3. Februara 2022.

Lajčak i Eskobar: Dogovoreno mora da bude sprovedeno

Big Portal

Miroslav Lajčak, koji je ukazao da mu je ovo prva poseta ove godine Beogradu, a sedma od kada je na svojoj funkciji, izrazio je uverenje na konferenciji za medije u Beogradu da je zajednička poseta sa predstavnikom SAD prenela značajnu poruku jedinstva, kao i da je pokazatelj podrške Vašingtona dijalogu pod posredovanjem EU.

“SAD i EU imaju dugogodišnju istoriju kada je reč o Balkanu i postizanju opipljivih rezultata. Pozdravaljamo posvećenost Srbije dijalogu, a to su nam ponovili svi sagovornici od predsednika Aleksandra Vučića, preko premijerke Ane Brnabić, do predsednika Skupštine Ivice Dačića”, preneo je Lajčak.

Rekao je da žele da vide brz napredak u normalizaciji odnosa, a tako i u pogledu u sprovođenju prethodnih dogovora.

“Rekli smo da sve što je dogovoreno u prošlosti mora biti sprovedeno, kao i sve što će se dogovoriti, a to se odnosi na obe strane. Želeli bismo da vidimo brz napredak u daljem postizanju pravno obavezujućeg sporazuma”, naglasio je Lajčak.

Podsetio je da je dijalog povezan sa konkretnim izgledima za integraciju u EU.

Preneo je da je imao dobre razgovore sa predstavnicima poslovne zajednice i civilnog društva, te da im je zahvalan na predlozima, idejama i izlaganju problema.

“Civilno društvo ima važnu ulogu posebno u normalizaciji odnosa, stvaranju ambijenta za pomirenje i izgradnju mostova među zajednicama. Vidimo važnost i koristi ekonomskih odnosa, povećanju trgovine. Vidimo potencijal za ekonomski rast, otvaranju radnih mesta. Ekonomska saradnja je jedna od najuspešnijih priča u dijalogu”, podvukao je Lajčak.

Eskobar: EU i SAD uverene da Balkan mora da bude deo evropske zajednice
Specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar, kojem je ovo prva poseta Beogradu u toj funkciji, smatra da je važan njegov dolazak sa Miroslavom Lajčakom, što, dodao je, odražava solidarnost i jedinstvo Evropske unije i SAD u uverenju da bi Balkan morao da bude deo evropske zajednice.

“Smatramo da je put da Kosovo i Srbija budu na putu do Evropske unije, uz dijalog uz posredovanje EU”, rekao je Eskobar.

Dodao je da SAD nisu deo dijaloga, ali da će pomoći sve što treba, finansijski i politički.

“Nadamo se da će rezultati razgovora u dijalogu otvoriti ogroman potencijal koji ovaj region ima za ekonomski razvoj i za veću integrisanost u EU”, izjavio je Eskobar.

“Omogućiti glasanje, to su evropski standardi i praksa”
Lajčak i Eskobar su istakli da svi građani u regionu treba da imaju mogućnost da glasaju na izborima na kojima imaju pravo glasa, i da za tako nešto postoji evropska praksa.

“Ovo je pitanje koje smo zajedno razmatrali, da ljudi treba da imaju pravo da učestvuju u demokratskim procesima. Postoje standardi i ustanovljena evropska praksa koja omogućava ljudima da glasaju iako žive negde drugo. Treba postići konsenzus o modalitetima, a to je na dve strane”, poručio je Eskobar odgovarajući na pitanje da li će Srbi na KiM imati mogućnost da učestvuju na predstojećim izborima u Srbiji.

Eskobar je naglasio da je stav SAD i EU da svi građani u regionu treba da imaju mogućnost da glasaju na izborima na kojima imaju pravo glasa.

Lajčak: Obe strane znaju spisak obaveza koje nisu ispunjene
Sve što su Beograd i Priština dogovorili mora da bude sprovedeno i obe strane u dijalogu znaju tačno šta je njihov spisak obaveza koje nisu ispunjene, izjavio je Lajčak.

Na pitanje novinara da pojasni svoj izjavu da model ZSO moraju da dogovore Beograd i Priština, s obzirom, na konstataciju novinara, da je taj model već dogovoren Briselskim sporazumom, Lajčak je rekao da sve što je dogovoreno mora da se sprovede.

“To sam rekao u Prištini, to govorim i ovde u Beogradu. Obe strane u dijalogu tačno znaju šta je njihov spisak obaveza koje nisu ispunjene”, rekao je Lajčak.

Istakao je i da je glavna tema razgovora tokom njegove i Eskobarove posete Beogradu i Prištini bila neispunjene obaveze i ponovio da sve što je dogovoreno mora da se ispuni.

“To je deo procesa koji treba da se odvija paralelno sa pravno-obavezujućim sporazumom”, rekao je Lajčak.

Naveo je da redovno izveštavaju zemlje članice EU o napretku dijaloga između Beograd i Prištine.

Specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar kaže da je američko stanovište da o ZSO mora da se raspravlja, jer je, kako kaže, “dogovoreno da se o tome razgovara”.

“Mi nemamo viziju kako treba da izgleda ZSO, to je na dvema stranama da se dogovore, a mi ćemo svaki dogovor koji postignu podržati finansijski, politički i tehnički”, zaključio je Eskobar.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare