7. Marta 2019.

Liga šampiona: Junajted šokirao Pariz, Porto ide dalje, Roma ide kući!

PSŽ – Mančester junajted 1:3 (1:2)
Stadion: Park prinčeva. Sudija: Damir Skomina (Slovenija). Strelci: Bernat u 12 za PSŽ, Lukaku u 2. i 30, Rašford u 90+3 za Mančester junajted.
PSŽ: Bufon, Kerer (od 70. Paredes), Silva, Kimpembe, Bernat, Verati, Markinjos, Alveš (od 90+5’ Kavani), Draksler (od 70. Menije), Di Marija, Mbape.
Mančester junajted: De Hea, Lindelof, Baji (od 35. Dalo), Smoling, Šo, Jang (od 87’ Grinvud), Mektomini, Fred, Pereira (od 80’ Čong), Lukaku, Rašford.

Neverovatan meč Lige šampiona u Parizu rešen je u trećem minutu nadoknade vremena kada je Markus Rašford iz jedanaesterca postigao gol odluke.

Dva puta je Romelu Lukaku zatresao mrežu domaćina, i Bernat je postigao gol za Francuze, ali dalje ide tim koji je u Pariz stigao bez desetorice igrača i u čijem timu su se u finalnom delu susreta našli juniori Čong i Grinvud.

Dan pošto je veliko iznenađenje napravio Ajaks u Madridu, istu stvar uradili su i izabranici Olea Gunara Solskjera. Gotovo otpisani, bez deseorice igrača, pružili su veliki otpor favorizovanim Parižanima i prošli dalje.

Možda će odluka Damira Skomine u nadoknadi vremena, kada je na insistiranje pomoćnika pogledao VAR snimak i pokazao na belu tačku, biti predmet komentara, ali to ne umanjuje uspeh Junajteda koji je još jednom, kao nekada, pokazao da ima nerv za velike mečeve.

Bolji početak gosti jednostavno nisu mogli ni da zamisle. Igrao se drugi minut kada je Tilo Kerer napravio kardinalnu grešku. U želji da vrati loptu nekom od štopera u svom timu, poslao je užasnu loptu koju je presekao Romelu Lukaku.

Belgijanac je izašao pred Bufona, zaobišao ga i iskosa sa leve strane ubacio loptu u mrežu za veliku radost gostiju – 0:1.

Photo by Julian Finney/Getty Images

Bio je to signal za igrače prvaka Francuske da odmah krenu žestoko ka golu Junajteda. Usledila je opsada kaznenog prostora Mančestera i u 12. minutu videli smo izjednačenje.

Odlična akcija Danija Alveša i Kilijana Mbapea po desnoj strani rezultirala je Mbapeovom asistencijom na drugu stativu ka Huanu Bernatu koji je lako matirao De Heu.

Bernat je u 20. minutu opet bio u prilici, ovog puta je njegov udarac sa desetak metara De Hea odbranio, a minut kasnije odlično je šutirao i Di Marija, ali za malo pored leve stative.

U jeku inicijative Parižana, koji su, utisak je, kontrolisali igru na sredini, usledio je novi pogodak Mančester junajteda.

Markus Rašford, koji je u 29. minutu upropastio dobru kontru, samo minut kasnije odličio se na šut sa 25 metara. Klizavu loptu iskusni Đanluiđi Bufon nije uspeo da prihvati kako je želeo, ona se od njegovih ruku odbila pravo na nogu natrčalog Romelua Lukakua koji je vešto smestio u mrežu za 1:2!

U nastavku, strpljiva igra gostiju, prilično mirna igra Pari Sen Žermena koji kao da se zadovoljio time da sačuva prednos od jednog gola u ukupnom skoru.

Možda ih je to i koštalo prolaza dalje. Bernat je u 84. minutu pogodio stativu, tu je fortuna pogledala Engleze, a onda je došao i taj drugi minut nadoknade.

Diogo Dalo je uputio šut ka golu, lopta je pogodila u ruku Kimpembea, koji je bio u skoku. Učinilo se da će biti samo korner za goste, ali je Skomina na poziv pomoćnika otišao da pogleda snimak i pokazao je na penal!

Precizan izvođač bio je Markus Rašford, postigao je gol za 3:1 i veliku pobedu Junajteda.

Fudbaleri Porta savladali su Romu na svom stadionu rezultatom 3:1 nakon produžetaka i plasirali se među osam najboljih ekipa Evrope.

Liga šampiona, osmina finala:
Porto – Roma 3:1 (1:1)
Tikinjo 26, Marega 52, Teles 117p – De Rosi 36p

Stadion: Estadio do Dragao
Glavni sudija: Džunejt Čakir (Turska)

Porto: Kasiljas – Eder, Felipe, Pepe, Teljes – Danilo, Otavio, Erera – Korona, Marega, Soareš.

Roma: Olsen – Karsdorp, Manolas, Markano, Žezus, Kolarov – N'Zonzi, De Rosi, Zaniolo – Džeko, Peroti.

Fudbaleri Porta odigrali su sjajan meč na svom stadionu protiv Rome, nakon regularnih 90 minuta, Porto je slavio rezultatom 2:1 pa se otišlo u produžetak, gde su realizovali jedanaesterac i eliminisali Romu iz nokaut faze Lige šampiona.

Nakon prvih 45 minuta nije ništa bilo rešeno pošto su obe ekipe imale po gol. Porto je prvi dao gol, a strelac je bio Tikinjo Soareš, koji je sa peterca prosledio loptu u gol. On je loptu dobio od Marege, koji je istu “dobio” od Kostasa Manolasa koji je napravio katastrofalnu grešku.

Porto je generalno bio bolji rival u prvom delu susreta, ali je jedna greška Militaa, koji je pokosio Perotija u šesnaestercu skupo koštala “Zmajeve”.

De Rosi je prihvatio odgovornost izvođenja jedanaesterca i uspeo da savlada Ikera Kasiljasa, pa je na semaforu pisalo 1:1.

Prilično sadržajno prvo poluvreme završilo se izmenom, jer je Pelegrini zamenio kapitena de Rosija, koji se neposredno pre kraja požalio na povredu.

Danilo Pereira je bio vrlo ljut kada je sudija Čakir zaustavio utakmicu zbog de Rosija koji je bio na travi, tako da je dobio žuti karton zbog protesta.

Porto odlično nastavlja susret, Tikinjo se ponovo našao u izglednoj prilici, ali je glavom tukao preko gola.

Nakon sjajnog centaršuta sa leve strane Marega je bio na pravom mestu, postigao drugi gol za Porto i imali smo sjajnu predstavu u drugom poluvremenu.

Roma je sramežljivo čekala kontre da ugrozi gol Porta, koji je ipak imao bolje šanse i na kraju smo otišli u produžetak.

U prvom produžetku je Porto bio opasniji rival, ali je i Roma preko Džeka i Perotija imala svoje šanse, međutim golmani i odbrane su bili dovoljno pribrani.

U drugom nastavku, Džeko je imao dve kolosalne šanse da faktički reši pitanje pobednika, ali je oba puta bio neprecizan.

Kazna je stigla u 117. minutu kada je u šesnaestercu srušen Fernando, a penal realizovao Aleks Teles. Tako je Porto otišao u narednu fazu Lige šampiona, a Roma može da se okrene bitkama u domaćem prvenstvu.