3. Juna 2022.

Microsoft priznao postojanje opasnog baga u Office paketima

Big Portal

Zakrpa još nije objavljena, ali je tehnološki gigant u najavi rekao da ranjivost daljinskog izvršavanja koda omogućava napadačima da “instaliraju programe, pregledaju, menjaju ili brišu podatke ili kreiraju nove naloge u kontekstu koji dozvoljavaju prava korisnika”.

Ranjivost CVE-2022-30190 je prisutna u Microsoftovom alatu za dijagnostiku (MSDT) u Windowsu i već je koristi nekoliko hakerskih grupa koje podržavaju države, prema izveštajima više kompanija za sajber-bezbednost.

Microsoft nije rekao kada će zakrpa biti objavljena, ali je uputio korisnike na smernice koje su objavili a koje se odnose na načine na koje se problem može ublažiti.

Problem je prvi put otkriven u diplomskom radu iz avgusta 2020., ali je prijavljen Microsoftu 21. aprila. Kompanija je prvobitno tvrdila da to “nije bezbednosno pitanje” nakon što je od Shadow Chaser Group dobila dokument koji je korišćen za napade na ruske korisnike.

Problem je ponovo postao aktuelan 27. maja kada su istraživači iz “nao_sec” na Twitteru objavili dokaze o zlonamernom dokumentu koji je korišćen za napade na korisnike u Belorusiji. 30. maja Microsoft je ovom bagu dodelio CVE i objavio smernice o načinima za ublažavanje problema.

Kompanija za sajber bezbednost Proofpoint saopštila je u ponedeljak da je primećena hakerska grupa koju sponzoriše kineska država kako koristi ovu ranjivost u napadima na organizacije povezane sa tibetanskom vladom u egzilu. Istraživači su rekli da je greška vrlo moćna u bezbednosnom smislu, s obzirom da omogućava napadačima da zaobiđu Windows Defender.

O problemu je govorio i stručnjak za sajber bezbednost Kevin Bomont, koji je grešku nazvao Follina po pozivnom broju istoimenog grada u Italiji.

“To je nulti dan koji dozvoljava izvršavanje koda u Office proizvodima. Istorijski gledano, kada postoje laki načini za izvršavanje koda direktno iz Officea, ljudi ih koriste da rade loše stvari”, rekao je Bomont.

On i nekoliko drugih istraživača bezbednosti testirali su bag i otkrili da utiče na Office 2013, 2016, 2019, 2021, Office ProPlus i Office 365.

Firma za sajber bezbednost Huntress je upozorila da ta ranjivost omogućava napadačima da instaliraju malver i to samo “pregledom preuzetog fajla koji ne zahteva nikakve klikove (posle preuzimanja)”.

B92.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare