6. Decembra 2022.

Maroko izbacio Španiju i ispisao istoriju, čudesni Bono

Maroko je prvi put u istoriji u četvrtfinalu Svetskog prvenstva. Ova afrička selekcija načinila je veliko iznenađenje, eliminisala je Španiju i ostvarila plasman među osam najboljih na svetu – 0:0, jedanaestercima 3:0.

Dugo je trajalo “početno isitivanje snaga”, meč je protekao bez izrazitih prilika u prvih pola sata. Doduše, probao je Ziješ iz slobodnog udarca u 12. minutu, ali je šutirao preko gola Španaca. Furija je pogodila prečku u 25. minutu, učinio je to Gavi, ali iz ofsajd pozicije, ne bi mu ništa vredelo ni da je bio precizniji. Probao je dva minuta kasnije i Asensio, ali je pogodio samo spoljni deo mreže.

Prva izrazita prilika viđena je u 33. minutu, posle greške Ferana Toresa Mazraui je povukao napad i šutirao, ali je Simon Unai bio na visini zadatka. Do kraja prvog poluvremena afrička selekcija je bila bolji rival, imala je sasvim solidne šanse, preko Agerda i Ziješa u finišu ovog dela igre, ali je španski golman ostao nesavladan.

Ekipa koju sa klupe predvodi Luis Enrike polako je u nastavku susreta preuzimala kontrolu, imala je posed lopte, ali i prvu izgledniju priliku u 55. minutu, kad je posle kratke kombinacije iz slobodnog udarca Olmo snažno šutirao iskosa sa leve strane, ali je Bono uspeo taj udarac da ukroti.

Meč je potom protekao u gotovo apsolutnoj dominaciji Španaca u posedu lopte, brojnim kratkim dodavanjima i pokušajima Marokanaca da ih ugroze iz kontranapada. Tek u 82. minutu Morata je uspeo da umakne odbrani Španaca i da šutira, ali iz prilično teške pozicije, gotovo iz “mrtvog” ugla, bio je zamalo neprecizan.

Poslednji trenucima pre produžetaka bili su kritični po Marokance, posle ubacivanja Olma iz slobodnog udarca iskosa sa leve strane lopta je umalo prevarila golmana afričke selekcije, ali je on uspeo da reaguje i otkloni opasnost u poslednjem trenutku.

U 104. minutu odlična prilika za Marokance, Unahi je proigrao Žediru, koji je bio u idealnoj poziciji, ali je njegov udarac sa deset metara odbranio Simon. U poslednjim trenucima drugog produžetka Sarabija je pogodio stativu, da je postigao pogodak bilo bi provere iz VAR sobe oko ofsajd pozicije. Ali, nije,pa je usledilo izvođenje jedanaesteraca, po drugi put na ovom Mondijalu u nokaut fazi.