Košarkaši Srbije u utorak počinju bitku za medalju, u četvrtfinalu Mundobasketa igraju protiv Argentine (13h).
Selektor Aleksandar Đorđević je ovaj meč nazvao najvažnijim na Svetskom prvenstvu.
Poraz od Španije je uzdrmao “plave”, ali je bio i sjajna opomena da moraju mnogo više da pruže ako žele doček na čuvenom balkonu.
Naredni rival je neporažen u Kini, mada je teško proceniti pravi nivo argentinske igre s obzirom da su joj najozbiljniji protivnici bili Rusija i Poljska.
Nezaboravna 2002. Srbija i Argentina imaju burnu prošlost, ali smo poslednji takmičarski meč odigrali pre devet godina. Slavili smo “tesnu” pobedu 84:82 u borbi za prvo mesto u grupi na Mundobasketu u Turskoj. Četiri godine ranije smo izgubili meč grupne faze na SP u Japanu, a svi dobro pamtimo finale Svetskog prvenstva 2002. u Indijanapolisu i triler pobedu 84:77 posle produžetka. Na tom turniru smo do zlata stigli preko Argentine i SAD. Sada su nam ove dve selekcije na putu ka finalu, samo obrnitim redosledom. |
Ipak, selekcija Serhija Ernandesa je oduševila svojom lepršavom i atraktivnom igrom i nema sumnje da će biti visoka prepreka.
Pokretačke snage “Gaučosa” su dvojica sjajnih plejmejkera Kampaco i Laprovitola, sa perimetra je opasan Brusino, Vildosa preti iz tranzicije, Garino i Dek su defanzivni aduti, dok je zaštitni znak ekipe veteran Luis Skola.
Argentina nije na individualni kvalitet stigla do Srbije bez poraza, već isključivo timskom snagom, fluidnom igrom i borbenošću.
Imaju pojedince koji mogu da pariraju našim zvezdama, ali Srbija je ta koja mora da se pita za sve, jer poseduje i veći talenat i znatno jaču klupu, a sigurno nas čeka 40 minuta žestoke borbe.
Argentina u Kini: Južna Koreja 95:69 Nigerija 94:81 Rusija 69:61 Venecuela 87:67 Poljska 91:65 |
Ključni faktor biće čuvanje lopte, jer su Španci zonskom odbranom poremetili kretanje lopte našeg tima i naterali nas na brojne greške, a Argentinci su upravo tu jaki, u krađi i tranziciji, pa bi mogli da primene sličan recept.
Argentina u reketu nema nekog jačeg aduta, što bi trebalo da bude glavno oružje srpske ekipe.
Protivničko udvajanje naših centara bi trebalo da otvori dosta prostora na šutu za tri poena, koji “Gaučosi” ne brane baš najbolje na ovom turniru.
Bilo je takvih situacija i protiv Španije, ali smo promašili previše otvorenih šuteva, što nas je koštalo sjajne prilike da se sredinom treće četvrtine vratimo u egal sa -9.
Spoljni šut će stoga biti “iks-faktor” i u ovom meču, jer teško ćemo parirati Argentini u napadu sa visokom postavom zbog njenih eksplozivnih bekova.
Faktor Luis Skola Alfa i omega argentinskog tima, igra peti put na svetskim prvenstvima i uprkos godinama (39) blista na parketu. Južnoj Koreji je ubacio 15 poena, Nigeriji 23, Rusiji 13, Venecueli 15, Poljskoj 21. Prosečno pogađa 45% šuteva iz igre (6/15 trojke), uhvatio je 39 lopti (29 u odbrani, 10 u napadu), podelio 8 asistencija. |
Argentinci znaju da odigraju i čvrsto i “prljavo u defanzivi, ali im više prija igra na poene, a Srbija je naefikasnija ekipa na SP.
Individualno, ključni igrač Argentine je pomenuti plej Fakundo Kampacu sa prosečnim indeksom korisnosti 18,2.
Kampaco prosečno beleži 13 poena uz 7,2 asistencija, međutim, broj 1 u ovom timu je Luis Skola sa 17,3 poena uz 7,8 skokova po meču, a odličan je i Gabrijel Dek sa 12,2.
Patricio Garino ima prosečan indeks 12,6, Markos Delia kupi 5,8 skokova po utakmici, dok Nikola Laprovitola ima 4,4 asistencije.
Pobednik će u polufinalu igrati sa boljim iz duela između SAD i Francuske. Pre 17 godina smo do titule stigli pobedama nad Amerikancima i Argentincima, samo obrnutim redosledom.
Trijumf bi Srbiji skoro izvesno doneo i plasman na Olimpijske igre jer su preostala dva mesta za Evropljane, a dok međusobno igraju Španija i Poljska, selekcije Francuske i Češke su autsajderi u duelima sa Amerikom i Australijom.