Makedonci imaju veliko srce, ali su ostali bez bodova– Ukrajina se odbranila!

Grupa C, 2. kolo
Ukrajina – Severna Makedonija 2:1 (2:0)
Jarmolenko 29, Jaremčuk 34 – Alioski 57Stadion: Nacionalni u Bukureštu
Sudija: Fernando Rapalini (Argentina)

Selekcija koju predvodi Andrej Ševčenko je opravdala ulogu favorita u 2. kolu grupe C i zakoračila ka osmini finala o kojoj će odlučivati u poslednjem kolu protiv reprezentacije Austrije.

Makedonci su se ponovo pokazali u izuzetno dobrom izdanju, posebno u drugom poluvremenu, ali su i dalje bez boda na svom premijernom i istorijskom prvenstvu.

Od samog starta se igralo praktično bez garda, otvoreno na obe strane, kao da su Ukrajinci nastavili tamo gde su stali sa Holanđanima pre četiri dana u Amsterdamu.

Makedonci nisu ustuknuli, krenuli su u prsa, ali su ipak slabijeg kvaliteta od ekipe Ševčenka i to je u prvom delu rezultovalo sa dva primljena gola u razmaku od pet minuta.

Ukrajina (4-1-4-1): Buščan – Karavajev, Zabarnji, Mativjenko, Mikolenko – Stepanenko – Jarmolenko (od 70. Cigankov), Šaparenko (od 78. Sidorčuk), Zinčenko, Malinovski (od 90+2 Sobol) – Jaremčuk (od 70. Besedin)

Makedonija (3-4-1-2): Dimitrijevski – Ristovski, Velkovski (od 85. Tričkovski), Musliu – Nikolov (od 46. Trajkovski), Ademi (od 85. Ristevski), Spirovski (od 46. Čurlinov), Alioski – Bardi (od 77. Avramovski) – Pandev, Elmas.

Najpre je posle kornera sa leve strane očajno reagovala odbrana Makedonije, a Jarmolenko na drugoj stativi ubacio loptu u mrežu.

Samo pet minuta kasnije Jaremčuk je izbegao ofsajd zamku, izašao sam ispred Stoleta Dimitrievskog i efektno ga matirao udarcem u bliži ugao.

Od drugog poluvremena Makedonci su, uz dve ofanzivne izmene, krenuli na sve ili ništa i, interesantno, napadali ka golu iza kog su bili njihovi navijači.

Kao da ih je to podstaklo da nastave sa napadima i u 55. minutu dolaze do penala zbog prekršaja Karavajeva nad Pandevim.

Pošto je kapiten bio u bolovima, loptu je uzeo Alioski Buščan mu je odbranio, ali je odbitak ipak smestio u mrežu za 2:1.

Očekivali su se još jači napadi naših južnih suseda, ali kvalitet je ipak bio na strani rivala koji je uspeo da iskontroliše sva dešavanja na Nacionalnom stadionu u Bukureštu.

Čak su u finišu Ukrajinci dobili penal usled nesvakidašnje odluke VAR-a da, par minuta nakon igranja rukom Avramovskog u živom zidu, ali ga nisu iskoristili.

Tačnije Dimitrievski je pročitao Malinovskog, odbranio njegov pokušaj i dao tračak nade saigračima da dođu do boda, ali više nije bilo vremena, snage, ali ni znanja kod Pandeva i drugova.

Trajkovski je dva puta pokušao sa distance, Ukrajinci su se odbranili i došli do tri važna boda u borbi za što bolju poziciju pred nokaut fazu.

Zanimljivo je da je ovu utakmicu sudio argentinski arbitar Fernando Rapalini, prvi put u istoriji EURO.