27. Jula 2020.

Matić u Ligi šampiona, veliko slavlje Murinja, Bornmut i Votford se oprostili od Premijer lige

Sa posebnom pažnjom pratili smo trku za Ligom šampiona i Ligom Evrope, ali tu nije bilo previše iznenađenja.

Pored ranije poznatih Liverpula i Mančester sitija, mesto u elitnom takmičenju obezbedili su Čelsi i Mančester junajted.

U Ligu Evrope će Lester i Totenhem, koji je preuzeo mesto od Vulverhemptona (poražen od Čelsija) i sada se nada osvajanju FA kupa baš od strane “plavaca” kako bi “vukovi” igrali u evro-kvalifikacijama.

Čelsiju je bio dovoljan bod, ali je sa golovima Mejsona Maunta Olivijea Žirua u nadoknadi prvog poluvremena sebi olakšao poslednjih 45 minuta u sezoni Premijer lige.

Stoga je u finišu bilo najzanimljivije na “King Pauer” stadionu gde su Lester i Mančester junajted u direktnom okršaju se nadmetali za mesto u Ligi šampiona.

Posle “mršavog” prvog poluvremena, u drugom se zahuktalo, jer je Lester morao da krene napred.

Džejmi Vardi je pogodio prečku iz jedne krajnje neobične situacije, ali u 68. minutu je Entoni Marsijal pobegao Evansu Morganu koji su ga zajedničkim snagama oborili.

Sudija Etkinson je opravdao dosudio penal, a rutinski ga izveo Bruno Fernandeš uz sada već čuveni poskok pred šuta.

Gol od nekoliko desetina miliona evra koji Nemanju Matića i “crvene đavole” vodi u odabrano društvo evropskog fudbala.

Ispostavilo se to kao presudan momenat, pošto Lester nije imao snage za odgovor.

Džesi Lingard je u poslednjim minutima iskoristio ogromnu grešku Kaspera Šmajhela i postavio konačnih 0:2.

Zato će “lisice” sledeće sezone igrati u Ligi Evrope.

Tamo će biti i Totenhem, koji nije uspeo da savlada Kristal Palas (1:1), ali je osvojio potreban bod, s obzirom na poraz Vulvsa od Čelsija (0:2).

Hari Kejn je doveo “pevce” u vođstvo u 13. minutu, a u poluvremenu ih je sačekala informacija da “vukovi” gube od Čelsija sa 0:2.

Neizvesnost je uneo gol Šlupa u 53. minutu za izjednačenje.

Ali, timu Žozea Murinja bilo je samo bitno da ne izgubi, jer je imao za tri gola bolju gol-razliku od Vulvsa.

To su igrači Totenhema znalački sačuvali, te osigurali mesto u Ligi Evrope.

Žoze Murinjo je to umeo da proslavi na sebi svojstven način.

Jarmolenko 85 – Griliš 84

Fudbaleri Votforda i Bornmuta pridružili su se Noriču i ispali iz Premijer lige.

Bornmut i Votford su imali šanse za opstanak u elitnom društvu pred početak ovog kola, ali im je za tako nešto bilo potrebno da Aston Vila izgubi.

Umesto toga, Vila je odigrala nerešen meč sa Vest Hemom, koji je nedavno i matematički izborio opstanak u Premijer ligi i tako otežala život “Trešnjicama” i “Stršljenovima”.

Bornmut će itekako imati za čim da žali, oni su uspeli da u poslednjem kolu pobede Everton na “Gudison Parku” sa 2:1, ali se ispostavilo da se radi o “pirovoj pobedi”, pošto su svakako ispali, dok je Votford poražen od Arsenala sa 3:2.

Sve je počelo sjajno za Bornmut, pošto su sudije uz pomoć VAR tehnologije u 13. minutu dosudili jedanaesterac za goste, pa je Džošua King preuzeo odgovornost i doneo prednost od 1:0.

Tempo meča se malo smirio, nismo videli previše zanimljivosti, a onda je bivši fudbaler Juventusa Mojze Ken zatresao mrežu Bornmuta i poravnao na 1:1 u 41. minutu utakmice.

Ken se odlično kretao, pobegao odbrani Bornmuta i Volkot ga je na vreme video, uposlio i lako je Everton izjednačio.

Svega tri minuta kasnije, mogao je Everton i do potpunog preokreta, Ken je posle centaršuta glavom šutirao na gol gostiju, ali je sjajno intervenisao Eron Ramsdejl.

Baš kada su svi mislili da će se sa nerešenim rezultatom otići na poluvreme, na scenu stupa Dominik Solanke i u nadoknadi vremena glavom vraća prednost Bornmutu koji vrlo zadovoljan odlazi na odmor.

To nije bilo sve od ovog meča.

U 80. minutu je Bornmut imao slobodan udarac posle koga se razvio solo prodor Džuniora Stanislasa koji je oštrim šutem po zemlji postigao i treći pogodak za goste i samo se čekao Vest Hem da postigne gol.

Bornmut je pobedio Everton sa 3:1, ali je Vest Hem sa Aston Vilom odigrao bez golova i oni su morali da se pakuju za put u niži rang.

U isto vreme, u Londonu, fudbaleri Arsenala su pobedili Votford i izbacili ih u Čempionšip. Podsećamo, Votford je nedavno otpustio trenera koji ih je doveo na korak od opstanka u ligi, a sada su završili u drugorarednom takmičenju.

Prvih pola sata fudbala na “Emirejtsu”, protekli su u potpunosti u znaku Arsenala. Utakmica samo što je počela, a već su vodili sa 1:0, pošto je sa “bele tačke” precizan bio Pjer Emerik Obamejang.

Nepunih 20 minuta kasnije, Arsenal je udvostručio svoju prednost.

Pepe je sa desne strane uputio dobar centaršut i lopta pada pravo na Obamejanga, koji je mirno spušta i odlaže za Tirnija, a ovaj unutrašnjim delom stopala loptu šalje u desni ugao za velikih 2:0 u korist Arsenala.

“Blickrig” se nastavio i samo devet minuta kasnije Obamejang postiže prelep pogodak.

“Makazicama” je Gabonac uspeo da savlada golmana Bena Fostera, a pogledajte i sami koliko je lep gol postigao napadač Arsenala za visokih 3:0 u korist domaćeg tima.

Imao je Votford šta da kaže do kraja prvog poluvremena, pošto je Troj Dini uspeo da smanji na 3:1 u 43. minutu utakmice.

Dini je to učinio sa “bele tačke”, nakon greše Davida Luiza koji je bio neoprezan u kaznenom prostoru, a Dini snažno šutira i donosi tračak nade navijačima Votforda.

Votford se do kraja nije predavao, videlo se da žele da opstanu u ligi, trudili su se maksimalno i čak uspeli da unesu malo drame u ovu utakmicu.

Za taj poslednji gol je bio zaslužan nekadašnji napadač Arsenala i Mančester junajteda Dani Velbek koji je u petercu došao do lopte pre golmana Arsenala i poslao je u mrežu za, ispostaviće se, konačnih 3:2.

Dva hrabra nastupa koja su bila dovoljna samo za aplauz i časni oproštaj od elitnog ranga engleskog klupskog fudbala. Votford je poražen sa 3:2 od Arsenala, dok je Bornmut slavio na gostovanju Evertonu rezultatom 3:1.