21. Oktobra 2020.

Lacio rutinski protiv Borusije, Junajted bolji od PSŽ-a, pet golova Barselone, remi Čelsija

Liga šampiona, F grupa 1. kolo
Lacio – Borusija Dortmund 3:1 (2:0)
Imobile 5, Hic 23ag, Akpa Akpro 76 – Haland 71
Stadion: Olimpiko (bez gledalaca)
Sudija: Klermon Turpan (Francuska)

Rimljani Sergeja Milinković-Savića su se na najbolji način vratio u elitu i posle 13 godina ostvario trijumf u tom takmičenju.

Fantastično su otvorili takmičenje i meč na Olimpiku, pošto su već posle nešto više od 20 minuta imali dva gola prednosti.

Čiro Imobile je “odapeo strelu” bivšem klubu, koji ga nije istreo pre nego što je došao u Rim i postao jedan od najboljih golgetera Evrope.

Nisu se ni osvestili gosti iz Nemačke, a već su primili drugi gol.

Luis Alberto je izveo korner, Felipe je bio u duelu sa golmanom Hicom, koji je na kraju sam sebi uterao loptu u mrežu.

I pored toga, Rimljani su imali mnogo šansi, pre svih Imobile, i držali distancu u odnosu na “milionere”, koji su na odmor otišli sa “samo” dva gola zaostatka.

U tom periodu je SMS držao vezni red Lacija, dirigovao igrom i dobio sve duele sa protivnicima.

Nastavak je doneo nešto drugačiju priču, pre svega jer je Lacio usporio ritam.

To mu se umalo nije obilo o glavu jer je Erling Haland pogodio 20 minuta pre kraja i uneo dramu.

Ipak, mir i zasluženi trijumf Laciju je doneo Akpa Akpro, koji je samo nekoliko minuta pre trenutka odluke, zamenio Milinković-Savića.

Kada se sve podvuče, italijanski tim je bio mnogo bolji od iskusnijeg tima u Ligi šampiona i najavio da će imati možda i glavnu ulogu u ovoj grupi uz još Klub Briž i Zenit.

Fudbaleri Mančester junajted savladali su Pari Sen Žermen na gostovanju rezultatom 2:1 u okviru prvog kola Lige šampiona.

Pred praznim tribinama “Parka prinčeva” Junajted je uspeo da drugi put zaredom savlada Parižane u Francuskoj, prvi od osmine finala LŠ sezone 2018/19.

Na ovoj utakmici viđeni su jedan penal koji je izveden dva puta, autogol, mnogo dobrih odbrana…

Davi De Hea je briljirao od samog starta ne dozvolivši protivnicima da ga savladaju iz na prvi pogled izglednih pozicija.

Svoje prilike je imao i Junajted, koji je posle pada Marsijala u kaznenom prostoru Parižana dobio fenomenalnu priliku u 20. minutu.

Odgovornost je preuzeo Bruno Fernandeš, njegov udarac je odbranio Kejlor Navas, ali – “javio” se VAR i rekao da je golman Parižana prestupio.

Iz popravnog Portugalac je bio neumoljiv za 1:0 za “đavole”.

Nove briljantne momente Davida De Hee videli smo i na startu drugog poluvremena, dok njegov kolega Rašford nije briljirao na drugoj strani terena.

Rašfordu se pridružio Marsijal, koji je jedini ove večeri bio u stanju da savlada španskog golmana, pa je posle autogola glavom bilo 1:1 u 55. minutu.

Izjednačenje je motivisalo Parižane da sve karte bace u napad i pošto-potom dođu do preokreta, ali uprkos opsadi gola gostiju do konačnog cilja nisu mogli.

Parižani su sve češće i češće padali u kaznenom prostoru rivala, ali Lahos je samo odmahivao rukom.

Čovek odluke bio je do tada jedan od lošijih igrača na terenu – Markus Rašford, koji se nije uplašio odgovornosti, pa snažnim udarcem unutar kaznenog poslao loptu pored Pereire i Navasa za, ispostavilo se, konačnih 2:1 za goste.

U drugom kolu Grupe H, 28. oktobra, Junajted dočekuje Lajpcig, dok PSŽ gostuje Bašakšehiru.

U drugom meču Grupe H Lajpcig je savladao Bašakšehir rezultatom 2:0 na domaćem terenu.

Nemci su opravdali epitet velikog favorita i došli do prva tri boda ove sezone, ali uz ne toliko veliku terensku dominaciju.

Turski klub je imao veći posed lopte i tek par šuteva manje od protivnika koji je pitanje pobednika rešio u prvom poluvremenu.

Pitanje pobednika je rešeno u prvih 20 minuta meča, kada je domaćin postigao dva gola – i to kako.

Liga šampiona, prvo kolo
Grupa H:
PSŽ – Mančester junajted 1:2 (1:1)
Anhelinjo 16, 20
(Stadion: Park prinčeva, Sudija: Antonio Lahos)
Lajpcig – Bašakšehir 2:0 (2:0)
Marsijal 55ag – Fernandeš 23p, Rašford 87
(Stadion: Red Bul arena, Sudija: Hesus Mancano)

Levi bek Anhelinjo, doskorašnji član Mančester sitija, postigao je dva gola.

Prvo se fenomenalno snašao u stilu nekog od najiskusnijih napadača, a onda ponovo bio najbliži golu protivnika i za četiri minuta dva puta matirao golmana Gunoka.

