27. Jula 2022.

Kako Toyota namjerava da sačuva svoje dizelaše i poslije prelomne 2035.

Big Portal

Toyota Hilux i Toyota Land Cruiser su klasični modeli japanskog proizvođača koje je teško zamisliti u Evropi u drugim izdanjima osim onih sa dizel motorom. Kao što je poznato, Evropska unija planira da zabrani prodaju svih automobila sa emisijama štetnih gasova od 2035. godine, a to bi posebno moglo pogoditi Toyotu, odnosno njene navedene terenske modele.

U Toyoti su zato došli na ideju da spas pokušaju pronaći u gorivu HVO100 kako bi zadržali dizelaše, a eliminisali zagađenje.

HVO100 je gorivo uglavnom biljnog porekla koje proizvodi Neste u Finskoj. Ističe se višim cetanskim brojem (c80) od standardnog dizela, kao i manjim procentom sumpora i aromatičnih ugljovodonika.

Napravljeno je od 100% obnovljivih sirovina, a među komponentama ovog goriva su biljno ulje iz palme, uljane repice i reciklirani otpad, kao što je korišćeno jestivo ulje koje ne emituje ugljen-dioksid u atmosferu.

Foto: Toyota promo

Proizvodnja se odvija hidrotretiranjem biljnih ulja i/ili životinjskih masti. Rezultat je visokokvalitetno gorivo hemijskog sastava identičnog konvencionalnom dizelu.

Biljke iz kojih se proizvodi već su “uhvatile” CO2 tokom svog prethodnog života putem fotosinteze. Kada sada sagoreva u SUS motoru, ponovno se proizvodi CO2, ali kada se uzme u obzir njegovo poreklo, te emisije su 90% niže nego kada se koristi konvencionalni dizel.

Izvorno namenjen za industriju teškog transporta, HVO100 je testiran na kamionima.

Sintetički dizel ima indeks paljenja između 70 i 90, dok fosilna dizel goriva imaju indeks između 50 i 60. To mu omogućava ne samo zadržavanje postojećih, već i povećanje performansi motora.

Jedini minus ovog goriva je manja gustina od fosilnog dizela, što zahteva manju tehničku prepravku na vozilima. Potrebno je promeniti sistem ubrizgavanja kako bi se povećao ulazni protok.

Prvi primerci Toyote Hilux i Land Cruiser koji će koristiti novo gorivo sići će sa proizvodne trake tokom prvog kvartala sledeće godine. Treba napomenuti da u državama poput Danske i Švedske već postoji 1.000 aktivnih pumpi sa ovim gorivom.

B92.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare