22. Aprila 2022.

Istraživači sa Stanforda razvijaju solarne panele koji takođe mogu da generišu energiju noću

Big Portal

Solarni paneli generišu električnu energiju kroz fotonaponski efekat, što znači da stvaraju energiju kada svetlost obasja njih. Ako nema sunčeve svetlosti, nema ni struje.

Međutim, kada su na suncu, solarni paneli postaju prilično vrući. Toplota je energija i jednostavno puštanje da se rasprši u vazduh u suštini je troši. Moguće je pretvoriti otpadnu toplotu u energiju koristeći efekat poznat kao Seebeck efekat.

Ako ste entuzijasta PC hardvera, verovatno ste upoznati sa termoelektričnim hlađenjem (TEC). Ovi hladnjaci, poznati i kao hladnjaci sa Peltierovim efektom (ili samo „Peltier hladnjaci“, slika ispod), koriste električnu energiju za brz prenos toplote sa jedne strane na drugu. Pa, Seebekov efekat je u suštini obrnut od toga – koristeći prenos toplote, termoelektrični generatori stvaraju električnu energiju iz razlike u potencijalu.

Pektiercooler.jpg



Termoelektrični generatori su zapravo prethodili termoelektričnim hladnjacima, ali tek nedavno ih je napredak u materijalima i proizvodnji učinio veoma interesantnim za komercijalizaciju. Bilo je govora o njihovoj upotrebi u industrijskim primenama, kao što su elektrane, za korišćenje otpadne toplote zasnovane na procesima, a neki ljudi su razmišljali da ih koriste u automobilima kako bi povratili izgubljenu energiju iz motora i kočenja.

Grupa istraživača je pre nekoliko godina imala sjajnu ideju da rekonstruiše komercijalne solarne panele termoelektričnim generatorima, a sada su neki pravi pametni momci sa Univerziteta Stanford to i uspeli da ostvare. Krajnji rezultat je bio solarni panel sa poboljšanim izlazom tokom dana i malim delom tokom noći. Dok dnevna snaga može dostići skoro 200 vati po kvadratnom metru, noćna snaga je bila samo oko 50 milivata za isti region.

To je četiri hiljade puta manje energije, ali je znatno više nego što su paneli proizvodili noću ranije, što će reći „ništa“. Pedeset milivata uopšte nije mnogo snage, ali solarni niz pristojne veličine bi mogao da proizvede nekoliko vati noću. To je više nego dovoljno snage za pokretanje noćnog LED osvetljenja ili senzora i opreme za nadzor.

Rad istraživača je objavljen u Applied Physics Letters, a kao i kod većine istraživanja ovog tipa, ovaj koncept je i dalje daleko od komercijalizacije. Ali i to bi se moglo ubrzo dogoditi, s obzirom da su eksperimentalne modifikacije urađene korišćenjem panela koji su već dostupni.

Benchmark.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare