17. Juna 2020.

Napoli preko penala do Kupa Italije!

Posle 90 minuta velike borbe i ne tako kvalitetnog fudbala na stadionu Olimpiko u Rimu, golova nije bilo, pa su pobednika odlučivali penali.

Tamo su Napolitanci imali više koncentracije i umeća, te su došli do šestog trofeja u istoriji takmičenja, a prvog posle šest godina.

Ekipa Đenara Gatuza iskoristila je sva četiri penala, koje su izveli Insinje, Politano, Maksimović i Milik, dok su u prve dve serije neprecizni za Juventus bili Dibala i Danilo.

Vesti   VestiGetty Images/Stuart Franklin

FUDBAL

17.06.2020 | 20.48 > 22:08

Juve nije nedodirljiv: Napoli preko penala do Kupa!

AutorBojan Marinković

U OVOJ VESTI

SSC NapoliJuventus FC

Fudbaleri Napolija osvojili su Kup Italije pobedom nad Juventusom u finalu posle boljeg izvođenja jedanaesteraca 4:2 (0:0).

View image on Twitter

3,37511:10 PM – Jun 17, 2020Twitter Ads info and privacy1,743 people are talking about this

Kad je o dešavanjima na samom meču, Juventus je kontrolisao igru u većem vremenskom periodu. Tim Mauricija Sarija držao je loptu u svom posedu od prvog minuta, ali na taj način nije uspeo da probije organizovanu odbranu Napolitanaca.

Najbolju šansu za to imao je Kristijano Ronaldo u uvodnoj fazi meča. Posle toga, Juve gotovo da nije imao ozbiljnu priliku.

Na drugoj strani, Napoli se oslanjao na kontra napade i to je u nekoliko situacija moglo da mu donese gol.

Prvi je Bufonu zapretio Insinje, pogodivši stativu iz slobodnog udarca, a zatim je iskusni golman zaustavio udarac Demea u situaciji jedan na jedan.

U drugom poluvremenu tempo je u potpunosti opao i kako se meč bližio kraju tako su obe ekipe, pre svega, vodile računa o odbrani svog gola.

Do nadoknade vremena zabeležena je tek po koja poluprilika, da bi poslednji trenuci meča bili izuzetno uzbudljivi.

Ekipa sa juga Italije imala je korner iz kojeg je Nikola Maksimović šutirao snažno glavom, ali je njegov pokušaj zaustavio Bufon. Na odbitak je natrčao Elmas, međutim, stativa je ponovo bila saveznik Stare dame i bila je to poslednja šansa na meču.

TOK DUELA:

Ekipa Đenara Gatuza u polufinalnom dvomeču bila je bolja od Intera, dok je sastav Mauricija Sarija savladao Milan.

Napoli je u dosadašnjoj istoriji pet puta osvajao Kup, a prethodni 2014.

Juventus je najbolji bio u 13 navrata i trofej iz 2018. poslednji je u tom takmičenju.

Napoli (4-3-3): Meret – Di Lorenco, Maksimović, Kulibali, Rui – Ruis, Deme, Zjelinski – Kaljehon, Insinje, Mertens

Juventus (4-3-3): Bufon – Kvadrado, Bonući, De Liht, Aleks Sandro – Bentankur, Pjanić, Matuidi – Dibala, Kosta, Ronaldo

Juventus je bolje otvorio meč, sve vreme ima kontrolu poseda, i prvu priliku stvorio je u petom minutu. Ronaldo je šutirao sa ivice šesnaesterca, ali je Meret dobro reagovao.

Posle uvodnog naleta Stare dame, Napolitanci su uspeli da se oslobode pritiska i povežu redove. To im, ipak, nije donelo konkretnu šansu u prvih 15 minuta utakmice.

Gatuzov tim je lako mogao do vođstva u 24. minutu. Insinje je sjajno izveo slobodan udarac sa 25 metara, ali je stativa bila saveznik Juventusa.

Juve je nastavio sa terenskom inicijativom i napadima, sa kojima je organizovana odbrana Napolija lako izlazila na kraj.

Sarijev sastav imao je šansu za gol u 38. minutu. U kontra napadu, Dibala je proigrao u prostor Ronalda, međutim, Meret je pravovremeno istrčao i pokupio loptu ispred Portugalca.

Samo nekoliko trenutaka kasnije, ekipa sa juga je mogla da zatrese mrežu u dva napada zaredom.

Najpre je Demeov udarac Bufon zaustavio u situaciji jedan na jedan, a zatim je iskusni golman odbranio i pokušaj Insinjea sa distance.

Bile su to poslednje zanimljivosti u prvom poluvremenu.

Napoli – Juventus 0:0 (poluvreme)

U istom ritmu igralo se i od starta drugog poluvremena. Prvi je zapretio Napoli pokušajem Kaljehona sa dvadesetak metara.

Tempo igre je u nastavku u potpunosti opao, pa je prva naredna šansa viđena tek u 68. minutu, kad je Dibala pokušao iz prekida.

Bila je to najava u nešto konkretniju igru, iz koje su Napolitanci mogli do prednosti. Rezervista Milik je, ipak, povratnu loptu poslao preko prečke.

Ponovo je Gatuzov tim imao konkretnu priliku. Politano je  u 82. minutu probao glavom sa sedam metara, ali je Bufon bio na mestu.

Ubrzo je šansu propustio i Insinje.

U nadoknadi vremena, Napolitanci su imali dve fantastične šanse da dođe do trofeja. Najpre je udarac Maksimovića glavom zaustavio Bufon, a zatim je Elmas pogodio stativu iz odbitka.

Napoli – Juventus 0:0 (drugo poluvreme)