20. Jula 2020.

Kako se ažurira Google Earth? Nekoliko zanimljivih činjenica o ovom programu

Big Portal

Kao što znamo, Google Earth je program i alat u kom možete da okrećete globus ili da unesete adresu (naziv, koordinate) i tako da posetite gotovo bilo koju lokaciju.

U njemu se nalaze praktično svi alati za mape koje Google nudi. Prikazani su nazivi lokacija, oznake na putevima, podaci o vremenskim uslovima… Sve je na jednom mestu.

Desktop verzija nudi više funkcija nego aplikacija za mobilne telefone, pa iz njega možete da izvučete najviše.

Kratka istorija

Tehnologija na kojoj se Google Earth temelji razvijena je u kompaniji Intrinsic Graphics krajem 1990-ih. Bili su fokusirani na izradu 3D softverskih mapa za igre, pa je tako nastao globus koji možete da okrećete i zumirate.

Intrinsic Graphics se razgranao u drugu kompaniju, Keyhole, koja je prodavala softver za mapiranje kompanijama koje se bave urbanim planiranjem i sličnim.

Bili su u problemima dok nisu sklopili posao sa američkom medijskom kućom CNN, koja je njihov logo prikazivala na istaknutom mestu tokom praćenja invazije Iraka 2003. godine.

Godinu dana posle, više od četvrtine Google pretraživanja odnosilo se na mape i uputstva kako doći do neke lokacije. Google je preuzeo Keyhole i počeo razvijati Google Earth.

Odakle stižu fotografije?

Prikupljanje fotografija vrši se na više načina, u rasponu od satelitskog i vazdušnog snimanja, pa do snimaka u nivou tla, u sklopu programa Street View.

Sateliti daju globalni dvodimenzionalni pregled Zemlje i u Google stižu od mnoštva dobavljača. Uz svaku sliku su podaci o kompaniji koja ih je omogućila pa možete bolje da ih proučitie, ako vas to zanima.

Za 3D fotografije, Google je razvio posebnu opremu za snimanje iz vazduha, što obavljaju letelice opremljene mnoštvom kamera tamo gde je to moguće.

Street View verovatno dobro poznajete, a možda ste i videli neko od vozila kompanije Google dok se pravio snimak mesta na kom se nalazite.

Koliko se često Google Earth ažurira?

Svi snimci koje vidite u servisu Google Earth su stari, pitanje je samo koliko. Ne postoji jedinstven raspored prikupljanja, već na to utiče mnogo faktora, a ova dva su najvažnija.

Lokacija

Zanimljiva ili gusto naseljena područja biće češće pokrivena novijim snimcima nego sela ili zabačena područja, zato što se često menjaju, ali su i češće tražena.

Sigurnost

Snimci pojedinih lokacija retko se ažuriraju, ili čak i nikad, zbog sigurnosnih razloga. To može biti razlog što su ovi snimci stari, mutni ili u potpunosti zatamnjeni, na zahtev vlasti ili usled privatnih tužbi.

B92

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare