Nažalost, ništa ne oduzima radost od sočnog mesa koje se peče na vrelom roštilju, kao što je saznanje da kasnije morate da izribate roštilj. To je neuredan i radno intenzivan proces, a da ne pominjemo činjenicu da je većina tradicionalnih sredstava za čišćenje roštilja toksična i smrdljiva.
Sačuvajte svoja leđa koristeći luk – da, običan luk – za čišćenje tog gadnog roštilja. Jednostavno istrljajte prepolovljeni luk okrenut nadole na zagrijanoj rešetki da biste uklonili nakupljenu prljavštinu i zrnca.
Najbolje je da prvo zagrijete roštilj da biste sagorjeli preostalu hranu. Zatim ga snažno istrljajte lukom zaglavljenim na kraju dugačke viljuške za pečenje. Za dodatnu moć u borbi protiv gljivica, prvo pošpricajte rešetke limunovim sokom ili bijelim sirćetom našeg starog prijatelja. Dodatna kiselost pomaže u procesu čišćenja.
Ne samo da crni luk ima prirodna antibakterijska svojstva, već ako kuvate na ćumuru, možete ga baciti direktno u ugalj kada završite da biste dodali ukus svemu što pečete na roštilju.