29. Marta 2019.

Milutinov ponovo dominirao, Micić odličan, Darušafaka izbacila Bajern iz plej-ofa

Košarkaši Efesa lako su izašli na kraj sa Baskonijom i pobedili je u Vitoriji rezultatom 102:92.

Turski predstavnik je i pre ovog kola obezbedio četvrtu poziciju i prednost domaćeg terena pred start plej-ofa.

Baskonija je pobedom mogla da takođe obezbedi plasman u plej-of, ali je porazom zakomplikovala svoju situaciju, kao i celokupan evroligaški scenario pred poslednje, 30. kolo.

Domaćin se dobro držao u prvom poluvremenu, pa se na pauzu otišlo u egalu, rezultatom 53:48 za tim iz Španije.

Ipak, Efes je apsolutno nadigrao protivnika u nastavku igre i došao do zaslužene pobede, napravivši prednost od 15 poena u nastavku igre.

Vasilije Micić je ostao bez dabl-dabla, ali je bio blizu. On je imao sedam poena i 11 asistencija.

Pored njega u Efesu su se istakli Tibor Plajs sa partijom sezone od 21 poena i 12 skokova, kao i Šejn Larkin sa 19 poena i pet asistencija.

Na drugoj strani Luka Vildosa je imao 23 poena, Šavon Šilds je dodao 16, a po 13 su imali Vensan Poarije i Johanes Fohman.

Barselona – Budućnost 95:83

Košarkaši Žalgirisa napravili su veliko iznenađenje i pobedili Olimpijakos na gostovanju rezultatom 72:68.

Izabranicima Šarunasa Jasikevičusa ovo je bila peta uzastopna pobeda, a njom su ostali u trci za doigravanjem Evrolige. Oni su se izjednačili sa Olimpijakosom, Makabijem i Armanijem sa po 14 pobeda i 15 poraza pred poslednje kolo EL.

Žalgiris je gubio tokom maltene celog meča, ali je uspeo da dođe do velikog preokreta u poslednjoj deonici. Glavni korak ka preokretu tim iz Litvanije napravio je krajem treće i početkom četvrte deonice, kada je napravio seriju od 14:0.

U penal završnici Marijus Grigonis je bio neumoljiv sa linije za slobodna bacanja i Žalgiris je zasluženo počeo da slavi.

Srpski centar Nikola Milutinov je još jedanput odigrao fantastičan meč. On je za 31 minut na parketu imao 18 poena i 12 skokova, uz indeks korisnosti od 33.

Najefikasniji kod Pirejaca bio je Brijante Veber sa 26 poena, dok su ostali uglavnom podbacili.

U pobedničkom sastavu Eron Vajt je upisao 14, Brendon Dejvis 13, Leo Vesterman 11, a Grigonis 10 poena.

Košarkaši Darušafake pobedili su Bajern na domaćem parketu rezultatom 92:87 u pretposlednjem, 29. kolu Evrolige.

Darušafaka se osvetila Bajernu za poraz od 46 razlike koji su im Bavarci naneli u Minhenu u ranijem delu ove sezone.

Tim Dejana Radonjića je upisao četvrti poraz u poslednjih pet mečeva i tako ostao bez pobede u meču u kojem se očekivalo da trijumfuju, s obzirom da su za protivnika imali najgoru ekipu Evrolige.

Gosti su furiozno počeli meč i prvu deonicu rešili u svoju korist rezultatom 27:14, ali je Darušafaka uspela da uhvati priključak i na poluvreme ode sa minusom od šest poena.

Početkom drugog poluvremena gosti su otišli na novih +14, ali je turski predstavnik korak po korak smanjivao zaostatak, a onda i krajem meča došao do prednosti. Ipak, u poslednji minut se ušlo sa dosta drame.

Peteri Koponen je uspeo da vrati Bajern u život i pogodi trojku za -1 na 20 sekundi do kraja. Fauliran je Toni Daglas, koji je promašio drugo slobodno bacanje. Bajern nije uspeo da zagradi, pa je Daglas došao do ofanzivnog skoka.

Amerikanac je ponovo promašio drugi penal, pa je Koponen imao priliku da trojkom odvede meč u produžetak. Nažalost po Bavarce Finac je promašio, a Dačka je okončala meč u svoju korist.

Bajern je porazom izgubio i teoretske šanse da se nađe u evroligaškom doigravanju.

Kod Turaka su se istakla dva igrača – Toni Daglas je imao 26 poena, šest skokova i pet asistencija, a Džeremi Evans 20 poena i sedam skokova. Dobar je bio i Kartal Ozmizrak sa 13 poena i sedam uspešnih dodavanja.

Kod protivnika najefikasniji je bio pomenuti Koponen sa 23 poena. Nihad Đedović je ubacio 20, a odličan je bio i Stefan Jović sa deset poena i sedam asistencija.

Nemanja Dangubić je za 17 minuta promašio sva tri šuta koja je uputio, dok je Vladimir Lučić imao devet poena i pet uhvaćenih lopti.

U istom terminu 29. kola CSKA iz Moskve je po drugi put pobedio Himki, ovoga puta na gostovanju. Moskovljani su slavili rezultatom 80:72 i pobedom obezbedili drugo mesto regularnog dela EL.

CSKA je već u prvoj četvrtini došao do dvocifrene prednosti, a dobru igru i rezultatsku prednost su držali sve do kraja utakmice.

Himki je početkom poslednje četvrtine bio i na -17, ali je do kraja meča uspeo da smanji na “samo” osam poena zaostatka.

Goste su do pobede vodili Nando De Kolo sa 14, Kajl Hajns sa 12 i Kori Higins sa 11 poena. Na drugoj strani istakli su se Aleksej Šved sa 17 i Džordan Miki sa 15 poena.

Srpski plejmejker Stefan Marković nije bio u rotaciji, dok je Čarls Dženkins upisao dva poena za 18 minuta na parketu.