11. Januara 2021.

Mladi ljudi ostali bez noge zbog virusa korona

Big Portal

Korona nam ovih dana otkriva svoje najgore lice, a jedno od njih je i toliko začepljenje krvnih sudova da smo imali slučajeve kada ljekari nisu imali izbora nego da pacijentim amputiraju dio tijela.

Beogradski doktori svjedoče o nevjerovatnim situacijama tokom epidemije korona virusa kada su morali da amputiraju noge ili ruke i, što je najgore, mladim ljudima, koji su samo su prije nego što su oboljeli od korone bili potpuno zdravi.

Kakva je ćud ove užasne bolesti govori strašna vijest da je u kovid bolnici u Batajnici preminuo mladić koji ima svega 21 godinu, dok najmlađi pacijent na respiratoru ima tek 23 godine.

Direktorka ove bolnice dr Tatjana Adžić Vukičević ispričala je da korona, osim što napada pluća, daje i česte tromboze: “Čovek se izleči i ode kući, ali usled korone nastane tromboza i može da dođe do akutnog infarkta miokarda, embolije, iznenadne srčane slabosti, smrti. To su i zdravi, mladi ljudi, bez prethodnih bolesti, koji su dobili tromboze zbog korone”.

Prije nekoliko dana u Batajnici smo imali amputaciju, te još jednu pretprošle nedjelje. To su zapravo indikacije za amputaciju, koje mi ne radimo, već kliničko-bolnički centri sa operacionim salama. I to je začepljenje velikih krvnih sudova. Čovjek ima 63, 64 godine, nije mnogo star, a cijela desna noga morala je da mu bude amputirana – ispričala je Adžić Vukičević.

Sa druge strane, dodaje, mladić od svega 21 godinu izgubio je bitku s koronom 31. decembra, 15 minuta pred ponoć!

  • Uprkos svim našim naporima, dečko koji je rođen 1999. i koji je bio na respiratoru, je, nažalost, preminuo – rekla je Adžić Vukičević.

Prije nego što je dobio koronu, dodaje ona, mladić nije imao nikakve bolesti, ali je bio vrlo gojazan.

Gojaznost je, kaže, veliki problem kod kovida, a istraživanja će tek utvrditi zašto je to tako. Na respiratoru je u ovoj bolnici i djevojka od 23 godine, koja je sada najmlađi intubirani pacijent.

Kako objašnjava prof. dr Vasilije Topalov iz Novog Sada, tromboembolija pluća je mnogo opasnija, jer izbacuje pluća iz funkcije, “sve druge stvaru su manje strašne”.

  • D-dimeri su tu najvažniji za dijagnozu, oni nam govore o postojanju zapaljenja i mogućeg tromba. Obično kada je prisutan tromb, D-dimeri su jako visoki. U sklopu cele terapije kovida, antikoagulantna terapija ima svoj značaj onda kada se dijagnostikuje postojanje tromboze, bilo u plućima ili na periferijama. Ne može se sistematski davati svakom. Ne postoje još naučni radovi koji govore o tome da li su bolje prošli pacijenti koji imaju kovid, a već preventivno primaju antikoagulantnu terapiju, odnosno uzimaju lekove protiv zgrušnjavanja krvi – kaže prof. dr Topalov.

Atrijalna fibrilacija je najčešći tip nepravilnog i iregularnog rada srca, povezana je starijom životnom dobi, koja može dovesti do ozbiljnih komplikacija, kao što je moždani udar. Pacijenti tada preventivno uzimaju lijekove protiv zgrušnjavanja krvi, ali zbog toga nisu u manjoj opasnosti u ovoj situaciji.

  • Zašto taj virus kod nekog izaziva začepljenje krvnih sudova, ne zna se. To je nešto novo o čemu saznanja otkrivamo polako. Ovo što smo saznali do sada, sutra uopšte ne mora biti tačno. Ko zna da li će bolest uopšte proučiti u dogledno vreme. Zato ne treba biti isključiv i donositi zaključke samo na nekom ličnom iskustvu i onome što si video. Naučni radovi koji treba da dođu, treba da budu smjernica za dijagnostiku i dalje lečenje – nastavio je ovaj ljekar.

Dugo ležanje i priključivanje na respirator, takođe može da dodvede do duboke venske tromboze i tromboze moždanih krvnih sudova.

Direktorka KBC “Bežanijska kosa” dr Marija Zdravković kaže da korona virus napada sve organe i vjerovatno su njegov target endotelne ćelije, a to su ćelije koje se nalaze u svakom kapilaru.

  • Ovaj virus je sistemsko oboljenje i u najtežim formama dolazi do kliničkih slika koje liče na sepsu, to je vrlo teška bolest – upozorila je dr Zdravković.

Doktorka je istakla je bolest vrlo čudna i smatra da ju još uvijek ne razumijemo. Kako dodaje, imamo ljude od 90 godina koji izađu iz bolnice na nogama, a sa druge strane, ovih dana su imali mladog čovjeka, od 34 godine, kojem su morali da amputiraju nogu jer je dobio tromboemboliju. Ne znaju kako i zbog čega.

Da korona može da ubije s odloženim dejstvom, čak i kada ste se od nje izliječili, svjedoči i prof. dr Srđan Pešić, klinički farmakolog sa Medicinskog fakulteta u Nišu koji veli da je nauka pokazala kako ova bolest nije samo oboljenje disajnih puteva već bolest čitavog organizma i skoro svih organa, a ključne promjene dešavaju se u krvi koja počinje brzo da se zgrušava.

Zbog toga, dodaje, izgleda da pacijenti imaju veću opasnost da umru od koagulacije, a ne od upale pluća. Vrlo često se dešavaju mikrošlogovi i pravi šlogovi u mozgu kod pacijenata s teškim kovidom.

Doktorka Danica Grujičić objašnjava da je za kovid 19 karakteristično to da izaziva tromboembolijske komplikacije u cijelom organizmu.

(SB)

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare