20. Aprila 2021.

Kreće završna borba za F4 Evrolige

Big Portal

Najboljih osam timova iz regularnog dela sezone igraće u četvrtfinalu u serijama na tri pobede, a četiri ekipe će izboriti nastup na finalnom turniru.

U doigravanje su se plasirali Barselona, CSKA Moskva, Anadolu Efes, Armani Milano, Bajern Minhen, Real Madrid, Fenerbahče i Zenit Sankt Peterburg.

Katalonci i Moskovljani su imali identičan učinak 24-10, ali je “pol” pozicija pripala “blaugrani” zbog boljeg međusobnog skora.

Mnogo neizvesnija je bila borba za plasman u plej-of, a poslednje tri pozicije su “ugrabili” Real, Fener i Zenit sa po 20 trijumfa.

Tako će se u četvrtfinalu sastati:
(1) Barselona – Zenit (8)
(2) CSKA – Fenerbahče (7)
(3) Efes – Real (6)
(4) Armani – Bajern (5)

U plej-ofu je pet bivših šampiona (Barsa, CSKA, Fener, Real, Armani), kao i sva četiri učesnika prethodnog F4 2019. (CSKA, Efes, Real, Fener).

(1) Barselona – Zenit (8)

Počinje borba za trofej Evrolige – četvrtfinale igra se na tri dobijena meča, a TOP 8 fazu otvaraju Efes i Real Madrid u Istanbulu od 19.00.

Duel prvog i osmog tima na tabeli je okršaj dve najbolje odbrane Evrolige ove sezone. Katalonci prosečno dozvoljavaju 73,6 poena, a Rusi 74,9. Do sada su se sastali četiri puta, a Barselona je dobila tri duela.

Ekipa Šarunasa Jasikevičusa je tokom većeg dela sezone bila najdominantniji tim lige, tri puta je imala seriju od po pet pobeda u nizu, ali je “blaugrani” opala forma u završnici regularnog dela, pa je izgubila dva od poslednja tri meča.

S druge strane, Zenit je serijom od tri uzastopne pobede stigao do prvog plasmana u plej-of EL u klupskoj istoriji.

Neće Barsi biti nimalo lako u ovoj seriji s obzirom da se Zenit imao pozitivan učinak i u gostima, ne samo kod kuće, a sa klupe ga predvodi dobro poznato lice u “Blaugrani” – Ćavi Paskval.

Devet godina je predvodio Barsu sa kojom je 2010. osvojio i titulu, a u sezoni 2012/2013 je trenirao i kolegu sa druge strane Jasikevičusa.https://www.youtube.com/embed/nmGd6KoCMrQ

Još jedan bivši član Barse bi mogao da bude ključan faktor u seriji. Napad Zenita predvodi Kevin Pangos, koji je svoju moć posebno potvrdio u meču odluke za ruski tim u borbi za plej-of.

U poslednjoj utakmici sezone, u “biti ili ne biti” meču u Atini, Pangos je rasturio Panatinaikos sa 33 poena i 11 asistencija.

Međutim, i Jasikevičus ima sjajnog “keca u rukavu”. Nedeljama se strpljivo spremao i “zagrevao” za plej-of legendarni veteran Pau Gasol.

Već na svom debiju je pokazao da će biti moćan adut Barselone, jer je za samo 13 minuta na parketu postigao 9 poena uz 4 skoka.

Ukoliko bude imao snage za veću minutažu u intenzivnim uslovima plej-of obrbe, Gasol bi mogao da bude i Barsina karta za F4.

(4) Armani – Bajern (5)

Srpski faktor (Armani)

Vladimir Micov je daleko od svog vrhunca, ali u 37. godini i dalje ima šta da ponudi na parketu. Iskusno krilo prosečno beleži 6,3 poena po meču ove sezone, ali je najavio sjajnu formu pred plej-ofa sa 15 poena protiv Panatinaikosa i 10 protiv Efesa u poslednje dve runde.

Vrlo interesantan duel u kojem ni najsigurniji kladioničari ne mogu da procene koji tim bi mogao da prođe dalje.

Armani se vratio u plej-of posle sedam godina “posta”, dok su Bavarci debitanti u doigravanju.

Ove sezone milanski gigant je dva puta nadigrao nemački tim. Prvo košem razlike na premijeri sezone u Minhenu, a potom sa čak 24 razlike u Milanu.

Bio je to najteži poraz Bajerna ove sezone, pa je jasno da “manekeni” ne strepe uoči gostovanja u Bavarskoj.

Ljubitelji košarke će svakako da uživaju u sudarima dva tima pre svega jer ih sa klupe predvode dva fantastična italijanska stratega – Etore Mesina i Andrea Trinkijeri.https://www.youtube.com/embed/jW9luD3VGXY

Srpski faktor (Bajern)

Bajern je do plej-ofa stigao ne samo kvalitetom već i na ratnički duh, a jedan od ključnih faktora bio je naš Vladimir Lučić. Bio je jedan od nosilaca igre Bajerna u seriji koja je nemački tim dovela do plej-ofa, a na kraju i glavni junak odlučujuće pobede nad Žalgiriso. Blokadom nad centrom Žofrijem Lovernjom je “gurnuo” Bavarce u doigravanje. Cele sezone blista sa prosekom od 13,8 poena, 4,8 skokova, 1,3 asistencija i 1,1 ukradenih lopti po meču. Bukvalno je nezaustavljiv od kraja novembra jer je u 15 utakmica u međuvremenu samo na jednoj imao manje od 10 poena.

Armani je igrao na visokom nivou cele sezone, imao u sjajnu seriju od šest pobeda, ali je podbacio u završnici i sa tri poraza u poslednjih pet kola jedva “odbranio” i prednost domaćeg terena.

