Ista arhitektura
Još pre nekog vremena poznato je kako će novi Tensor mobilni čipset razvijen od strane kompanije Google posebno za svoje Pixel telefone zadržati identičnu strukturu procesorskih jezgara u konfiguraciji od dva brza Cortex-X1 jezgra, dva Cortex-A71 jezgra, kao i četiri sporija Cortex-A55 jezgra. Dobro, makar se nadamo da bi ga bolje optimizovali i umanjili potrošnju i poboljšali trajanje baterije. Međutim, iako je arhitektura ostala identična, biće tu nekih unapređenja.
Mala unapređenja
Prva bitna razlika jeste što će se Tensor G2 mobilni čipset proizvoditi u procesu od 4 nanometra u fabrikama kompanije Samsung, dok se prethodnik proizvodio u istim tim fabrikama, ali u procesu od 5 nanometara. Zbog toga, povećane su brzine pojedinačnog tipa jezgara, ali mogli bismo rekli neznatno. Naime, Cortex-X1 jezgra radiće na 50 MHz višem radnom taktu (2,86 GHz), dok će Cortex-A76 jezgra dobiti povećanje brzine od 100 MHz (2,35 GHz). Ništa preterano bitno, složićete se.
Prema procenama, ovo bi moglo da donese do 10% bolje performanse prilikom operacija koja koriste više od jednog jezgra, dok bi poboljšanja za “single-core” performanse bila maltene pa nepostojeća.
Unapređen GPU
Međutim, dok sama procesorska jedinica nije pretrpela značajnija unapređenja, izgleda da se isto ne može reći i za grafički čip na novom Tensor G2 mobilnom čipsetu. Prema trenutnim nezvaničnim informacijama, Mali-G78 MP20 biće zamenjen sa Mali-G710, pa bi to donelo 20% poboljšane performanse u grafički zahtevnim zadacima i do čak 30% bolje performanse u onim zadacima koji zahtevaju mašinsko učenje. Ovo je bitna informacija jer sam GPU mnogo doprinosi algoritmu procesiranja fotografija koji koristi kompanija Google, a koji tradicionalno donosi odlične rezultate.
Na kraju, treba napomenuti i kako se već radi na Tensor G3 čipsetu koji bi trebalo da koristi “Gate-All-Around” proizvodni proces kompanije Samsung u 3 nanometra. Ali, to je već malo previše daleko za bilo kakve pretpostavke.Share
Benchmark.