Rasvetljavanje ubistva Bojana Koprene (26), koji je 7. jula 2014. godine nestao na Manjači, ozbiljno je dovedeno u pitanje zbog nesporazuma i sukoba koji se vodi na relaciji MUP RS – Okružno javno tužilaštvo Banjaluka, iako su nedavna vještačenja potvrdila da su pronađenje kosti na Manjači njegove.
Uprava za organizovani i teški kriminalitet MUP RS za ubistvo je osumnjičila braću Boška (59) i Bogdana Diljevića (54) iz Bukvaleka kod Banjaluke koje su u junu prošle godine i uhapsili, ali je tužilaštvo odbilo da ih primi na saslušanje i obojicu je isti dan pustilo na slobodu. Takva odluka je donesena jer tada još nije bilo pronađeno Koprenino tijelo što se ubrzo i promijenilo.
Naime policija je još krajem jula prošle godine u jami, koja se nalazi u blizini imanja osumnjičenih Diljevića na Manjači, pronašla kosti za koje je vještačenjem potvrđeno da pripadaju Bojanu Kopreni. Osim kostiju pronađena je i puška, kao i odjevni predmeti za koje se takođe vjeruje da se dovode u vezu sa zločinom.
I bez tijela u policiji su tvrdili da imaju čvrst predmet, zasnovan na iskazu svjedoka, direktnog očevica ubistva. Međutim, predmetnom tužiocu Tatjani Ninković to nije bilo dovoljan osnov sumnje, iako je šest mjeseci ranije i bez tijela izdata naredba o sprovođenju istrage gdje je slučaj kvalifikovan kao ubistvo.
Ćulum podnio prijavu
Nakon odbijanja Ninkovićeve da sasluša osumnjičene Diljeviće, policija je pokušala da urgira preko zamjenika glavnog tužioca Zorana Bulatovića, ali je on zauzeo isti stav kao i Ninkovićeva.
Zbog svega direktor Policije RS Darko Ćulum protiv Ninkovićeve je podnio prijavu dispciplinskom tužiocu Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH. U toj prijavi se navodi da je posebno čudno to što je Ninkovićeva, nakon puštanja Diljevića, telefonom kontaktirala očevica ubistva i “uticala na njega da eventualno ne svjedoči plašeći ga pričom da će morati svjedočiti pred osumnjičenima koje lično poznaje jer žive u istom mjestu”.
U međuvremenu su se osumnjičeni Diljevići medijima požalili da su ih policijski inspektori tokom saslušanja maltretirali i tukli. Zbog toga je OJT Banjaluka protiv inspektora Uprave pokrenula istragu, tereteći ih za iznuđivanje iskaza od Diljevića. Od tada, i pored desetine novih pronađenih dokaza, istraga o ubistvu Bojana Koprene tapka u mjestu, i ne preduzima se ništa da se slučaj riješi, a policija i tužilaštvo vode mali rat.
Prepoznavanje
Rat na relaciji MUP RS – banjalučko Tužilaštvo “eskaliralo” je pre četiri dana kada je tužilaštvo, u okviru istrage o iznuđivanju iskaza od Boška Diljevića, od MUP RS zatražilo da za 24. jun organizuje prepoznavanje osumnjičenih na koje je pozvano čak 13 inspektora Uprave za organizovani i teški kriminalitet MUP RS.
Nestanak
Bojan Koprena nestao je 7. jula 2014. u večernjim časovima. Poslednji put je viđen oko 21 čas u “Krčmi kod Roze” u kojoj je radio. Tu se kratko zadržao, popio pola piva, a potom sjeo u “opel vektru” i otišao. Od tada mu se gubi trag, a nestanak je prijavljen 9. jula. Isti dan oko 18.30 njegova “vektra” je pronađena zapaljena u zaseoku Udovčići. Prema policijskoj verziji on je kritične noći od Diljevića krao ovce zajedno s još jednom osobom i tada je i ubijen.
Ognjen Matavulj / SrpskaCafe.com