Liga Evrope: Remi Ajntrahta, bruka Arsenala, po tri gola Čelsija i Napolija

Sevilja – Slavija Prag 2:2
(Ben Jeder 1, El Hadadi 28 — Štok 25, Kral 39)
Zenit – Viljarea1:3
(Azmun 35 — Ibora 33, Moreno 64, Morlanes 71)

U meču sa dosta uspona i padova na kraju smo videli sve sem onog najbitnijeg, golova.

Na početku utakmice nije bilo mnogo toga zanimljivog, a dosta bolji rival bio je Inter. Gosti iz Italije su krenuli da vrše pritisak na zadnju liniju Ajntrahta od samog početka, ali nisu dolazili do izglednih šansi.

Frankfurt se branio, dosta uspešno, ali je u 22. minutu došlo do pada koncentracije. Fernandeš je oborio Martinesa, a sudija Kolum je pokazao na belu tačku.

Loptu je namestio Marcelo Brozović, zaleteo se sa samopouzdanjem, ali je njegov šut odbranio nemački golman Kevin Trap i spasao svoju ekipu.

Do kraja prvog poluvremena Inter je nastavio da napada, ali nije stvorio nijednu ozbiljnu priliku, kao što je bio slučaj i na početku meča.

U drugom poluvremenu desio se pravi haos – prvo je Ajntraht došao do gola, ali je on ispravno poništen, da bi samo minut kasnije domaći tražili penal.

Sudija Kolum je ostao “nem” i nije svirao jedanaesterac za, reklo bi se, kontakt iste sile zbog kojeg je dosudio najstrožu kaznu za Inter u prvih 45 minuta.

Tim iz Frankfurta je do tog i od tog trenutka dominirao, ali im je nedostajala završnica i sve oči su bile uprte u najboljeg strelca Bundeslige Luku Jovića.

Domaći su nastavili sa napadima, a do najbolje prilike u meču došli su u 70. minutu. Hintereger je bio sam na pet metara od gola, ali je olako protraćio stopostotnu šansu.

Posle tog promašaja ritam utakmice je malo opao, pa je Inter uspeo da “prodiše”.

Do kraja meča Ajntraht je nastavio da napada, ali se jasno videlo da je su njegovi igrači ostali bez snage.

Ipak, u samoj završnici, Jović i Gaćinović su imali svoje šanse. Obojica su uputili dobre šuteve ka golu “nerazura”, ali je u oba navrata dobro reagovao Handanovič.

Revanš meč igra se za nedelju dana u Milanu.

Fudbaleri Dinama iz Zagreba pobedili su Benfiku u prvom meču osmine finala Lige Evrope rezultatom 1:0.

Dinamo je došao do pobede na domaćem terenu, stadionu “Maksimir”, te napravio dobar rezultat pred revanš meč u Lisabonu.

U prvom poluvremenu na terenu se videla samo jedna ekipa, ona iz Zagreba. Dinamo je napadao, stvarao prilike, ali nije uspevao da dođe do preko potrebnog gola.

U 38. minutu desio se sporan detalj, u kojem je defanzivac Benfike oborio Danija Olma u kaznenom prostoru, a sudija Majkl Oliver je pokazao na belu tačku.

Jedanaesterac je realizovao Bruno Petković, pa je domaćin otišao na odmor vidno zadovoljan.

Posle dosta dinamičnog prvog poluvremena, usledilo je dosta nezanimljivije drugo. Benfika je držala loptu u svom posedu, ali nije uspevala da dođe do prilika, dok je Dinamo na drugoj strani zadovoljno čuvao prednost.

Izabranici Renea Pomsa su pravili pametne faulove i pokušavali da umrtve ritam utakmice, što im je i uspevalo, te na kraju uspeli da privedu meč kraju.

Fudbaleri Arsenala neočekivano su poraženi od Rena, rezultatom 3:1.

Engleski predstavnik je na teren Roažon parka izašao u najjačem sastavu, ali je svojim glupim i nespretnim reakcijama zasluženo poražen otišao nazad u London.

Arsenal je poveo, prema očekivanjima, već u četvrtom minutu preko Aleksa Ivobija, koji je prilikom svog šuta imao dosta sreće, te poslao loptu iza leđa golmana Rena.

Sve je išlo dobro po Arsenal, sve do 41. minuta. Defanzivac “tobdžija” Sokratis Papastatopulos je neoprezno reagovao i povukao protivnika za leđa tik ispre kaznenog prostora svoje ekipe, dobio žuti karton i otišao na ranije tuširanje.

Ren je to iskoristio i samo minut kasnije došao do izjednačujućeg gola preko Burigoa i sa igračem više krenuo u napad u drugom poluvremenu.

Katastrofa londonskog tima se nastavila u drugih 45 minuta. Ren je pametno koristio prednost igrača više, a u 65. minutu je, neočekivano, došao do gola.

Tada je tragičar bio defanzivac Naćo Monreal, koji je evrogolom poslao loptu u svoju mrežu i pognute glave završio na travi.

Da stvar bude gora po domaće, i da im oteža posao u revanšu na Emiratima, Ren je povećao prednsot u finišu. Sar je postavio konačnih 3:1 u 88. minutu.

Sevilja je takođe kiksnula i nije uspela da savlada Spartu iz Praga u Andaluziji. Česi su odoleli i remizirali, 2:2.

