Moravjecki je dodao da će se potruditi da Šolca ubedi i da odustane od ruskog gasa.
Moravjecki je najavio da će pozvati Šolca i naglasiti mu da ta odluka može biti istorijska prekretnica svetskog značaja.
Prema njegovim rečima, Ukrajincima je neophodna pomoć da se odbrane od ruske agresije.
“Potrebni su im i municije i teško naoružanje”, rekao je poljski premijer.
Za Nemačku je rekao da vodi politiku “dvostrukih aršina koji nikako nisu od pomoći.”
Poljska već naveliko šalje gomilu vojne opreme preko granice i podržava Ukrajinu u odbrani od brutalnog napada, rekao je.
“Ako ćemo da poboljšamo šanse za mir i bezbednost u Evropi, Nemačka i Poljska moraju da deluju rame uz rame, ali to podrazumeva i odlučno okretanje od ruskih energenata”, rekao je Moravjecki.
Nemačka Ukrajini dosad poslala 100.000 ručnih bombi; više ne otkrivaju šta sve šalju
Nemačka je Ukrajini od izbijanja rata poslala 2.500 protivavionskih raketa, 900 protivoklopnih bacača sa 3.000 projektila, 100 mitraljeza i 50 raketa za razbijanje bunkera.
Uz to, Ukrajina je dobila 100.000 ručnih bombi, 2.000 mina, 5.300 protivtenkovskih mina i više od 16 miliona zrna municije različitog kalibra, od malokalibarskih do mitraljeskih, navela je agencija DPA u četvrtak, pozivajući se na izvore u ukrajinskoj vladi.
Na spisku za sada nema teškog naoružanja, tenkova i artiljerije, koje Kijev već dugo traži od Berlina.
Dva dana posle ruske invazije, nemačka vlada je okončala decenijsku politiku da ne šalje oružje u zone sukoba, odnosno odlučila da Ukrajini pošalje oružje. Berlin je neko vreme saopštavao šta šalje, ali je ubrzo prestao.
Poslanici Bundestaga podatke o isporuci oružja sada mogu dobiti samo od službe bezbednosti.
Oružje koje u Kijevu kažu da su već primili od Nemačke već je distribuirano u zonu borbe. Uz oružje, municiju i eksplozivna sredstva, u paketima je bilo i 1.000 rezervnih delova za mitraljeze, 100.000 detonatorskih gajtana i 250.000 detonatora.
Nemački kancelar Olaf Šolc je pod ogromnim i sve većim pritiskom Ukrajine, saveznika, opozicije ali i koalicionih partnera njegove Socijaldemokratske partije (SDP) da u pošiljke uključi teško naoružanje.
Šolc je u utorak objasnio da više ne želi da Nemačka oružje šalje iz arsenala Bundesvera jer to može dovesti u pitanje funkcionalnost vojske u nacionalnoj i savezničkoj odbrani.
Umesto toga, Nemačka nudi da finansira direktne isporuke nemačke namenske industrije Ukrajini. Fond za to vlada je povećala sa 225 miliona na dve milijarde evra. Šolc predlaže i razmenu među saveznicima u NATO. Prema ideji, države koje oružje sovjetske proizvodnje pošalju Ukrajini zamnu mogu da dobiju od Nemačke.