Ona će pokušati da ih demistifikuje u prvoj izložbi Muzeja vagine pod nazivom “Lovci na muf: Mitovi o vagini i kako se boriti protiv njih”.
Mitovi o trudnoći, anatomiji, higijeni i polnom zdravlju imaju “puno stvarnih posledica”, rekla je Šehter novinarima uoči otvaranja muzeja u subotu.
Gusta zavesa deli privremenu zgradu muzeja na prostor za recepciju i knjižaru i izložbeni prostor, gde u oči odmah upadaju ogromna boca Koka kole i model krvavog tampona.
Paneli i plakati na zidovima promovišu poruke muzeja i razotkrivaju mitove o vaginama.
Jedan eksponat objašnjava da se vagine same čiste i da su higijenskije kada ih štite stidne dlačice. Drugi se bavi mitom da bi ispiranje Koka kolom nakon polnog odnosa moglo sprečiti trudnoću, što je bilo popularno mišljenje u SAD-u 1950-ih i 1960-ih.
Izvor: ISABEL INFANTES / AFP
Šehter je kazala da je želela da otvori muzej nakon što je otkrila 50 “velikih mitova” o vaginama u svetu i osetila da postoji potreba za “sigurnim i inkluzivnim prostorima za takve razgovore”.
Šehter je osnovala muzej kao dobrotvornu organizaciju prikupivši putem skupnog financiranja na internetu početnih 50.000 funti.
“Očekujemo da ćemo ostvariti zaradu putem naše radnje i internet prodaje, putem organizovanih događanja i donacija”, rekla je kustoskinjaa Sara Krid.
Destigmatizacija vagine
Planirani događaji kreću se od “edukativnih diskusija, književnih klubova i informacija od dobrotvornih večeri do večeri binga i pub kvizova”, rekla je, ističući da je suština u tome da su svi edukativni.
Muzej je dobio i dozvolu za točenje alkohola iako su neki susedi bili zabrinuti da bi to moglo da dovedo do bučnih zabava.
“Ni u kom slučaju se ne reklamiramo kao lokacija za zabave”, rekla je Krid, dodajući da zahteve za rezervaciju prostora razmatraju od slučaja do slučaja.
Moguće su grupne posete za škole, a muzej je već organizovao i radionicu za muškarce pod nazivom “Kako biti muški saveznik”.
Krid ističe da je važno da se svako jednako edukuje o toj temi, napominjući da su im neki posetioci kazali da za neke stvari kojima se bavi muzej nikada nisu čuli.
Muzej će zahvaljujući svojoj lokaciji verovatno privući i strane turiste.
Glumica Džilijan Anderson i voditeljka Džamila Džamil neke su od slavnih osoba koje su podržale muzej na društvenim medijima, gde se susreo s cenzurom prilikom pokušaja prodaje.
“Imali smo problema, na primjer, s Fejsbukom jer je njima vagina opscena reč. Veliki deo našeg pokreta odnosi se upravo na destigmatizaciju te reči”, kazala je.
Izvor. N1