26. Jula 2021.

Košarkašice Srbije slavile protiv Kanade nakon velike drame

Srbija je bila bolji rival tokom prvog poluvremena, najbolje su u srpskoj ekipi bile su Sonja Vasić i Tina Krajišnik. Uprkos činjenici da je aktuelni prvak Evrope igrao prilično nervozno, u finišu prvog poluvremena Srbija je došla i do dvocifrene prednosti – 38:28.

U nastavku nastavile su Srpkinje sa dekoncentrisanom igrom i velikim brojem izgubljenih lopti, a Kanađanke su serijom 10:0 došle do izjednačenja – 38:38.

Srbija ipak uspeva da se konsoliduje sredinom treće četvrtine i održava egal do sredine poslednjeg perioda, a u nekoliko navrata u vođstvo je prešla i severnoamerička selekcija.

U poslednjem kvartalu Srbija je zaigrala dosta bolje na krilima petorke sa dva plejmejkera – dobro su igrale Ivon Anderson i Ana Dabović, kontrola lopte bila je bolja, a proradio je šut za tri poena.

Međutim, Kanada se nije predavala, a u poslednja dva minuta imala je zaostatak od četiri poena – 67:63. Tada je dosuđena diskutabilna nesportska lična greška za Srbiju, a Kanada je imala dva slobodna bacanja i posed lopte. Ipak, Bridžet Karlton je promašila oba penala.

Posle jednog pogođenog slobodnog bacanja Krajišnik Srbija je došla do +5, ali je sa druge strane trojku pogodila Nira Filds. Međutim, u narednom napadu Jelena Bruks polaže za 70:66 i to je prednost koju Kanađanke ne uspevaju da stignu u poslednjem minutu.

Ipak, drama u samoj završnici nije izostala…

Srbija takmičenje u Grupi A nastavlja u četvrtak 29. jula od 10 časova i 20 minuta po srednjoevropskom vremenu. Protivnik srpskoj selekciji biće Španija, ekipa koju je tim Marine Maljković pobedio na Evrobasketu u velikoj drami posle produžetka u četvrtfinalu turnira. Treba podsetiti da je Srbija titulu evropskog prvaka u Valensiji osvojila 27. juna.

U drugom meču grupe, koji se takođe igrao u ponedeljak ujutru, Španija je bila bolja od Južne Koreje rezultatom 73:69.

Treće kolo grupne faze Srbija igra u nedelju prvog avgusta od 14 časova po srednjoevropskom vremenu.

Srbija je na prethodnim Igrama u Rio de Žaneiru osvojila bronzanu medalju pobedivši Francusku. U finalu je u borbi za zlato tim SAD porazio Španiju.