4. Februara 2024.

Koje zemlje Evrope su najzelenije – šta kažu istraživanja

Nova studija otkriva 10 ekološki najboljih zemalja u Evropi. Na prvom mestu našla se Norveška, koja je proglašena za najzeleniju državu Evrope.

Kada odlučimo da putujemo na godišnji odmor, prvo gledamo koliko je neka od destinacija o kojima razmišljamo lepa, pristupačna, ali i ekološki prihvatljiva.

Svi smo svesni štetnog uticaja na životnu sredinu, pa i to utiče na odabir destinacije za odmor.

Da li je neka zemlja „zelena“ ili nije, šta je kriterijum?

Nova studija švedske kompanije „Hemsol“, koja se bavi obnovljivim izvorima energije, obrađivala je podatke o održivosti iz zemalja širom Evrope kako bi utvrdila koja je destinacija zvanično najzelenija na kontinentu.

Studija se bavila statistikom svega, od udela u obnovljivim izvorima energije i stope reciklaže komunalnog otpada do javnog prevoza, šuma, poljoprivrednog zemljišta i emisije ugljen-dioksida.

Slovenija

Na desetom mestu našla se Slovenija kao jedna od održivih turističkih destinacija. Planine, barokne crkve, valovita sela, more, savršena slika za razglednice.

Veliki deo pejzaža ove države je ekološki zaštićen, uključujući drevne šume kao i ekološki održivi dragulj Ljubljanu, koja ima oko 75 odsto zelenih površina.

Švajcarska

Putujući po Švajcarskoj, možda ćete biti iznenađeni koliko je ova država posvećena ekologiji. Gradovi se razvijaju po konceptu održivosti.

Cirih ima strogu politiku korišćenja energije i smanjenja otpada, odličan javni prevoz i principe održive gradnje.

Slično tome, Bern je energetski efikasan grad, sa beskrajnim zelenim površinama, prodavnicama bez otpada, u restoranima se služi hrana koja potiče sa lokalnih farmi.

Luksemburg

Mala, ali veoma uticajna zemlja. Ima veliki značaj kada je u pitanju održivost.

Prvi su ukinuli cene karata u javnom prevozu 2020. i na putu su da do 2030. godine oko 25 odsto svoje potrošnje energije dobiju iz obnovljivih izvora.

Nemačka

Država poznata po svojim zaleđem i bujnim šumama.

Nemačka je dom mnogih ekološki prihvatljivih hotela, a transportna mreža zemlje se u velikoj meri oslanja na međugradske vozove – od kojih svi rade na 100 odsto ekološke električne energije.

Estonija

Ekološki hoteli, restorani koncepta „od farme do stola“, besplatan javni prevoz za stanovnike i mnoštvo zelenih inicijativa odlikuju Estoniju.

Država bogata močvarama, šumama… koje čekaju istraživače.

Švedska

Država koja se nalazi na petom mestu, a na drugom mestu na listi po obnovljivim izvorima energije.

U ovoj državi nadaju se da će ukloniti svoje neto emisije gasova staklene bašte do 2045. godine.

Glavni grad Stokholm ima jedan od najvećih eko-hotela u svetu, još mnogo ekološki prihvatljivih hotela, prodavnice i odličnu politiku reciklaže.

Island

Visoko rangiran na ovoj listi, skoro 100 odsto se napaja obnovljivim izvorima energije.

Ima jednu od najnižih provizija za ugljen-dioksid na svetu i najvišu za obnovljivu energiju u Evropi.U nadi da će se izboriti sa ugljenikom do 2040. godine, ova zemlja nastavlja sa promocijom zdravog života.

Finska

Na trećem je mestu, oko 80 odsto ove zemlje je pošumljeno, a njeni vazduh i voda se smatraju najkvalitetnijim na svetu.

Finska je 2022. godine potpisala novi zakon o klimi, u kome se navode ciljevi smanjenja emisija ugljenika za 60 odsto do 2030. godine, 80 odsto do 2040. i 90 odsto do 2050. godine.

Austrija

Na visokom drugom mestu. Beč je jedan od najodrživijih gradova na svetu, obavezali su se da će se do 2040. godine osloboditi ugljenika.

Skoro polovinu grada zauzimaju parkovi i bašte, a Beč koristi manje energije od ostalih zemalja u regionu.

Građani Austrije koriste javni prevoz više od drugih, a država se nalazi na drugom mestu evropskih zemalja i po reciklaži.

Norveška

Proglašena je za najzeleniju državu Evrope! Ima mnogo poljoprivrednih površina i potpisnica je Pariskog sporazuma posvećenog dostizanju nulte emisije ugljenika između 2045. i 2055. godine.

Vlada Norveške obećala je čak tri milijarde norveških kruna godišnje za spasavanje tropskih šuma širom sveta.

Glavni grad Oslo daje prioritet ekologiji i „zelenoj” politici radi zaštite prirode, uveden je javni prevoz na struju, a restoranima se služi zdrava hrana sa farme.

Izvor: RTS

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare