Prije 20 godina Savjet bezbjednosti Ujediinjenih nacija donio je rezoluciju 1244.
Kažu – to je akt koji je jednako važan i danas, jedini dokument koji povezuje Srbiju i Kosovo, a kažu i da je to akt koji krije veliku razliku između onoga što u njemu piše i načina na koji se to sprovodi.
Kažu da priča “1244”, mora da počne večerom, na kojoj je domaćin Slobodan Milošević. Posle glavnog jela, umesto dezerta, usledila je rasprava, koju je slušao i Marti Ahtisari, a u kojoj je ruski diplomata Černomirdin povukao stolnjak, bacio ga na pod i uzviknuo: “Ovako će Srbija izgledati, kao ravna ploča, ukoliko ne prihvatite zahteve!”
Na tekst Rezolucije stavljena je tačka, baš kada se vojska vraćala. A 20 godina kasnije, kažu, sve je ostalo isto.
“Ništa se nije promenilo,1244 je jedna međunarodna pravna dimenzija, nit koja Kosovo vezuje za Srbiju”, kaže bivši ambasador Srbije u UN Pavle Jevremović.
To su reči diplomate, a šta kaže pravnik?
“Ona je interpretirana, prepričavana, a nije čitana, nije citirana. Sadržinu je trebalo da sprovodi samo jedan politički deo SB i to je značajno uticalo na njenu primenu i razvoj “, kaže profesor Poslovnog i pravnog fakulteta Union Nikola Tesla, Vladan Kutlešić.
Drugačija je od drugih rezolucija – doneta je bez vremenskog ograničenja, nije samo politička, već je i pravno obavezujuća. Da li je javnost dobro razumela njenu sadržinu kroz istoriju dugu dve decenije?
“Izvor problema je u tome što se izvršavanjem rezolucije u skaldu sa njemnim tekstom na terenu dogodilo da se de facto izgradi kosovska država potpuno u skladu s rezolucijom, ali ono što ona sprečava to je da faktičko stanje postane i de jure stanje”, napominje Kutlešić.
Pravno obavezujuća, ali zavisi od političkih prilika.
“Ne bih rekao slamka spasa ali ona naše istupe prema SB čini legitimnim. Ona već podosta traje ali sve zavisi od političke konstelacije i kako će se tretman kosovskog pitanja rešavati u Savetu bezbednosti i svetu”, dodaje Pavle Jevremović.
Prilikom izglasavanja Rezolucije 1244 svi su bili za, uzdržala se samo Kina. Doneta je sa ciljem političkog rešenja krize i očuvanja mira, pa je Kosovo stavljeno pod mandat UN.
Rezolucija će važiti sve dok se velika petorka u SB ne usaglasi drugačije.
Izvor: prva