25. Januara 2022.

Nadal preživio Šapovalova i poslije pet setova prošao u polufinale!

Nadal je posle velike borbe savladao kanadskog tenisera Denisa Šapovalova sa 3-2 u setovima – 6:3, 6:4, 4:6, 3:6, 6:3.

Kanađanin se vratio od 0-2 protiv Nadala, igrao je sjajno, ali nije uspeo da postane tek treći igrač u istoriji koji je preokrenuo protiv Nadala na jednom grend slem turniru od 0-2 u setovima.

Španac će u polufinalu igrati protiv boljeg iz duela Mateo Beretini – Gael Monfis.

Meč je trajao četiri sata i 10 minuta.

Denis Šapovalov nije imao nikakve šanse u prva dva seta protiv osvajača 20 grend slem titula, pošto u nije imao nijednu jedinu brejk loptu, a prvu je imao tek sredinom trećeg seta.

Nadal je posle tri uvodna gema pripretio u četvrtom i prelako napravio brejk protiv Kanađanina. Katastrofalan gem odigrao je Šapovalov, nije ubacivao prve servise, mnogo je grešio i Nadal pravi brejk bez izgubljenog poena na servis protivnika.

Lako ga je potvrdio za 4:1 i održao ga je do kraja prvog seta, koji osvaja rezultatom 6:3 posle 40 minuta igre.

Na startu drugog seta se Denis Šapovalov svađao sa sudijom Karlosom Bernardesom, kojem je rekao da upozori Nadala da se brže namešta na servis jer je on spreman, a Španac nije. Pravilo je da se igra po brzini servera i kada je on spreman, onaj koji prima servis takođe mora da bude spreman.

Šapovalov je nakon svađe rekao sudiji Bernardesu da su svi oni korumpirani, nakon čega mu je Nadal prišao na mreži i ljutito ga upitao u čemu je problem.

Pošto je to rešeno, teniski meč mogao je da se nastavi.

Ponovo je Nadalu jedan brejk bio potreban da reši set protiv nervoznog Kanađanina i napravio ga je u sedmom gemu za 4:3.

Pri rezultatu 5:3 je Nadal imao jednu brejk i set loptu, koju je Šapovalov spasao, ali već u narednom gemu na svoj servis Španac rešava drugi set, koji posle 71 minuta igre osvaja rezultatom 6:4.

U trećem setu je Šapovalov mnogo bolje igrao i kontrolisao je konstantno set, a došao je do prvih brejk lopti pri rezultatu 3:2, koje nije iskoristio.

Zatim je neutralisao jednu brejk loptu Nadala i u desetom gemu prelomio set.

Nadal je napravio duplu servis grešku, pa je Šapovalov bacio jedan ritern pod noge Nadalu i došao do 0:40 i tri brejk i set lopte.

Prvu je spasao Nadal as udarcem, ali je onda Šapovalov napao i bekhend vinerom po dijagonali došao do poena koji mu donosi treći set, koji osvaja rezultatom 6:4.

Nastavio je sa sjajnom igrom Šapovalov i u četvrtom setu, dok je Nadal igrao veoma loše.

Kanađanin je napravio pritisak na servis Nadala u četvrtom gemu i napravio brejk za 3:1, a zatim ga potvrdio za 4:1.

Nadal je tražio i medicinski tajm-aut zbog bolova u stomaku i videlo se da nije skroz u redu.

Šapovalov je održao brejk prednosti do kraja seta, spasao je dve brejk lopte u gemu u kom je servirao za izjednačenje, i osvojio ga rezultatom 6:3, pa je meč odveo u odlučujući set.

Na startu odlučujućeg seta je Šapovalov propustio brejk šansu, a zatim odigrao katastrofalno na svoj servis gem i odmah dopustio Nadalu tri brejk lopte na 0:40.

Spasao je prvu asom, ali drugu koristi Nadal pošto je ramom udario lopticu Šapovalov i poslao je na tribine, nakon čega je potvrdio brejk posle dve spašene brejk lopte za velikih 3:0 u petom setu.

Španac je rutinski održao prednost brejka u odlučujućem setu i nije dao Šapovalovu nikakvu šansu da se vrati.