A upravo on bi mogao da bude presudan u seriji s obzirom da “manekeni” retko gube kod kuće.

U drugom delu sezone su ostvarili sedam pobeda na devet mečeva. Statističari kao važan faktor ističu i šut za tri poena jer će se suočiti drugi najbolji trojkaški tim lige (Milan, 41,5%) i druga najbolja odbrana protiv šuta sa distance (34,7%).

Nema sumnje da ćemo gledati žestoke duele dva tima, u kojima će svakako mnogo rasterećeniji biti Bavarci s obzirom da su plasmanom u plej-of već prevazišli očekivanja.

Što se tiče pojedinaca, jedan od “iks-faktora” bi mogao da bude duel najefikasnijih igrača dva tima, Milanovog Kevina Pantera i Bajernovog Vejda Boldvina, koji u proseku ubacuju oko 15 poena po meču.

(3) Efes – Real (6)

Srpski faktor

Jedan od ključnih igrača Efesa je Vasilije Micić. Srpski bek ove sezone prosečno beleži 16,1 poena uz 5 asistencija uz šut za tri poena 35,3 odsto. U poslednjem duelu sa Realom postigao je 13 poena uz 6 asistencija, što mu je bilo jedno od slabijih izdanja u poslednja dva, tri meseca..

Neki bi rekli finale pre finala s obzirom na igre dva tima u poslednjih nekoliko sezona.

Ipak, ovo će im biti prvi susret u plej-ofu od 2015. kada je Real bio nadmoćniji sa 3-1 u seriji na putu ka rekordnoj desetoj tituli šampiona Evrope.

Ove sezone su oba tima slavila po jednu pobedu u međusobnim duelima, i to na gostovanjima.

Efes je dugo tražio formu, pre svega zbog dosta problema sa virosom i povredama u ekipi, ali se u drugom delu sezone ekipa Ergina Atamana zahuktala i dobila 14 od poslednjih 17 utakmica.

S druge strane, Real je oscilirao u poslednjih desetak kola sa polovičnim učinkom 5-5, pa je blaga prednost na strani turske ekipe.https://www.youtube.com/embed/y3-urr7Szos

Osim toga, Efes je skoro nepobediv na svom parketu, slavio je u osam poslednjih mečeva u “Sinan Erdem Domu”, pa je bukvalno neporažen u Istanbulu ove godine.

Ali, poslednji gost koji je slavio na Bosforu bio je upravo Real, sa 73:65, što je razlog za samopouzdanje španskog tima.

Ključni faktor za Real će biti pre svega da obuzda sjajnu spoljnu liniju Efesa (Larkin, Simon, Micić, Buboa), koja je deklasirala “kraljevski” klub u Madridu sa ukupno 55 od 108 poena svog tima.

Duel ova dva tima predstavlja i nešto najbliže što Evroliga može da ponude onome što poslednjih godina gledamo u NBA. Šutiraju najviše trojki po meču u ligi, više od po deset u proseku, pa nas čeka i pravi “revolveraški” obračun.

(2) CSKA – Fenerbahče (7)

Srpski faktor

Slučajnost ili ne, ali dolaskom Marka Gudurića pokrenula se i Fenerova mašinerija. Bukvalno je od prvog nastupa Srbina krajem decembra turski tim postao sila i sa deset uzastopnih pobeda trasirao put sa začelja EL do plej-ofa. Gudurić prosečno beleži 11,6 poena uz 2,8 skokova i 2,5 asistencija po meču, a uoči plej-ofa bio je sjajan protiv Bajerna sa 18 i Barselone sa 19 poena.

Još jedan sjajan megdan nas čeka u duelu CSKA i Fenera, u reprizi finala iz 2016. u kojem su “Armejci” trijumfovali 101:96 posle produžetka u Berlinu.

Bio je to još samo jedan u nizu dramatičnih susreta dva tima koji su čak četiri puta igrali dodatni period u poslednjih deset susreta, a još dva rešena jednim košem razlike.

Ove sezone obe ekipe su slavile na gostujućem terenu, a u nešto boljoj formi je CSKA koji je slavio u poslednjih pet kola.

Ipak, Fener je nadigrao CSKA u Moskvi u januaru 89:83, predvođen bivšom vedetom “Armejaca” Nandom de Kolom sa 22 poena, 9 asistencija i 4 ukradene lopte.https://www.youtube.com/embed/CMUKyHaz7WE

Nažalost, u ovoj seriji nećemo videti srpski obračun, jer s druge strane nema centra CSKA Nikole Milutinova, koji je zbog teške povrede sezonu završio još u januaru.

Nema sumnje da će Francuz i u celoj ovoj seriji biti možda ključni faktor, s obzirom na svoju ulogu lidera u Feneru.

“Armejci” imaju najefikasniji tim lige (84,1) i najbolji skok (36,2), ali neće im biti tako lako protiv sastava Igora Kokoškova.

Dugo je trebalo Feneru da pronađe pobednički ritam, nakon užasnog starta su serijom od deset pobeda od 16. do 25. kola bukvalno spasili već izgubljenu sezonu.

Nadamo se da im tekući problemi sa koronavirusom neće upropastiti ovaj fantastičan preokret te da ćemo gledati borbu za F4 do poslednje lopte.

Raspored:

Utorak:
19.00 Efes – Real
20.45 Armani – Bajern

Sreda:
19.00 CSKA – Fener
21.00 Barsa – Zenit

Četvrtak:
19.00 Efes – Real
20.45 Armani – Bajern

Petak:
19.00 CSKA – Fener
21.00 Barsa – Zenit

b92.net

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare