12. Oktobra 2022.

Napoli i Briž već u osmini finala, senzacionalni Belgijanci

Napoli je prvi učesnik osmine finala Lige šampiona. Napolitanci su po drugi put u nedelju dana lako porazili ekipu Ajaksa, ovoga puta na stadionu “Dijego Armando Maradona” – 4:2.

Kopljanici se očigledno nisu oporavili od ubedljivog poraza u Masterdamu, kad je Napoli slavio sa čak 6:1, a već na startu meča u Italiji domaći su došli do prednosti, u četvrtom minutu posle fantastične akcije i dodavanja Zjelinskog Lozano je izbegao ofsajd zamku i glavom je matirao golmana Pasvera.

U 16. minutu posle sjajnog prodora i odličnog dodavanja Kvaraskelije Raspadori je snažnim udarcem sa 14 metara gotovo “pocepao” mrežu Ajaksa. Tračak nade za goste bio je gol Klasena u 49. minutu, ali je posle intervencije VAR-a, zbog igranja rukom Timbera, Napoli dobio jedanaesterac, a siguran realizator najstrože kazne bio je Kvaraskelija.

Penal je imao i Ajaks, u 83. minutu je smanjio Bergvijn za novu nadu Holanđana, ali je Nigerijac Osimen posle velike greške Blinda pogotkom u 90. minutu odagnao sve dileme.

Briž je najveće iznenađenje dosadašnjeg toka Lige šampiona. Belgijski prvak je posle tri pobede osvojio bod na teškom gostovanju Atletiku u Madridu, u utakmici u kojoj su “jorgandžijama” poništena dva pogotka.

Najpre kad je protivničku mrežu u 23. minutu zatresao Niguez, a potom i kad je početkom drugog poluvremena pogodio Grizman, ali oba puta su igrači Atletika bili u ofsajd položaju. U ostatku meča blistao je iskusni golman Briža Simon Minjole, koji je odbranio nekoliko odličnih prilika domačina, pre svega se to odnosi na udarce Grizmana u desetom i 26. minutu.

Holandski arbitar Dani Makeli je u 41. minutu svirao jedanaesterac za Briž, ali se posle pregledanog snimka ispravio, na oduševljenje domaće publike. Imao je Atletiko i igrača više, s obzirom na to da je Sou u 82. Minutu isključen zbog drugog žutog kartona.