Nekoliko minuta kasnije Španac je mogao i do het-trika, ali nije imao sreće.

Bašakšehir je pokušavao da dođe do prilike i da ugrozi rezultat, ali do kraja meča nije stvorio praktično nijednu šansu veću pomena.

Fudbaleri Barselone pobedili su Ferencvaroš na domaćem terenu rezultatom 5:1 u prvom kolu Lige šampiona.

Barselona je izbila na čelo Grupe G gde ima isto bodova kao i Juventus.

Gosti iz Mađarske su odlično, bez straha ušli u duel, ali propustili nekoliko velikih prilika koje su ih na kraju koštale.

Mesi je imao prvu priliku na meču već u šestom minutu, ali je šok njegov tim doživeo u samo pet minuta kasnije.

Tokmak je izbio sam ispred Ter Stegena i rutinski ga matirao, međutim – ofsajd.

Odluka je, ispostavilo se, bila ispravna. Već u 20. minutu Barselona je umalo doživela novi šok, pošto je Isael imao sjajnu šansu.

Međutim, ovog puta je pogodio stativu.

Kazna je morala kad-tad da se desi, a čekali smo samo do 27. minuta. Tada je Mesi oboren u kaznenom prostoru rivala, pa je preuzeo odgovornost i savršeno pogodio mrežu gostiju.

Prilike za domaći sastav su posle gola nastavile da se ređaju i posle fenomenalnog pasa Frenkija de Jong prvi gol ove sezone u LŠ postigao je mladi Ansu Fati.

Isti igrač bio je i asistent kod trećeg gola Barse, koji je došao već u 52. minutu utakmice.

On je primio pas od Mesija, onda petom pronašao Kutinja, koji je savršeno preciznim udarcem matirao Dibuša za 3:0.

Situaciju za svoj tim je zakomplikovao Đerar Pike, koji je u 68. minutu dopustio protivniku da ga pretrči, a onda ga vukao sa leđa i naterao sudiju da pokaže na belu tačku.

Ne samo da je glavni arbitar pokazao na penal, već je Pikea direktnim crvenim kartonom isključio sa utakmice, a na 3:1 smanjio je Haratin.

Ipak, prednost igrača više nije mnogo pomogla Ferencvarošu koji nije uspeo da dodatno smanji prednost rivala i “začini” završnicu utakmice.

Barsa je čak uspela da postigne još dva gola do kraja utakmice, preko Pedrija i rezerviste Dembelea, za konačnih 5:1.

U narednom kolu, 28. oktobra, Barselona gostuje Juventusu, dok Ferencvaroš dočekuje Dinamo Kijev.

Čelsi i Sevilja odigrali su meč bez golova, u prvom kolu Lige šampiona – 0:0.

Očekivali smo zanimljiviji meč u Londonu, ali mreže se nisu tresle.

Zadovoljniji bodom može da bude prošlosezonski osvajač Lige Evrope.

MOŽDA VAS ZANIMA

Prvu veliku šansu imao je reprezentativac Srbije Nemanja Gudelj u 19. minutu.

Gađao je glavom sa desetak metara, ali mu je odlično udarac odbranio Eduard Mendi.

Bono je u 33. minutu odbranio dobar udarac Vernera i to je bilo to od prvog poluvremena.

U drugom delu obe ekipe bile su dosta opreznije, pa i nismo gledali sjajan fudbal.

Osim jednog opasnog udarca Đordana i pokušaja Zijeha, nije bilo uzbuđenja.

Na kraju, bez golova.

U grupi E je još jedan meč završen nerešenim rezultatom.

Ren i Krasnodar podelili su bodove – 1:1 (0:0).

Domaćin je bio blagi favorit, ali je ruski tim uspeo da osvoji bod.

Žirasi je doneo prednost domaćinu iz penala u 56. minutu.

Izjednačenje je tri minuta kasnije doneo Ramires.

Žirasi je neverovatnim promašajem propustio priliku da donese pobedu Renu u 96. minutu.

Fudbaleri Juventusa savladali su na gostovanju u Kijevu ukrajinski Dinamo, u meču prvog kola Lige šampiona – 2:0 (0:0).

Juventus je u Kijev otišao bez Kristijana Ronalda i Matijasa de Lihta, a na klupi je ponovo meč počeo Paolo Dibala, koji je kasnije ušao u 55. minutu.

To nije sprečilo šampiona Italije da dođe do pobede na neugodnom gostovanju.

Dinamo je imao jasnu ideju – tvrda i organizovana odbrana i čekanje prave prilike iz kontre.

Juventus je od starta imao loptu u nogama, stvarao šanse i napadao, ali smo ih u prvom poluvremenu malo videli.

Buščan se istakao sa dve odbrane, kada su pokušali Kuluševski i Kijeza, a jednom je i presekao opasno dodavanje Kvadrada na peterac.

Već na startu drugog poluvremena Juventus dolazi do vođstva.

Strelac u 46. minutu bio je Alvaro Morata.

Dinamo je morao da se otvori i da napadne, ali to je veoma teško protiv Juventusa, koji je jedna od najtvrđih ekipa u Evropi.

U 84. minutu Alvaro Morata postiže drugi pogodak na utakmici i stavlja tačku na ovaj meč.

Ispratio je dobar centaršut Kvadrada i sa pet metara glavom smestio loptu u mrežu.