Domaći su dva puta vodili, prvo preko Ben Jedera u prvom, a zatim preko El Hadadija u 28. minutu. Goleadu u prvom poluvremenu kompletirali su gosti golovima preko Štoka u 25. i Krala u 39. minutu.

Kako to obično biva, posle veoma interesantnog prvog poluvremena videli smo dosta nezanimljivije drugo poluvreme u kojem nije pao ni jedan gol, na zadovoljstvo gostiju koji imaju dobar rezultat pred revanš u Pragu.

Još jedno iznenađenje, doduđe ne toliko veliko kao ostala, videli smo u Sank Peterburgu, gde je Zenit Branislava Ivanovića poražen od Viljareala sa ubedljivih 3:1.

“Žuta podmornica” je povela u 33. minutu preko Ibore, ali je slavlje na tribinama Gasprom arene doneo Azmun dva minuta kasnije.

Ipak, Zenit je bio totalno nadigran u drugom poluvremenu meča. Moreno je pogodio u 64, a na konačnih 3:1 za goste postavio Morlanes u 71. minutu.

Odigrana su i tri preostala susreta osmine finala Lige Evrope.

Ren – Arsenal 3:1 (1:1)
(Borigo 42, Monreal 65ag, sar 88 – Ivobi 4)
Sevilja – Slavija Prag 2:2 (2:2)
Zenit – Viljareal 1:3 (1:1)
(Azmun 35 – Ibora 33, 64; Morlanes 71)

Čelsi je u Londonu bez većih problema savladao Dinamo iz Kijeva sa 3:0, istim rezultatom slavio je i Napoli protiv Salcburga, dok je Valensija stekla prednost nad Krasnodarom (2:1).

Bilo je to zanimljivo veče sa dosta golova, a na terenu je bilo i nekoliko srpskih igrača.

Nikola Maksimović je odigrao svih 90 minuta na “San Paulu” u dresu Napolija, ali je dobio žuti karton, pa će propustiti revanš u Austriji. Uroš Spajić je takođe odigrao ceo meč za Krasnodar na “Mestalji”.

Čelsi je bio daleko bolji od Dinama iz Kijeva, naročito u prvom poluvremenu. Od prvog minuta su „plavci“ krenuli odlučno ka golu Ukrajinaca koji mogu da budu zahvalni golmanu Denisu Bojku što su na poluvreme otišli sa samo jednom loptom u mreži.

U prvom planu bio je napadač pedro Rodrigez koji je osim pogotka u 17. minutu propustio još nekoliko odličnih prilika.

U 17. minutu Barkli je započeo akciju, lopta je došla do Pedra koji je odigrao odličan dupli pas sa Olivijeom Žiruom, usledio je ulaz pred gol i egzekucija bivšeg igrača Barselone za vođstvo tima sa „Stamford bridža“.

Propustio je Pedro priliku u 20, potom i u 34. minutu, a zapretio je još jednom, bukvalno u poslednjem minutu prvog poluvremena.

Odličnu priliku imao je i Ros Barkli u 24. minutu, ali je Bojko uspeo da odbrani njegov udarac sa svega pet metara.

Nisu popustili „plavci“ ni u nastavku. Imali su novu priliku preko Pedra u 54. minutu da bi desetak minuta kasnije dobili slobodan udarac.

Loptu je namestio Vilijan, bio je to fenomenalan udarac sa 19 metara, pravo u desni gornji ugao, i Čelsi je tako poveo sa 2:0.

Konačno u poslednjem minutu, posle dobre akcije, Loftus Čik je asistirao hadsonu Odoiju kojem nije bilo teško da postavi konačnih 3:0 za Čelsi.

Napoli je bez većih problema stigao do ubedljivog trijumfa protiv Salcburga (3:0).

Već u prvom delu bilo je jasno da će se Italijani pitati za sve. U desetom minutuna asistenciju Driesa Mertensa, Arkadijuš Milik je postigao vodeći gol, da bi samo osam minuta kasnije i Fabijan Ruiz zatresao mrežu Austrijanaca.

Ređao je Napoli prilike, a do trećeg gola stigao je u 58. minutu. Mario Rui je uputio centaršut sa leve strane, gađao je pravo u peterac ka dvojici napadača Napolija, ali natrčao je Žerom Onguen i efektnim udarcem glavom poslao loptu pod prečku!

Autogol koji se ne viđa tako često, ali bilo je jasno da je želeo da lopptu uputi preko gola, kako ona ne bi stigla do Milika koji je bio u naletu.

Imali su i gosti prilike u poslednjih 20 minuta, uspeli su da pogode i stativu u 71. minutu, ali je odbrana Napolija izdržala, pa će na revanš putovati sa velika tri gola prednosti.

Na „Mestalji“ , Valensija je igrala sa Krasnodarom. Sve je dobro krenulo po španski tim, Rodrigo Moreno je uspeo već u 12 minutu odličnim udarcem da zatrese mrežu ruske ekipe, da bi isti igrač 12 minuta kasnije povisio na 2:0.

Odlično je pratio akciju Latorea koji je prošao po levoj strani, potom je Latore uputio odličan pas ka Rodrigu kojem nije bilo teško da zatrese mrežu.

Krasnodar je u nastavku krenuo sa željom da postigne gol i to im je uspelo u 63. minutu. Gazinski je pronašao Viktora Klasena, Šveđanin je istrčao pred golmana i poslao loptu u mrežu za veliku radost saigrača.