21. Januara 2020.

Krajinović i Lajović u drugom kolu, Čilić i Nadal sigurni, poraz Džumhura i Kecmanovića

Krajinović je posle četvoročasovne borbe slomio otpor Francuza Kventina Halisa za konačnih 7:6 (7), 7:6 (1), 3:6, 4:6, 7:5.

Srpski teniser će u drugoj rundi igrati protiv šestostrukog šampiona Melburna Rodžera Federera.

Krajinović je bolje ušao u nastavak meča nakon prekida zbog kiše, te dobio prvi set na razliku u taj-brejku sa 9:7.

U drugom setu su obojica igrali “ziheraški”, retko su rizikovali pa nismo videli nijednu brejk šansu.

Tako je usledio novi taj-brejk u kojem Krajinović kreće agresivno i pravi dva mini-brejka za velikih 4:1, nakon čega privodi set kraju za 2-0.

Međuti, umesto da rutinski reši meč, Krajinoviću pada nivo igre i Halis počinje da ređa brejkove.

U seriji od tri uzastopna gema sa brejkovima, on dva puta oduzima servis Srbinu i potom sigurnim servisom stiže do 6:3 za smanjenje rezultata.

U sličnom ritmu je odigran i četvrti set, Krajinović uspeva da spasi servis u prvom gemu, ali ne i u trećem.

Ipak odmah vraća brejk, ali na 4:4 opet gubi servis. Imao je priliku da opet uzvrati ribrejkom, tačnije dve, ali se Halis odbranio i preokrenuo do set lopte koju odmah koristi za 2-2.

Opet Krajinović spasava dve brejk lopte na startu odlučujućeg seta, a potom propušta svoju priliku na 2:1.

Na 3:3 Halis mu oduzima servis i najavljuje pobedu, ali Srbin opet sjajno reaguje pod pritiskom i odmah vraća brejk.

Nije mogao da se osloni na svoj servis, ali nekako uspeva da spasi tri brejk šanse na 4:4. Kada je izgledalo da će meč rešiti treći taj-brejk, Krajinović koristi kiks rivala i stiže do dve brejk prilike na 6:5.

Ništa ne prepušta slučaju, koristi odmah prvu i stiže do velike pobede.

I Dušan Lajović plasirao se u drugo kolo Australijan opena!

Srpski teniser je savladao Britanca Kajla Edmunda u tri seta sa 7:6 (7), 6:3, 7:6 (4).

Lajović je zaostajao 5:2 u prvom setu u ponedeljak kada je zbog kiše meč prekinut.

Srbinu je prijao prekid da se mentalno oporavi, dok je Britanca potpuno poremetio što naš teniser koristi i odmah vraća brejk te sa tri uzastopna gema poravnava na 5:5.

Usledio je taj-brejk u kojem je Lajović ispustio 2:0, ali uspeva da spasi set loptu nakon čega opet preokreće situaciju u svoju korist i dobija prvi set sa 9:7 u taj-brejku.

Nakon mirna prva tri gema drugog seta usledio je možda i ključni. Posle maratonske borbe od skoro pola sata Lajović koristi petu brejk loptu i oduzima servis Edmundu za 3:1.

Britanac odmah vraća brejk, ali ne i mentalnu ravnotežu, Srbin je uspostavio kontrolu pa još jednom oduzima servis rivalu i rutinski privodi set kraju za 6:3.

Lajović propušta tri brejk lopte u trećem gemu trećeg seta, nakon čega su obojica tenisera igrala “ziheraški”, pa je usledio novi taj-brejk.

Opet Edmund stiže do prednosti, ali ponovo Lajović preokreće i koristi prvu meč loptu za konačnu pobedu.

Lajović će u drugom kolu igrati sa boljim iz duela između Marka Polmansa koji nastupa zahvaljujući specijalnoj pozivnici i Kazahstanca Mihaila Kukuškina.

Miomir Kecmanović nije uspeo da se plasira u drugo kolo Australijan opena, pošto je poražen od Andreasa Sepija.

Iskusnom Italijanu bilo je potrebno oko dva sata igre da rutinski savlada srpskog tenisera sa 3:0 u setovima (6:4, 6:4, 7:6).

Sepi je u ovom duelu uspeo da nametne svoj ritam od starta, a Kecmanović je samo u trećem setu imao neke šanse.

Prva dva perioda praktično su na istovetan način završena, brejkovima Italijana u 5. gemu.

U završnicama tih setova srpski teniser je pokušavao da se vrati, ali uzalud.

Kecmanović je loše krenuo i treći, gubitkom svog servisa na startu, ali je ubrzo uspeo da ribrejkom uzvrati.

Serveri su bili sigurni, tako da se ušlo u taj-brejk, koji je Sepi odigrao bolje i na kraju zasluženo slavio.

U narednom kolu igraće protiv Stena Vavrinke, koji je izbacio Damira Džumhura.

