5. Maja 2024.

Izbjegnite nesanicu i probleme sa varenjem – kako pravilno uzimati suplemente

Stručnjaci savjetuju kako da izaberete suplemente i naglašavaju važnost njihovog pravilnog uzimanja kako biste izbjegli neželjene efekte.

Uravnotežena ishrana je uvek najbolji način da svom telu obezbedite sve što mu je potrebno, ali ponekad to nije dovoljno.

„Ako se vaše potrebe za vitaminima i mineralima ne mogu zadovoljiti normalnom ishranom, možda je vreme da uvedete režim uzimanja multivitaminskih suplemenata“, ističe nutricionista Suman Agarval i donosi ključne napomene koje će vam pomoći da izbegnete neželjene efekte.

Posebnu potrebu za uzimanjem multivitamina imaju trudnice, kojima je potrebna dodatna količina gvožđa i folne kiseline, a poznato je i da vegetarijanci često pate od nedostatka vitamina B12, dok starije osobe često imaju manjak kalcijuma.

Pored toga, većina odraslih ima nedostatak vitamina D.

Šta treba da sadrži multivitamin?

Savremene tehnike kuvanja i određeni stilovi ishrane često dovode do nedostatka vitamina B kompleksa, zbog čega se oni nalaze u gotovo svim multivitaminskim suplementima, prenosi Tportal.hr.

Nutricionisti ističu da je poželjno da vaš multivitaminski dodatak ishrani sadrži minerale kao što su cink, selen, gvožđe i kalcijum, kao i vitamine rastvorljive u mastima kao što su A, D i E. Antioksidansi kao što su likopen i astaksantin takođe mogu biti korisni za jačanje zdravlja.

Idealno vreme za uzimanje određenih vitaminskih suplemenata

Stručnjaci za ishranu i zdravlje naglašavaju da se vredi pridržavati uputstava o uzimanju vitamina u određeno doba dana, jer će se tada najbolje apsorbovati.

Vitamin C: najbolje je da ga uzimate posle doručka.

Omega-3 i koenzim K10: posle ručka – uzimanje omega-3 na pun stomak može poboljšati apsorpciju i smanjiti neželjene efekte kao što je gorušica.

Gvožđe: uzimajte na prazan stomak radi bolje apsorpcije, najmanje jedan sat pre ili dva sata posle obroka – međutim gvožđe može da iritira stomak, u tom slučaju ga uzimajte sa hranom.

B kompleks: konzumiranje vitamina B u prvoj polovini dana može izazvati nesanicu kod nekih osoba.

Kalcijum: uzimajte sa hranom radi bolje apsorpcije, posebno sa hranom bogatom vitaminom D, koji poboljšava apsorpciju kalcijuma.

Magnezijum: Uzmite 15 minuta pre spavanja za bolji san i opuštanje.

Koje vitamine ne treba uzimati zajedno?

Kada je u pitanju kombinovanje vitamina, dobro je poznato da će gvožđe u kombinaciji sa vitaminom C dati najbolje rezultate, a mešavina vitamina K2, magnezijuma i vitamina D sa kalcijumom je dobitna kombinacija za zdravlje kostiju.

Vitamini i minerali koje ne treba uzimati zajedno su cink i bakar i gvožđe i kalcijum. Iako su oba esencijalni minerali, visoke doze cinka mogu ometati apsorpciju bakra.

„Generalno se preporučuje da ih uzimate u različito doba dana, cink ujutro i bakar popodne ili uveče. Vidim više žena koje uzimaju cink na neodređeno vreme, ali bez bakra, što često dovodi do gubitka kose“, kaže Agarval.

Stručnjaci zaključuju da akcenat uvek treba staviti na uravnoteženu ishranu i izbegavati uzimanje multivitamina ‘samo reda radi’, jer za njima često nema stvarne potrebe.

Da biste bili sigurni da li su vam zaista potrebni vitaminski i mineralni dodaci, konsultujte se sa svojim lekarom.

Foto: Shutterstock

Izvor: N1

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare