27. Septembra 2020.

Lebron uništio Denver i odveo Lejkerse u prvo finale poslije deset godina!

Lekersi su odneli pobedu u seriji finala Zapada sa 4-1 i plasiralo se u svoje prvo veliko finale NBA lige posle deset godina.

Denver i Nikola Jokić su dva puta zaredom uspeli da nadoknade zaostatak od 3-1, ali ovog puta nisu iako su uspeli da se vrate posle zaostatka od 16 poena.

Lejkersi će u velikom finalu igrati ili protiv Bostona ili protiv Majamija (Hit trenutno vodi 3-2).

Ovu utakmicu je obeležila još jedna partija Nikole Jokića u kojoj je imao problem sa faulovima maltene od prvih minuta i na kraju završio sa limitiranom minutažom i pet ličnih grešaka.

Jokić je odigrao samo 30 minuta baš zato što ga je Meloun čuvao zbog broja ličnih grešaka, te za to vreme došao do 20 poena (9/16), sedam skokova, pet asistencija i tri ukradene lopte.

Pratio ga je Džeremi Grent, koji je odigrao 46 minuta, sa 20 poena i devet uhvaćenih lopti, dok je povređeni Džamal Marej ubacio 19 poena (7/17) i dodao osam asistencija.

Sa druge strane potpuno je dominirao Lebron Džejms sa 38 poena (15/25), 16 skokova i deset asistencija.

Entoni Dejvis je dodao 27 poena i uhvatio pet lopti, a pored njih sa po 11 poena dvocifreni su bili Aleks Karuso i Deni Grin.

Jokić je odlično počeo utakmicu – veoma agresivno, bez straha – i pogodio svoja prva dva šuta, za dva, pa za tri poena.

Uz to je dodao i ukradenu loptu, pa je Denver stekao prednost od pet poena sredinom prve četvtine.

Ipak, Nikola je zagorčao sebi život sa dva brza i donekle nepotrebna faula, pa je odigrao samo šest minuta u prvoj deonici.

Dobru sekvencu nakon izlaska Jokića videli smo od Majkla Portera, koji je vezao sedam poena i zadržao Nagetse u igri.

Posle prve četvrtine Lebron i Dejvis su imali ukupno sedam poena, manje nego samo Karuso koji je imao osam, ali su Lejkersi vodili ~ 33:30.

Jokić se na teren vratio na startu druge četvrtine, odmah upisao nove poene, ali odmah i ušao u nove probleme.

Veoma brzo je napravio jedan veoma blag faul koji sudije nisu htele da mu “oproste”, pa je zaradio treću ličnu grešku i vratio se na klupu.

Tu su krenuli i prvi ozbiljniji problemi za ekipu iz Kolorada, koja nije imala potrebnu napadačku potenciju bez Srbina na parketu.

Lejkersi su mnogo lakše čitali napade Nagetsa bez Jokića u igri, a pomoglo im je to što su procenti šuta iz igre za izabranike Majkla Melouna bili jako loši.

I Entoni Dejvis je tokom druge deonice zaradio treći faul, ali to nije sprečilo “jezerdžije” da se odlepe i na poluvreme odu sa dvocifrenom prednošću – 61:51.

Drugo poluvreme nije dobro počelo ni za Nagetse, ni za Jokića koji je promašio dva šuta u kratkom vremenskom intervalu.

Usledila je povreda Mareja koji je u svakom trenutku na pauzi prikazivao bolnu grimasu, ali je ostajao u igri ne razmišljajući o tome da napusti parket.

Lejkersi su na krilima Lebrona Džejmsa zaigrali odlično, a onda ubrzo stigli i do maksimalne prednosti na utakmici od 16 razlike.

Tek što je Denver zaigrao malo bolje desio se novi peh za Jokića, koji je napravio četvrti faul. Ponovo, dosta “mekan”.

Lejkers: Dejvis 27+5sk, Džejms 38+16sk+10as, Hauard 9+9sk, Grin 11, Koldvel-Poup 22, Moris 3, Kuzma 8, Mekgi 0, Rondo 8, Karuso 11; Trener: Frenk Vogel

Nagets: Milsap 13 (1/8), Grent 20, Jokić 20+7sk+5as, Marej 19+8as, Heris 3, Plamli 7+5sk, Porter 10, Kreg 0, Moris 10+7as, Dozir 5; Trener: Majkl Meloun

Ipak, to nije omelo Nagetse da uvhate kompletan priključak i ponovo fenomenalnom trećom četvrtinom uhvate potpuni priključak.

Dobra odbrana i fenomenalna partija Džeremija Grenta donele su Denveru ogromnu seriju i potpuni povratak u meč, ali i trojku Dejvisa za kraj deonice – 87:84.

Početkom četvrte četvrtine viđen je potpuni egal, a Denver je dobrom odbranom došao do nekoliko šansi da napravi potpuni preokret.

Melounovi izabranici te šanse nisu koristili, pa su se Lejkersi ponovo “odlepili” na +10.

Denver je uspeo da se vrati, da priđe na nova četiri poena zaostatka, ali verovatno najbitniji detalj utakmice bila je trojka ne preterano raspoloženog Denija Grina za +7 na četiri minuta do kraja.

To kao da je dalo “krila” Lebronu, koji je ponovo preuzeo stvari u svoje ruke i ušao u svoj dobro poznati ritam tokom kojeg mu apsolutno niko nije mogao bilo šta.

Denver se trudio do samog kraja, ali Džejms ništa nije prepustio slučaju.