja trenera Šakote da u napadu sve ide preko prekaljenog srpskog centra.

Štimac je imao ulogu sekundarnog organizatora igre, pogotovo kada je van terena bio Lorenzo Braun, a Zvezda je preko njegovih dodavanja došla do velikog broja poena.

Posle nekoliko teških šuteva Riversa, trojku je pogodio i Dobrić i vratio prednost na stranu šampiona srbije, ali nekoliko napada za povećanje rezultatskog plusa nije iskorišćeno.

Dva atraktivna poteza viđena su od Dobrića i Gista, koji su “zalepili” Lendejla i Ulanovasa, pase na poluvreme, promašajem Pantera, otišlo u potpunom egalu – 38:38.

Zvezda je igrala onako kako istinski zna i ume samo na par minuta početkom drugog poluvremena. Boriša Simanić je tada atraktivno blokirao Lendejla i pogodio trojku, što je uradio i Beron za 45:38.

Najveća prednost Zvezde ubrzo se pretvorila u zaostatak, jer je za samo par minuta Žalgiris drugi put na meču uspeo da napravi seriju od 11:0.

Taktika trenera Jasikevičusa da Brauna zatvori na njegovoj polovini i natera na brzi pas urodila je plodom, pa je time trpela i produkcija najboljeg igrača srpskog predstavnika.

Ulaskom Štimca na teren opet su stvari izgledale bolje po crveno-bele, ali je previše otvorenih šuteva završavalo van obruča.

Prednost Žalgirisa sa kraja treće četvrtine ubrzo se povećala početkom četvrte i na šest minuta do kraja iznosila devet poena (57:66).

Braun je nastavio sa promašajima, Beron je uspeo da pogodi jednu od retkih trojki, ali je Štimac promašio oba bacanja.

Lukas Lekavičus je odigrao jedan od najboljih mečeva u karijeri i bio je najbolji igrač svoje ekipe, a posebno se istakao u poslednjoj četvrtini kada je pogađa svaki put kada je Zvezda pretila da napravi seriju.

Do kraja meča crveno-beli su dali sve od sebe da dođu do preokreta, ali nije imala realne šanse.

Najefikasniji kod Zvezde bio je Braun sa 14 poena i šest skokova, a zabrinjavajuća je statistika da je on bio jedini dvocifreni u timu Dragana Šakote.

Po devet poena imali su Štimac, Gist i Beron, dok je nadomak dabl-dabla bio Kuzmić sa osam poena i isto toliko skokova.

Najbolji kod gostiju bio je pomenuti Lekavičus sa 17 poena, a pratili su ga Ledej sa deset, odnosno Lendejl sa devet poena.

U narednom kolu, u petak, Zvezda dočekuje Albu, a Žalgiris gostuje Panatinaikosu.