15. Novembra 2023.

Kako je Bijela kuća pristala na “neozbiljan” prijedlog vladinog finansiranja

Predsednik je dobio neke stvari koje je želeo, ali ne i Kijev.

Predstavnički dom američkog Kongresa usvojio je zakonski predlog za privremeno finansiranje vlade da bi se sprečilo njeno delimično zatvaranje u petak u ponoć, javlja “Glas Amerike”. 

U subotu uveče, Bela kuća je odbacila predloženi zakon o nastavku finansiranju vlade u Predstavničkom domu kao “neozbiljan” i “recept za haos i više zatvaranja”.

U roku od 72 sata, Bajdenovi zvaničnici su tiho obavestili demokrate na Kapitol hilu da će predsednik podržati tu meru i ona je prošla kroz Predstavnički dom.

Zakon koji finansira vladu u dve tranše u januaru i februaru je prošao u Predstavničkom domu uz podršku 209 demokrata. Očekuje se da će Senat ovu meru odobriti pre subotnjeg roka za zatvaranje.

Ako prođe Senat, predsednik će potpisati ovu kontinuiranu rezoluciju koja održava trenutne nivoe finansiranja i nema štetnih pokretača politike”, rekao je zvaničnik Bele kuće ubrzo nakon što je predlog zakona usvojen u Predstavničkom domu, 336-95.

Promena melodije bila je podstaknuta priznanjem da će plan Predstavničkog doma verovatno obezbediti “pobedu” demokratama: sprečavanje ne samo zatvaranja vlade već i oštrih rezova u finansiranju, navodi “Politiko”.

To ne znači da nije bilo teških kompromisa koje su Džozef Bajden i demokrate morale da progutaju. Sporazum ponovo izostavlja glavni zakonodavni prioritet Bele kuće: dodatak od skoro 106 milijardi dolara koji bi finansirao vojnu pomoć Ukrajini, Izraelu i Indo-Pacifiku.

Zvaničnici Bajdenove administracije priznali su da predlog zakona nije ono što bi oni predložili, ali on drži vladu otvorenom i sprečava smanjenje potrošnje, rekao je zvaničnik administracije koji je želeo da ostane anoniman da bi razgovarao o strategiji. Ipak, Bela kuća takođe nije bila željna da se snažno založi za predlog zakona koji ne sadrži njene dopunske prioritete u odbrani, dodao je zvaničnik.

Na kraju, samo se dvoje demokrata u Predstavničkom domu protivilo zakonu, što je tačka jedinstva koja je zadovoljila Belu kuću, posebno pošto je glasanje podelilo republikance u Predstavničkom domu. Dok je 127 republikanaca podržalo, 93 su bila protiv.

“Pretpostavljam da se Beloj kući ovo ne sviđa. Mislim da se to nije promenilo. Ali ako na kraju dobije gomilu demokratskih glasova u Domu i Senatu, pretpostavljam da Bela kuća neće staviti veto”, rekao je senator Kris Marfi.

Poslednji put kada je Kongres pokušao da izglasa finansiranje vlade i spreči njeno zatvaranje, to je koštalo predsednika Predstavničkog doma Kevina Mekartija posla.

Novi republikanski predsednik Predstavničkog doma, Majk Džonson, se suočavao sa istim političkim problemom koji je doveo do svrgavanja Mekartija, pa je zakonski predlog za dalje finansiranje vlade usvojio uz pomoć demokrata.

Džonson je to nazvao “neophodnim predlogom zakona” za koji se nada da će republikance u Predstavničkom domu staviti “u najbolju poziciju da se bore” za svoje konzervativne prioritete u novoj godini.

Džonson je predložio jedinstveni – kritičari kažu bizaran – proces iz dva dela koji privremeno finansira neke vladine službe do 19. januara, a druge do 2. februara.

Kako navodi “Glas Amerike”, to je kontinuirana rezolucija, koja dolazi bez ikakvih dubokih rezova.

Takođe, ne obuhvata zahtev predsednika Džozefa Bajdena za skoro 106 milijardi dolara za Ukrajinu, Izrael, bezbednost granica i druge dodatne fondove.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare