12. Februara 2021.

Najbolji kad je najpotrebnije: Pobjeda Novaka protiv Frica u 5 setova

Šampion Australijan opena je posle 207 minuta igre bio je jači od povrede i protivnika, pobedio Amerikanca Tejlora Frica, 7:6 (1), 6:4, 3:6, 4:6, 6:2.

Tako je Novak stigao do 17. uzastopne pobede na prvom grend slemu sezone, a protivnik u narednoj rundi mu je stari poznanik, Kanađanin Miloš Raonić.

Očekivalo se da će posle pobede nad Frensisom Tijafoom najbolji igrač sveta imati još jednu neugodnu proveru protiv talentovanog američkog tenisera i to se ispostavilo kao tačno.

Ali način na koji je došao do nje za za posebnu priču.

Plesao je branilac trofeja u Melburnu po ivici žileta i to pre svega zbog povrede koju je zadobio u trećem setu, ali je još jednom pokazao da je neuništiv i da je u stanju da se izvuče i kada je pred ambisom.

Povreda stomaka je sve Novakove navijače strahovito zabrinula, delovalo je kao da nema šanse da se broj jedan izvuče iz te situacije, bukvalno bez igre, ali Novak je Novak i samo on zna kako je dobio ovakav meč.

U početnom setu, Novak je već u prvom gemu bio prinuđen da spašava brejk loptu, ali je zato iskoristio prvu priliku koja mu se ukazala i to u četvrtom gemu, da bi potom potvrdio brejk i poveo sa 4:1. Na 5:3 za Novaka Fric je iskoristio brejk loptu, smanjio na 5:4 i potom izjednačio.

Došli su do taj-brejka u kojem je sve išlo glatko za najboljeg tenisera sveta, izgubio je samo jedan poen i tako osvojio početni set posle 54 minuta igre.

Savršeno je krenuo i taj drugi set, Novak je odmah uspeo da načini brejk, potom povede sa 2:0.

Imao je još po dve brejk prilike i u pestom i sedmom gemu, ali nije ih iskoristio.

Morao je na 4:3 da spašava brejk lopte za Amerikanca, uspeo je u tome, da bi potom u desetom gemu odservirao kako treba i poveo sa 2:0 u setovima.

U trećem setu, posle 1:2, morao je da zatraži medicinski tajm-aut.

Videlo se da je istegao stomačni mišić, otišao je na tretman u svlačikonicu i u tim momentima delovalo je da je sve moguće.

Kada se vratio na teren, videlo se da se muči, da ne može da igra dovoljno dobro.

Fric je to koristio, uspeo je da dobije treći set sa 6:4.

Na 3:2 za Frica u četvrtom setu, sudija je ispraznio tribine, zbog odluke o novom lokdaunu u Melburnu, a Fric je potom iskoristio sutuaciju i u četvrtom setu da ga dobije sa 6:3.

I onda, taj peti set.

Novak je nastojao da se drži iako je bio na konopcima, poput grogiranog boksera, ali držao je svoje servis gemove i na 3:2 usledio je brejk za 4:2!

Dobio je naredna dva gema i završio meč u velikom stilu.