U Institutu su naglasili da svakodnevno prate pojavu i kretanje zaraznih bolesti kako na području RS, tako i na području FBiH, pogotovo nakon što je u Kantonu Sarajevo proglašena epidemija morbila.
“Ovo predstavlja rizik za dalje širenje morbila među osjetljivom populacijom”, istakli su u Institutu i dodali da im je u 2019. godini prijavljeno i laboratorijski potvrđeno da je jedan pacijent obolio od morbila.
U Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, odnosno na Klinici za infektivne bolesti, kako je saopšteno iz ove zdravstvene ustanove, trenutno leže 33 pacijenta oboljela od morbila, a na dnevnom nivou pregledaju 15 novooboljelih.
Na Pedijatrijskoj klinici KCUS smješteno je dvoje djece, oboje na respiratoru zbog težih komplikacija bolesti. Podsjećaju da je jedna sedmomjesečna djevojčica i preminula.
Morbile su vrlo zarazna virusna bolest, koja se prenosi kapljičnim putem, a kako je obuhvat vakcinacijom protiv morbila, rubeole i parotitisa (MRP) posljednjih godina u RS bio niži od neophodnih 95 odsto, moraju se intenzivirati mjere za sprečavanje širenja bolesti.
MRP vakcina se, prema programu obavezne vakcinacije u RS, daje u dvije doze, s navršenih 12 mjeseci i sa šest godina (odnosno pred upis u osnovnu školu).
NEZAVISNE NOVINE