Italijanski teniser Fabio Fonjini odigrao je meč koji već sada konkuriše za najbolji na Australijan openu ove godine.

Fonjini je iskoristio jednodnevni prekid zbog kiše i posle skoro četvoročasovne borbe uspeo da nadoknadi dva seta zaostatka i prođe u drugo kolo.

Italijan je savladao američkog gorostasa od 211 centimetara Rejlija Opelku sa 3:6, 6:7 (3), 6:4, 6:3, 7:6 (10:5).

Fonjini je “preživeo” čak 35 as udaraca Amerikanca, koji je sjajan servis poništio sa čak 73 neiznuđene greške.

Italijan će u drugom kolu igrati sa boljim iz duela između Džordana Tompsona iz Australije i Aleksandera Bublika iz Kazahstana.

Do pobede nakon dva seta zaostatka stigao je i Poljak Hurbert Hurkač. On je posle tročasovnog “rata” slomio Austrijanca Denisa Novaka sa 6:7 (4), 1:6, 6:2, 6:3, 6:4.

Pobede u pet setova ostvarili su još Benoa Per i Alehandro Davidovič Fokina, četiri seta su bila potrebna Džonu Milmanu, dok je sa maksimalnih 3-0 slavio Kristijan Garin.

Pobede u prvom kolu Australijan opena su očekivano zabeležili Marin Čilić, Roberto Bautista-Agut, Dijego Švarcman i Miloš Raonić.

Čilić je lako izborio plasman u drugo kolo turnira u Melburnu. Hrvat je u tri seta nadigrao Francuza Korentana Mutea sa 6:3, 6:2, 6:4.

Naredni rival nekadašnjem šampionu US Opena biće bolji iz duela između još jednog Francuza Benoe Pera i Nemca Sedrik-Marsla Štebea.

U jednom od derbija prve runde, španski obračun između Roberta Bautista-Aguta i Felisijana Lopesa pripao je novoj generaciji.

Bautista-Agut je slavio u tri seta 6:2, 6:2, 7:5 protiv 38-godišnjeg zemljaka.

Dijego Švarcman je lako izašao na kraj sa Južnoafrikancem Lojdom Džordžom Herisom sa 6:4, 6:2, 6:2.

Prekid zbog kiše nije poremetio Miloša Raonića koji je rutinski stigao do neophodnog gema za pobedu nad Italijanom Lorencom Đustinom 6:2, 6:1, 6:3 za samo 100 minuta igre.

Prvu pobedu u karijeri na AO ostvario je drugi Italijan Janik Siner koji je u tri seta savladao kvalifikanta iz Australije Maksa Pursela sa 7:6 (2), 6:2, 6:4.

Rafael Nadal je ubedljivo počeo prvi Grend slem sezone u Melburnu.

Španac je savladao Bolivijca Uga Deljijena 6:2, 6:3, 6:0 u prvom kolu Australijan opena.

Bolivijac je čak dva puta oduzimao servis Nadalu, ali ipak nije imao šanse protiv najboljeg tenisera sveta.

“Bik sa Maljorke” je imao problema na servisu, osvojio je skromnih 70% poena na prvi te samo 59% na drugi te pogodio tek jedan as.

Međutim, napravio je samo deset neiznuđenih grešaka i ograničio rivala na tek osam vinera dok je konstantno vršio pritisak na njegov servis.

To mu je donalo osam brejkova što mu je omogućilo maksimalnu pobedu za oko dva časa igre.

Nadal će u drugom kolu igrati sa boljim iz duela između Federika Delbonisa i Žoaa Souze.

Švajcarski teniser Stanislas Vavrinka preskočio je nezgodnu prepreku na startu Australijan opena.

Vavrinka je nadigrao bosanskohercegovačkog tenisera Damira Džumhura u četiri seta.

Švajcarac je slavio sa 7:5, 6:7 (4), 6:4, 6:4 posle tročasovne borbe.

U prvom setu nije bilo brejk prilike sve do 12. gema kada Vavrinka stiže do tri prilike i koristi već prvu za 1-0.

Džumhur je na otvaranju drugog seta imao dve brejk lopte, po jednu u prvom i trećem gemu, ali ih ne koristi.

U osmom gemu je spasao dve brejk lopte, a potom i jednu set loptu u 12. gemu, nakon čega je nadigrao Švajcarca u taj-brejku za izjednačenje na 1-1.

Usledio je još jedan “čvrst” set bez brejk prilika u prvih devet gemova, a onda Džumhuru pada koncentracija i Vavrinka stiže do dve prilike koje odmah koristi, a potom kapitalizuje za 6:4 i novu prednost u setovima.

Četvrti set je bio preslikan treći. Bez brejk šansi do devetog gema kada Džumhur opet prvi posrće i gubi servis, a iskusni Švajcarac to ne propušta i odlazi u drugo kolo AO.

Vavrinku u sledećoj rundi čeka duel sa boljim iz duela između Miomira Kecmanovića i Andreasa Sepija.